4.II - Oddział powstańczy pod dowództwem Teodora Cieszkowskiego atakuje stację Granica (Maczki). Rosjanie w sile 300 żołnierzy wycofują się
6.II - Praktykant kolejowy Marcin Karaga przejmuje w imieniu Rządu Narodowego kierownictwo stacji Granica (Maczki)
7.II- Oddział powstańczy Apolinarego Kurowskiego przyjeżdża nocą pociągiem z Maczek przez Dąbrowę, Będzin i stacza zwycięską bitwę o Dworzec Kolejowy w Sosnowcu. Rosjanie uciekają do Prus. Przez dwa tygodnie trwała władza powstańców. Oddziałem dowodził rosyjski oficer kpt Stanisław Nikiforow, który przeszedł na stronę polską.
20.II- Rosjanie wracają do Maczek
23.II- Rosjanie wracają do Sosnowca
5.V- Żołnierze oddziału Józefa Oxińskiego polegli w walce z Rosjanami, zostają pochowani przy małej kapliczce stojącej do dziś przy ul. Czeladzkiej
Następuje krwawa pacyfikacja Rabki (przysiółka Klimontowa) w odwecie za pomoc powstańcom
Podczas potyczki oddziałów powstańczych z Kozakami w rejonie Konstantynowa ginie 30 powstańców. Stoi tam do dziś , przy ul. Staszica , pamiątkowa kapliczka. Kapliczkę ufundowała matka zabitego powstańca- Władysława Rudzkiego.
W okolicy zbiegu dzisiejszych ulic Sienkiewicza i Teatralnej następuje starcie powstańczej jazdy rotmistrza Ludwika Mięty -Mikołajewicza z Rosjanami wycofującymi się w kierunku Prus. Miejsce bitwy upamiętniła kapliczka stojąca obecnie na placu przy Katedrze.
Do 1892 r pracuje na Dębowej Górze kopalnia Graf Andreas.
Na Dębowej Górze powstaje kopalnia Ludmiła, nazwana tak na cześć siostry Jana Renarda.