1.I- Adam Polewka ( dramatolog i publicysta ) obejmuje kierownictwo artystyczne Teatru Miejskiego w Sosnowcu.
7.I- Socjalista Aleksy Bień ustępuje z funkcji prezydenta miasta. Prezydentem miasta wybrano doktora medycyny, Józefa Marczyńskiego, reprezentanta sanacji, wybranego przez radnych BBWR, chadeków i Żydów. Zrezygnował kilka miesięcy później, 10.X.1929. ( Był lekarzem miejskim w Czeladzi, w latach 1928-1929 komisarzem Rady Komisarycznej w tym mieście).
II- Lena Starke ( Helena Gąsiorowiczówna), sosnowiecka aktorka słynna z urody, zostaje Królową FIS w Zakopanem.
III- Adam Polewka wystawia na scenie Teatru Robotniczego TUR ( przy ul.Kościelnej), którego jest kierownikiem artystycznym, swoja sztukę " Sacco i Vanzetti". Działa w Sosnowcu do 1930 roku.
Powstaje Klub Motocyklowy Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu. Działa do 1939 r.
10.X- Obowiązki prezydenta obejmuje dotychczasowy wiceprezydent socjalista Kazimierz Jarża. Pełnił tę funkcję do 13.I.1930 r, kiedy to popełnił samobójstwo z powodu zawodu miłosnego.
14.X- Założona zostaje Loża Wolnomularska "Staszic" z Witoldem Wyspiańskim ( kuzynem Stanisława, profesorem w Gimnazjum Staszica), Andrzejem Strugiem i Adamem Piwowarem ( prezydentem Dąbrowy Górniczej).
- 21.XII- Posiedzenie Rady Miejskiej Sosnowca(Relacja w dziale kultura)
Powstaje Auxilum Academicum Judaicum, oddział ogólnopolskiego żydowskiego stowarzyszenia akademickiego.
Do 1939 r Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił sosnowiczanom 6 mln zł pożyczek na budownictwo mieszkaniowe.
Budowane są przez BGK i ZUS dochodowe Bloki Jagiellońskie, (wówczas na peryferiach miasta, dziś przy ul. Jagiellońskiej). Także Bloki Lwowskie ( dziś przy ul. Lwowskiej na Pogonii).
Powstaje Hachnast Kala, żydowskie towarzystwo wspomagające ubogich narzeczonych.
Stanisław Andrzej Radek ( sekretarz Rady Miejskiej w latach 1928-29) wydaje swoją książkę "Rewolucja w Zagłębiu Dąbrowskim 1894-1905-1914".
Józef Renik redaguje pismo " Prawda Zagłębia".