Miasto zamieszkuje 77 tys. osób, w 1939 roku- 129 tys.
7.I- Rozpoczynają się lekcje w Szkole Muzycznej przy ul. 3 Maja 11a
13.II- Przed wejściem do huty Katarzyna wmurowane zostają , ukryte podczas wojny, tablice ku czci poległych w 1905 roku.
II- Podczas akcji na bank przy ul. Małachowskiego ginie "Burzawa" ( nieznanego nazwiska), dowódca grupy bojowej NSZ
II- Z inicjatywy inż. Wacława Torbusa zaczyna się tworzyć Technikum Energetyczne.
III- Właściciele sklepu z zabawkami- Srokosz i Wroński zakładają Polskie Stronnictwo Ludowe. Skupia 300 członków : młodzież, inteligencję, kupców.
III- Tomasz Soczewica, komunista z Sosnowca zostaje starostą powiatu zawierciańskiego.
21.IV- Specjalny Sąd Karny skazuje na śmierć Franciszka Dutka, agenta Gestapo w PPR. Zarzucono mu wydanie Niemcom 36 członków partii.
IV- PSL posiada bardzo silną organizację w mieście.
3.V- Rozruchy podczas spontanicznej manifestacji młodzieży szkolnej z okazji zakazanych przez władze obchodów święta 3 Maja. Aresztowano 37 osób, głównie spośród młodzieży. Podobna sytuacja panuje w innych miastach kraju.
4.V- Biskup Teodor Kubina łagodzi w kazaniu nastroje społeczne po stłumieniu manifestacji z okazji święta 3 Maja.
7.V- Władysław Anders powołuje Delegaturę Sił Zbrojnych na kraj. Inspektorem Sosnowieckim kieruje inspektor Tajchman ps. "Wist".
V- Kopalnia Hrabia Renard zmienia nazwę na Sosnowiec. Robotnicy kopalni strajkują trzeci raz w 1946 roku żądając wyższych płac i większych przydziałów żywności. UB aresztuje 50 osób, w tym członków PPR.
29.VI- Pierwszy szkolny koncert Szkoły Muzycznej.
30.VI- Referendum. Oficjalne dane obwieszczają zwycięstwo władzy -"obozu demokratycznego". Według opozycji, na pierwsze pytanie- "Czy chcesz zniesienia Senatu", traktowane jako rodzaj testu politycznego. W Sosnowcu 53% głosujących odpowiedziało NIE, za namową opozycji.
VI- Szkoła Muzyczna przenosi się do Pałacu Dietla, opuszczonego przez NKWD wraz z komendantem tejże policji politycznej- ppłk Wadimem Korejwoszynem.
12.VII- Umiera karmelitanka Matka Teresa Kierocińska. Odprowadzana przez tłumy żałobników, pochowana została na cmentarzu przy ul. Smutnej.
VII- W ulotkach rozpowszechnianych w hucie Katarzyna wzywa się do strajku z powodu zbyt małych dostaw mąki.
15.VIII- Na drodze z Sosnowca na Niwkę dobrze uzbrojeni sprawcy dokonują napadu rabunkowego na chroniony przez milicję konwój wiozący wypłatę dla robotników kopalni Niwka. Zrabowano 5 mln złotych. Śmierć ponoszą : furman i kasjer.
31.VIII- Na ulicy Ostrogórskiej podejmują próbę ucieczki przewożeni prawdopodobnie do więzienia na Radosze: Władysław Jakubczak ( lat 20) i Jan Kłos (22 lata) skazani na karę śmierci przez sąd w Katowicach za działalność w podziemiu. Konwojenci otwierają ogień, raniąc dwóch przechodniów. W 1992 roku wydarzenie zostaje opisane w "Wiadomościach Zagłebia".
23.XI- Jan Dorman zakłada w Domu Kultury "Górnik", Eksperymentalny Teatr dla Dzieci.
XII- Franciszek Sielanczyk zostaje I sekretarzem KM PZPR.
16.XII- Wojskowy Sąd Rejonowy na sesji wyjazdowej w Sosnowcu osądza pięciu ( dwóch na karę śmierci) sprawców napadu na sosnowiecki oddział Narodowego Banku Polskiego. Prasa podaje, że byli ono członkami AK.
Po rozwiązaniu AK i amnestii w mieście ujawniło się 646 członków AK
Aresztowano 136 członków nielegalnych organizacji, 78 pod zarzutem przynależności do Konspiracyjnego Wojska Polskiego ( na czele Stanisław Sojczyński), 7 do Orła Białego ( Stanisław Śliwa), 7 do Walki z Bezprawiem, 35 za nielegalne posiadanie broni.
Aresztowano 67 osób za "rozpowszechnianie wrogiej propagandy ustnej i pisanej przeciw PPR". Wśród aresztowanych jest Aleksy Bień.
W Liceum Pedagogicznym rozwieszono nielegalne ulotki, pisane na maszynie. Antysocjalistyczne ulotki wzywają do wstępowania w szeregi PSL i Wici.
Utwarzono trzyletnie Gimnazjum Przemysłowo- Górnicze.
Liczba Żydów w mieście spada o połowę w porównaniu do ubiegłego roku, do 1200 osób. Reszta wyjechała na ziemie zachodnie.