I- Miejski Zjazd Stronnictwa Demokratycznego wybiera Mirosława Nowakowskiego na przewodniczącego.
14.I- W Hali Sportowej KWK Czerwone Zagłębie w Sosnowcu odbyła się Uroczysta Sesja poświęcona 40-leciu powstania Konspiracyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej i 40-lecia Wyzwolenia Śląska i Zagłębia. Wśród gości przedstawiciele WRN: Władysław Ciszek, Franciszek Bednarowicz, Stanisław Wałach, Władysław Martynus, Franciszek Szlachcic, Zdzisław Wiśniewski, Bolesław Mirowski. Kierownictwo Polityczno-Gospodarcze woj. katowickiego reprezentowali: I Sekretarz KW Bogumił Ferensztajn, Wojewoda Gen. Roman Paszkowski, Przew. WRN Prof. Adam Szczurowski. Sesję prowadził Przew. MRN Prof. Kazimierz Kozłowski.
25.I- W Teatrze Zagłeęia w Sosnowcu odbyła się uroczysta Sesja MRN z okazji 40-rocznicy Wyzwolenia Sosnowca.
8.II- Uroczystości pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu z okazji 80-lecia wydarzeń pod Hutą Katarzyna i Rewolucji 1905 roku. Z tej okazji przybyli pod pomnik :weterani ruchu robotniczego, uczestnicy walk o polskość Śląska i Zagłębia, żołnierze Września, przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych, zakładów pracy, młodzież. Obecni byli robotnicy z :Żyradowa, Białegostoku, Piotrkowa, Łodzi i Warszawy. Przy dźwiękach "Warszawianki" u stóp monumentu wieńce i wiązanki kwiatów złożyły liczne delegacje, m.innymi członków i zastępców członków KC z woj. katowickiego , z członkiem Biura Politycznego KC PZPR Jerzym Romanikiem, I Sekretarzem KW PZPR Bogumiłem Ferensztajnem, WRN- z Przew. Prof. Adamem Szczurowskim, WK ZSL z prezesem Marianem Karaskiem, Wicewojoewodą Józefem Piszczkiem i innymi.W czzasie uroczystości posłanie do robotników i młodzieży odczytał zasłużony działacz ruchu robotniczego Stefan Skrzydło.
- 10.II- 5 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego w KWK "Niwka- Modrzejów" w Sosnowcu.
16.II- XV Zjazd PTTK. Wojciech Ptak pozostaje nadal Prezesem O/PTTK w Sosnowcu. Zjazd odbył się w Zespole Szkół Elektronicznych w Sosnowcu.Gośćmi Zjazdu byli:V-ce Prezydent Antoni Klec, Sekretarz KM PZPR Sławomir Ćwikła.
- 1.III- Założono Muzeum w Sosnowcu.
6.III- Finały Olimpiady Wiedzy Społeczno-Politycznej ZSMP w Sosnowcu odbyły się w Klubie "Gwarek" na Niwce.
18-19.V- IV Górski Rajd ZSMP- Wisła 85. W Rajdzie uczestniczyło 321 osób. Zwycięzcą Rajdu został ekipa z FMG "Niwka" z Sosnowca.
25.V- Do Pałacu Zimowego przybywają bohaterowie przebojowego brazylijskiego serialu telewizyjnego " Niewolnica Isaura", tytułowa Isaura ( Lucelia Santos) i Leoncio ( Ruben de Falco). Sala jest przepełniona, kilkaset osób pozostaje na zewnątrz.
24.VI- II Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu wybiera na funkcję Przew. Zarządu Miejskiego w Sosnowcu Zbigniewa Jaskiernię. Z funkcji Przew. ZM ZSMP w Sosnowcu odchodzi Ryszard Przybek, oraz Zastępcy: Barbara Madej i Arkadiusz Nowiński.
Na III Plenum ZM ZSMP na funkcję V-ce Przew. ZM ZSMP zostają powołani: Krzysztof Dzierzbicki i Ireneusz Rębacz.
19.VII- Czyn Festiwalowy na KWK "Niwka-Modrzejów", z okazji XII Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie. Młodzież z KWK "Niwka-Modrzejów" wypracowała łącznie 50 tys. zł.
25.VII- Czyn społeczny młodzieży ZSMP przy remoncie basenu przy ul. 1 Maja 21/23 ( na tyłach Sądu). W czynie uczestniczyło ok. 60 osób.
26.VII- Łącznie młodzież ZSMP z terenu miasta Sosnowca na czyn festiwalowy wypracowała 500 tys zł.
28.VII- W dniu swoich urodzin umiera artysta Marian Malina. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.
31.VII- Puchar Przewodniczącego ZM ZSMP w Sosnowcu w piłce nożnej zdobyła drużyna KWK "Niwka-Modrzejów".
1.VIII- Czyn społeczny na basenie przy ul.1 Maja 21/23.
2.VIII- Odbiór budynku "Syrenki" przy ul.1 Maja 21/23 wyremontowanej w czynie społecznym przez młodzież ZSMP.
2.IX- Na Inauguracji Roku Szkolnego 1985/86 w I LO im.Roździeńskiego i Zespołu Szkół Medycznych w Sosnowcu przebywał Sekretarz ZG ZSMP Leszek Rudzki. Swoją pracę jako dyrektor tej szkoły inaugurował Jan Olech.
6.IX- Młodzież ZSMP zakończyła remont basenu przy ul.1 Maja 21/23.Oprócz remontu niecki, odmalowano kosze, ławki, oraz znajdujący się tam budynek. Dodatkowo naprawiono schody i uprzatnięto teren.
7.IX- Zawody strzeleckie w Mierzęcicach o Puchar Przew. ZM ZSMP. Wygrała ekipa POLMO.
16.IX- Spotkanie z przewodniczącymi organizacji szkolnych ZSMP, połączone z wręczeniem dyplomów organizajom szkolnym w ramach Akcji "O Kałamarski Laur".
16.IX- Wizyta młodzieży z Sumperku (Czechosłowacja) w Sosnowcu, połączone ze spotkaniem w Klubie "Gwarek" na Niwce.
18.IX- Spotkanie z artystą plastykiem Massalskim, w sprawie tablicy pamiątkowej, która ma być odsłonięta w Ostrowach Górniczych.
24.IX-Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Sosnowcu zainaugurowało działalność wystawienniczą otwierając w czytelni KMPiK w Sosnowcu ekspozycję pt "Portrety działaczy ruchu robotniczego". Zaprezentowano na niej blisko 50 medali przedstawiających wybitne postacie polskiego ruchu robotniczego, których autorem była art. plastyk W. Antoniewska- Czechowska. Wystawa ta została wypożyczona z Muzeum Historii Poslkiego Ruchu Rewolucyjnego w Warszawie i w ciągu dwóch miesięcy zwiedziło ją ponad 3 tys. osób.
27.IX- Uroczyste obchody XXX lecia Koła Przewodników PTTK, obchodzone w Zamku Sieleckim w Sosnowcu.
11.X- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyły się obchody 42 Rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego z udziałem I Sekretarza KW PZPR Bogumiła Ferensztajna, Wojewody Wnuka, Przew. WRN Szczurowskiego i Szefa PRON Pawliszewskiego.
19.X- Obchody 25 lecia Zespołu Szkół Budowlanych ( Dyrektor Menderecki). Szkoła znajdowała się pod opieką SPBP (Dyrektor Karasiński).
19.X- Obchody 40 lecia Technikum Hutniczo-Mechanicznego im. St. Staszica. Uroczystości odbyły się w sali widowiskowej Uniwersytetu Śląskiego ul. Bando 8 ( dawny Dom Górnika), obecnie ul.Żytnia. Dyrektorem szkoły był Andrzej Równicki.
22.X- Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu poświęcone udziałowi ZSMP w organach przedstawicielskich, z udziałem reprezentanta Wydziału Oświaty ( pan Loppe), PRON ( pan. Szentaler).
23.X- Wizytę w ZM ZSMP w Sosnowcu złożył pan Henryk Tylkowski z Katowic, który przekazał wiele interesujących wiadomości, w tym szczegółowo historię żołnierzy radzieckich poległych w Kazimierzu. Podarował częśc materiałów historycznych. Poinformował o losach wojennych Oddziału kpt Leszczowa.
25.X- Uroczyste obchody Jubileuszu 20 lecia Zespołu Szkół Elektronicznych im. I.T. Korownikowa w Sosnowcu, połączone z otwarciem Muzeum Spółdzielczości uczniowskiej woj. katowickiego). W uroczystościach brał udział: Sekretarz KW PZPR Rauszer.
27.X- Podpisanie porozumienia na linii ZSMP-FDJ okręgów : Katowice-Halle, a w tym Sosnowiec - Bitterfeld. Porozumienie podpisano w Brynicy.
XI- Ukonstytuowało się Koło Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem z przewodniczącym Romanem Szenkiem, redaktorem naczelnym "Wiadomości Zagłębia".
5.XI- Odsłonięcie tablicy poświęconej poległym żołnierzom Armii Czerwonej w Ostrowach Górniczych. Uczestniczył Konsul ZSRR w Krakowie Władimir Kukuryka, sekretarz KW PZPR Jan Zieliński, Dyrektor Handlowy ZSRR w Katowicach Władimir Bielecki, Przew. ZW ZSMP Jan Wójtowicz, I Sekretarz KM PZPR w Sosnowcu Józef Lupa, Prezydent Miasta Bolesław Jurkowski, Franciszek Bednarowicz, Henryk Tylkowski, Stefan Skrzydło, były I Sekretarz KM PZPR w Sosnowcu Gołębiowski, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, młodzież i licznie zebrani mieszkańcy Sosnowca. Przemówienie nakreślające tło historyczne tych wydarzeń wygłosił Przewodniczący Zarządu Miejskiego ZSMP w Sosnowcu Zbigniew Jaskiernia.
6.XI- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu uroczyste obchody 68 Rocznicy Rewolucji Październikowej. W części artystycznej wystąpili artyści scen polskich.
7.XI- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego składały kwiaty delegacje najwyższych władz woj. katowickiego.
10.XI- V Zlot Młodzieży ZSMP miasta Sosnowca w Poroninie. W zlocie brało udział 500 osób, a także poczty sztandarowe.W czasie uroczystości głos zabrali: Stefan Skrzydło w imieniu Miejskiej Komisji Historii Ruchu Młodzieżowego i Zbigniew Jaskiernia Przew. ZM ZSMP w Sosnowcu.
20-22.XI- W czasie Seminarium Centralnej Kadry Etatowej ZSMP w Spale doszło do spotkania z ministrem d/s młodzieży Aleksandrem Kwaśniewskim.
Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Sosnowcu przygotowało już drugą ekspozycję pt "Pamiątki ruchu robotniczego" w Salonie "Przyjaźń" KMPiK w Sosnowcu. Zgromadzono na niej około 240 najciekawszych nabytków, takich jak m.in.: archiwalia, prasa, druki ulotne, sztandary, odznaczenia, obrazy i grafika. Wystawę zwiedziło ok 1,5 tys osób.
20.XI- Umiera Gen.brygady Jerzy Ziętek, uczestnik trzech powstań śląskich, były wojewoda katowicki, mial 84 lata.
25.XI- W Sosnowcu odbyło się spotkanie z Andrzejem Gerhardtem z okazji 40 lecia Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej. Spotkanie odbyło się w "Elektroniku".
4.XII- Odbywała się Barbórka na KWK Niwka-Modrzejów w "Lutni". W części artystycznej wystąpiła Eleni z zespołem "Prometeusz".
6.XII- Odwiedziny w Kuratoryjnym Ośrodku Pracy z Młodzieżą z okazji Mikołaja mieszczącego się przy ul. Dęblińskiej w Sosnowcu
9-11.XII- Deleagcja FDJ z Bitterfeldu w Sosnowcu. Na czele delegacji stał I Sekretarz FDJ w Bitterfeldzie Udo Mölle.
13.XII- W KM PZPR w Sosnowcu odbywały się uroczystości z okazji 37 rocznicy Kongresu Zjednoczeniowego PPR i PPS.
14.XII- Delegacje zakładów pracy oraz organizacji młodzieżowych składały kwiaty pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu.
14.XII- W I LO im. Roździeńskiego w Sosnowcu odbyła się Sesja Młodzieżowa z okazji 37 rocznicy powstania PZPR.Sesję prowadził Sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR nauczycieli Stefan Płatek.
15.XII- Górnik Sosnowiec awansował do I Ligi w boksie.