5.I- W Zarządzie Miejskim ZSMP w Sosnowcu odbyło się spotkanie dyrektorów Teatru Zagłębia :Klemensa i Kowalskiego z Przew. ZM ZSMP Zbigniewem Jaskiernią. Omawiano przygotowania do Jubileuszu 90 lecia Teatru a także popularyzacji działalności Teatru w środowisku młodzieży ZSMP.
6.I- W Sosnowcu odbywał się kolejny "Dzień Polityczny". W trakcie tych dni przedstawiciele KM PZPR Sosnowca spotykali się w zakładach pracy z pracownikami i dyrekcją.
11.I- W Sosnowcu na Cmentarzu Komunalnym odbył się pogrzeb wybitnego sosnowieckiego artysty Eugeniusza Chmiela.
19.I- W Sosnowcu ogłoszono wyniki współzawodnictwa na szczeblu Zarządów Zakładowych i Kół Jednostkowych ZSMP. Wyniki klasyfikacji: 1/ KWK Niwka Modrzejów, 2/ KWK Sosnowiec, 3/ KWK Kazimierz-Juliusz, 4/ KWK Czerwrone Zagłębie, 5/ WMG Niwka, 6/ Wanda. Wśród Kół Jednostkowych: 1/ Ruch, 2/ Metalchem, 3/ SPRI, 4/ Linodrut.
19.I-W Zarządzie Miejskim ZSMP w Sosnowcu doszło do spotkanie z Dyrektorem Teatru Zagłębia Janem Klemensem. Omawiano przygotowania do Jubiluszu 90 lecia Teatru zaplanowanego na 6.II.1987
Organizacja ZSMP w Sosnowcu liczy 12,5 tys. członków
20.I- Gościem szkoły MGi E Nr 1 w Sosnowcu był: V-ce Przew. ZW ZSMP Witold Firak i Przew.ZM ZSMP w Sosnowcu Zbigniew Jaskiernia.
22.I- Skład ustępującego Zarządu Koła Przewodników PTTK w Sosnowcu: Bronisław Błażejowski-Prezes, Zbigniew Jaskiernia-V-ce Prezes, Jerzy Nowak-V-ce Prezes, Wojtowicz- skarbnik, Ireneusz Brzeszcz- sekretarz, Jan Duc- członek, Czepulonis- członek. Skład Zarządu Koła Przewodników PTTK na lata 1987-89: Bronisław Błażejewski-Prezes, Jerzy Nowak, Zbigniew Miłek, Andrzej Jeżewski, Wojtowicz-skarbnik, Jacek Żurek, Czepulonis.
23.I- VII Spotkanie Sekretariatów ZM ZSMP Zagłębia Dąbrowskiego. Odbyło się w Będzinie. Goście zwiedzili: Hutę Będzin i Zamek.
26.I-W Domu Kultury "Metalowiec" w Sosnowcu odbyła się Sesja Miejskiej Rady Narodowej z okazji 42 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca. Podczas Sesji tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca otrzymał Marszałek Michał Rola Żymierski.
27.I- Rusza produkcja w Koksowni "Przyjaźń" w Dąbrowie Górniczej. Znaczna część pracowników tego zakładu mieszka w Sosnowcu.
27.I- W Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Sosnowcu, będącego Oddziałem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu następuje otwarcie wystawy "Walka i zwycięstwo" z okazji 42 Rocznicy Wyzwolenia Górnego Śląska i Zagłębia.
27.I- Z okazji 42 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca pod Pomnikiem Wdzięczności delegacje zakładów pracy i młodzieży złożyły kwiaty.
30.I- Delegacja Sosnowca w składzie: Przew. MRN Prof. Kazimierz Kozłowski, I Sekretarz KM PZPR Józef Lupa, sekretarz KM Sławomir Ćwikła, prezydent Bolesław Jurkowski, górnik kop. Czerwone-Zagłebie Grzegorz Jurga, odwiedziła marszałka Michała Rolę Żymierskiego w Warszawie i wręczyła mu akt nadania Honorowego Obywatelstwa, a także okazały puchar z węgla. W uroczystości brali ponadto udział: Szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego gen.dyw Tadeusz Szaciło, oraz gen dyw. J.Czyżewski. Marszałek powiedział: " Jestem bardzo zadowolony, że u schyłku mojego życia spotkało mnie takie wyróżnienie, że po tylu latach w Sosnowcu pamięta się jeszcze, że kiedyś przed 70 laty działałem tam jako żołnierz".
6.II- 90 lecie Teatru Zagłębia w Sosnowcu
24.II- W Sosnowcu odbywa sie II Zjazd Miejski PRON ( Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego). Przewodniczącą jest nadal mgr Danuta Ples-Krzętowska. Delegatami na Zjazd zostali: Danuta Ples-Krzętowska, Stanisław Stoszek, pani Cieślak.
24.II- W Sosnowcu odbyła się Akademia z okazji 41 Rocznicy powstania ORMO.
26.II- W Sosnowcu odbył się Finał Miejski XII Edycji Olimpiady Wiedzy Społeczno-Politrycznej. Klasyfikacja indywidualna: 1/ Bolesław Gil-FMG Niwka, 2/ Waldemar Piwowar-KWK Niwka-Modrzejów, 3/ Piotr Kijonka-KWK Niwka-Modrzejów. Klasyfikacja drużynowa: 1/ FMG Niwka, 2/ KWK Sosnowiec, 3/ KWK Niwka-Modrzejów.
28.II- W Technikum Budowlanym w Sosnowcu ( dyrektorem wówczas był Lisiński) odbyła się XVI Edycja Turnieju Umiejętności Budowlanych. Wśród gości byli: Przedstawiciel ZG ZSMP Michał Bitniok, przedstawiciel ZW ZSMP Antoni Sobczyk.
13-15.II- ZM ZSMP w Sosnowcu był organizatorem imprezy turystycznej pod nazwą" II Zimowe Wejście na Babią Górę". Bazą imprezy było schronisko "Hanka" w Zawoi.
18.III-1.IV- Delegacja Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Libijskiej z Sosnowca gościła z wizytą w Libijskiej Dżamahiriji.
7.IV- Radni MRN z Sosnowca pełnią dyżury w Komitetach Osiedlowych Samorzadu Mieszkańców.
8.IV- W KMPiK w Sosnowcu w cyklu prezentujemy sylwetki działaczy ruchu robotniczego przedstawiono sylwetkę Juliana Rydygiera. W spotkaniu brał udział m.innymi syn działacza.
10.IV- W Dąbrowie Górniczej odbyło się VIII Spotkanie Sekretariatów ZM ZSMP Zagłębia Dąbrowskiego, połączone ze spotkaniem z Miejską Komisją Historii Ruchu Robotniczego Dąbrowy Górniczej. Podczas spotkania omówiono: 1/ przygotowania do obchodów 30 lecia ZMS, 2/ przygotowania do czynu społecznego z okazji 30 lecia ZMS zaplanowanego w Katowicach w dniu 26.IV.1987, 3/ przygotowania do zawódów sportowych z okazji 60 Rocznicy powstania Komunistycznej Miejskiej Rady w Czeladzi. Rocznica ta przypada w dniu 2.V.1987. Uroczysta sesja planowana jest w dniu 14.V.1987.
14.IV- Bokser Górnika Sosnowiec Dyła opuścił reprezentację bokserską Polski i został w RFN.
14.IV- W Katowicach odbyło się spotkanie z ministrem d/s młodzieży Aleksandrem Kwaśniewskim.
14.IV- W Czeladzi odbyła się uroczysta akademia z okazji 60 rocznicy powstania Komunistycznej Miejskiej Rady Czeladzi . W spotkaniu wzięli udział byli działacze ZWM.
16.IV- W Teatrze Zagłebia w Sosnowcu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Metalowca i 15 rocznicy powstania FSM Polmo. W części artystycznej odbył się spektakl "Damy i Huzary".
17.IV- Komendantem Hufca ZHP w Sosnowcu zostaje dh Michał Aniołek, a ustępującym był dh Czesław Surma.
23.IV-W Katowicach odbył się czyn społeczny z okazji 30 lecia ZMS. Uczestniczyli w nim działacze: ZMS, ZMW, ZSMP, wojsko i OHP. Porządkowano teren wokół Pomnika Trudu Górniczego w Katowicach, którego odsłonięcie nastąpi w dniu 1.V.1987.
24.IV- Obchody 30 Lecia BTM Juventur. Centralne uroczystości odbyły się w Warszawie z udziałem ministra d/s młodzieży Aleksandra Kwaśniewskiego.
27-29.IV- W Sosnowcu przebywa delegacja oficjalna FDJ z Bitterfeldu na czele z FrankiemBeutnerem.
28.IV- Zmarł Stefan Samek- były szef ZMS w Sosnowcu, wieloletni pracownik KM PZPR w Sosnowcu, późniejszy dyrektor "RUCH" w Sosnowcu.
28.IV-W Sosnowcu uroczyste odsłonięcie płyty poświęconej byłemu dowódcy AL z Modrzejowa Jaroszyńskiemu vel Jarosinskiemu. Patronat nad uroczystościami objął Zarząd Miejski ZBOWiD. Na uroczystości był obecny sekretarz KW PZPR Jan Zieliński, oraz żona Jarosińskiego.
29.IV- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta 1 Maja.
30.IV-Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu w przeddzień Święta 1 Maja delegacje zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystości brał udział: I sekretarz KW PZPR Bogumił Ferensztajn.
30.IV- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu odbyły się obchody XV lecia nadania Hufcowi ZHP Sosnowiec imienia.
1.V- Obchody Święta 1 Maja w Sosnowcu rozpoczęły się przed budynkiem KM PZPR. Na początku pochodu orkiestra górnicza KWK Sosnowiec, potem poczty sztandarowe zakładów pracy, następnie Komitet Honorowy Obchodów i mieszkańcy miasta. W tym roku pochód trwał 2,5 godz.
2.V- Uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Sosnowcu z okazji Święta SD. Odbyła się tu mała manifestacja, a następnie akademia w Domu Kultury "Metalowiec". W części artystycznej wystąpiła młodzież z LO im. Plater
9.V- 100 osobowa delegacja młodzieży ZSMP z Sosnowca bierze udział w manifestacji z okazji Święta Zwycięstwa w Katowicach. W manifestacji bierze udział młodzież ZSMP,ZSP,ZHP i ZMW. Początek pochodu miał miejsce przy ul.Paderewskiego, gdzie złożono kwiaty, następnie ul.Powstańców do Parku Kościuszki, do miejsca gdzie ma stanąć Muzeum Śląskie. Wystąpił I sekretarz KW PZPR Bogumił Ferensztajn. Odegrano Hymn Światowej Federacji Mlodzieży Demokratycznej.
9.V- W Sosnowcu przed Pomnikiem Wdzięczności odbyła się manifestacja pokojowa z okazji Świąta Zwycięstwa.
11-14.V- W Sosnowcu przebywa 50 osobowa delegacja FDJ(zespół muzyczny). W czasie pobytu zwiedzili: Zakłady Wanda, Chorzowski Park Kultury i Wypoczynku, Ogrodzieniec,Muzeum Szkła Artystycznego. Dali koncerty w: W Domu Kultury w Kazimierzu dla uczniów 6 szkół, w Zespole Szkół Medycznych i I LO, w Gwarku w ramach Przeglądu Piosenki Harcerskiej i w LO im.E.Plater.
19.V- Młodzież ZSMP pracuje w ramach czynu społecznego przy porządkowaniu i zabezpieczaniu amfiteatru w Parku Sieleckim.
22-24.V- Odbywa się Rajd Turystyczny "Szlakami Kampani Września 1939 roku". W rajdzie uczestniczy ok. 600 osób. Zakończenie rajdu miało miejsce w schronisku "Hanka" w Zwardoniu. Klasyfikacja rajdowa: 1/ Zespół Szkół Włókienniczych, 2/ Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kamyszewa, 3/ KWK Czerwone Zagłębie.
2.VI-W FSM Polmo w Sosnowcu odbyło się Miejskie Podsumowanie Plebiscytu Najlepszy Mistrz Nauczyciel i Wychowaca Młodzieży.
9.VI-Przew. ZG ZSMP Jerzy Szmajdziński uczestniczy w spotkaniu w Klubie Myśli Politycznej im. Janka Krasickiego mieszczącego się w Klubie "Gwarek". Odwiedza także KWK Kazimierz-Jiliusz. W spotkaniu bierze udział: członek KC pani Śmiałkowska i sekretarz KM-Macuda.
15.VI- W Klubie Młodzieżowym "Gwarek" na Niwce odbyło się "pasowanie na handlowca". Brała w nim udział młodzież z kilku szkół.
17.VI-W Olkuszu odbyło się IX Spotkanie Sekretariatów ZM ZSMP Zagłębia Dabrowskiego.
22-26.VI- Delegacja oficjalna ZM ZSMP Sosnowca bierze udział w delegacji oficjalnej do Bitterfeldu(NRD). Na czele delegacji stał Przew. ZM ZSMP Zbigniew Jaskiernia. Delegacja zwiedziła m.innymi: obóz w Sachsenhausen i Oranienburg.
20.VII- Uroczysta Sesja MRN z okazji Święta 22 Lipca.
30.VII- Dwaj chlopcy mający 17 lat mordują Violettę P. Morderstwo zaplanowali, aby ukraść należące do koleżanki najnowsze urządzenie video.
1.IX- Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 1987/88 w Szkole Górniczej w Klimontowie ( dyrektorem wtedy był p.Wiśniewski).
16.IX- W Klubie Młodzieżowym "Gwarek" na Niwce odbyło się podsumowanie Akcji "Młody fachowiec". Uczestniczył w tej uroczystości: Przew. ZW ZSMP Jan Wójtowicz.
18.IX- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu uroczysta akademia z okazji Święta Budowalnych.
19-20.IX- Odbywa się VII Rajd Tursytyczny Huty "Buczka" z zakończeniem w Korbielowie w ośrodku zakładowym Huty.
22.IX-W I LO i Liceum Medycznym w Sosnowcu odbyła się Miejska Inauguracja Dni ZSMP w Szkole.
26.IX-W Mysłowicach-Wesołej odbyło się X Spotkanie Sekretariatów Zagłębia Dąbrowskiego i Mysłowic. Przy okazji odbyły się zawody sportowe, a ekipa Sosnowca zdobyła II miejsce.
29.IX- W KM PZPR w Sosnowcu odbyła sie Konferencja poświęcona działalności ORMO. Uczestniczył w niej V-ce Szef WUSW Katowice- płk Woźniak.
30.IX- W hotelu "Novotel" w Sosnowcu odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Turystyki z udziałem V-ce Prezydenta Sosnowca Antoniego Kleca i sekretarza KM PZPR Sławomira Ćwikły.
2.XI- W Domu Technika KWK Sosnowiec odbył się II etap Miejskiego Konkursu "Drogi walki o rewolucję socjalistyczną". W kategorii młodzież szkolna I miejsce zdobył Szczepan Dyrka z Technikum Budowlanego, wśród młodzieży pracującej I miejsce zdobył Bolesław Gil z FMG Niwka.
6.XI- W Sosnowcu odbyła się uroczysta Egzekutywa KM PZPR z okazji 70- Rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. I sekretarz KM PZPR Józef Lupa wręczał medale wyróżniającym się działaczom PZPR. W części artystycznej wystąpiła młodzież z LO im. Prusa. W tym samym dniu odbyła się Sesja Młodzieżowa z okazji 70 Rocznicy Rewolucji Październikowej w Zespole Szkół Elektronicznych w Sosnowcu.
8.XI- W Poroninie odbył się VII Zlot Młodzieży ZSMP z Sosnowca z okazji 70 Rocznicy Rewolucji Październikowej. W Zlocie wzięła udział także młodzież z : Olkusza, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Bitterfeldu (NRD). Przemówienia wygłosili: Przew. ZM ZSMP w Sosnowcu Zbigniew Jaskiernia, Stefan Skrzydło w imieniu MKHRM Sosnowiec, Ronald Becker w imieniu młodzieży FDJ. Podczas Zlotu nastąpiło wręczenie nagród dla laureatów konkursu "Drogi walki o rewolucję socjalistyczną".
19.XI- W Zespole Szkół Budowlanych w Sosnowcu odbyły się Miejskie Zawody w Strzelaniu Sportowym. Startowało 16 zespołów. Wygrała ekipa FAKOPU.
20.XI- W Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Sosnowcu odbyła się Sesja "Drogi walki o rewolucję socjalistyczną". Wygłoszono 3 referaty przez pracowników UŚ.POdczas Sesji odbyła się Inauguracja Dni Książki Społecz-Poliotycznej, oraz kiermasz książki. W Sesji wziął udział: V-ce Przew. ZW ZSMP Krzysztof Wójcik.
24-27.XI- Delegacja oficjalna FDJ z Bitterfeldu na czele z I sekretarzem FDJ Udo Mölle przebywała w Sosnowcu. W trakcie pobytu odwiedzili: Klub Fakopu, Technikum Kolejowe, FMG Niwka, odbyli spotkanie w KM PZPR w Sosnowcu, a w Klubie Młodzieżowym "Gwarek" podpisano umowę na kolejny rok.
29.XI- W kraju referendum w sprawach zachęty do reform społeczno-politycznych i gospodarczych w kraju.Wynik referendum miał charakter opiniujący, nie uzyskał wystarczającego poparcia społeczeństwa.
30.XI- Spotkanie Kierownictwa Dąbrowskiego Gwarectwa Weglowego w Sosnowcu z młodymi górnikami z okazji Dnia Górnika. Spotkanie odbyło się w stołówce zakładowej KWK Sosnowiec.
1.XII- Miejskie Spotkanie pracowników Dąbrowskiego Gwarectwa Węglowego z okazji Dnia Górnika 1987. Spotkanie odbyło się w Hali Sportowej GKS Płomień Sosnowiec przy ul.Baczyńskiego.
4.XII- W Domu Kultury w Klimontowie odbyły się uroczystości Barbórki KWK Czerwone Zagłebie. Uczestniczył w uroczystości: V-ce Prezydent Jasiak, władze PCK, marynarze z ORP "Górnik", górnicy z kopalń donieckich.
6.XII- Na Hali "Niwka" odbyła się Barbórka KWK Niwka-Modrzejów.
10.XII-W LO im. E.Plater odbyło się Inauguracyjne posiedzenie Towarzystwa Przyjaciół Sosnowca. Szefem Towarzystwa został Dyrektor Polcementu Lucjan Zrałek.
14.XII- W obiekcie socjalnym KWK Sosnowiec odbyły się uroczystości z okazji 30 rocznicy powstania ZMS. Uczestniczyli ze starszych działaczy: Skubisz, Pietrzykowski, Fujarski. Referat wygłosił Szef MKHRM Ryszard Ptak, były dyplomy i odznaczenia dla zasłużonych działaczy.
16.XII-Wojewódzki Sejmik Kadry Inżynieryjno-Technicznej odbył się w Zespole Szkół Elektronicznych w Sosnowcu. Podczas spotkania zaprezentowano działalność kilku Klubów Komputerowych. Z ramienia KM uczestniczył I sekretarz Lupa, z ramienia ZW ZSMP Andrzej Krowiak.
19.XII- W Technikum Kolejowym odbyła sie uroczysta sesja młodzieżowa z okazji 39 rocznicy powstania PZPR. Po referatach nastąpiła część artystyczna.
29.XII-Odbyło się XI Spotkanie Sekretariatów ZM ZSMP. Spotkanie odbyło się w Czeladzi.
Zbudowano kościół w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul.Kalinowej.
W szpitalu zagórskim odebrano poród trojaczków.