18.I- Uruchomiono pierwszą linię tramwajową łączącą ulicę 3 Maja (przystanek nieopodal dworca), dalej ulicami: Żeromskiego, Orlą i Będzińską, z zajezdnią tramwajową w Będzinie. Linię obsługiwały wagony zakupione w Anglii.
11.II- Linia tramwajowa Sosnowiec-Będzin zostaje przedłużona do kościoła w Dąbrowie Górniczej.
4.III- Wybory do Sejmu. W tym samym roku komunistyczny poseł- Władysław Baczyński (ur. 20.VII.1983) zostaje osądzony i osadzony w więzieniu na 5 lat. Został zamordowany w ZSRR w 1937 roku podczas czystek stalinowskich. W Zagłębiu Blok Robotniczo-Chłopski ( z KPP) uzyskał 66 tys. głosów, BBWR-53 tys, PPS -29 tys.
14.VII- Uruchomiona zostaje linia tramwajowa prowadząca z Szopienic do Sosnowca - ul.Sobieskiego.
28.VII- Urodził się Marian Malina, artysta malarz i grafik. Wynalazł nową technikę graficzną- cellografię. Pozostawił 3 tys. prac. Wystawiał na całym świecie.
12.IX- W Sosnowcu przy ul.3 Maja znajduje się meta podetapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Z Krakowa przyjeżdża 58 zawodników, ze sporym opóźnieniem wywołanym spóźnieniem. Po kwadransie odpoczynku kolarze odjeżdżają do Będzina.
28.X- Urodziła się Bella Darvi (patrz-"Sylwetki ludzie kultury").
31.X- Minister Spraw Wewnętrznych -gen. Sławoj Składkowski w piśmie do prezydenta miasta Aleksego Bienia udziela mu ostrej reprymendy za "artykuł atakujący w sposób nader agresywny organa rządu" zamieszczony w "Głosie Zagłębia" z dnia 28.X.
31.X- Linia tramwajowa Sosnowiec- Będzin-Dąbrowa Górnicza kościół zostaje przedłużona do dąbrowskiej dzielnicy Reden
18.XI- Wybory samorządowe zostają wygrane przez PPS, bez bezwzględnnej większości w Radzie Miejskiej.
1-4.XI-Odbyty w Sosnowcu w sali Teatru Miejskiego XXI Ogólnopolski Kongres PPS był manifestem opozycyjnym przeciw porządkom pomajowym.W Kongresie uczestniczył jako przedstawiciel socjalistycznej Międzynarodówki, austriacki przywódca socjalistów Fryderyk Adler.
Honorowe obywatelstwo otrzymuje Tomasz Arciszewski, socjalista, były pracownik huty Katarzyna (dzisiaj Technologie Buczek) i fabryki Fitzner & Gamper (dzisiaj FAKOP)
Zarząd Miejski nadaje Bibliotece Miejskiej imię Gustawa Daniłowskiego, pisarza i socjalisty
Wasyl Fedorow, Rosjanin, wybitny działacz PPS pod zaborami, zakłada Związek byłych Więźniów Poolitycznych
Rada Miejska oddaje Teatr Miejski do dyspozycji TUR, prowadzącemu już Teatr Robotniczy przy ul.Kościelnejj. Idea tego teatru upadła po utracie władzy w mieście przez socjalistów
Sekretarzem Towarzystwa Artystyczno-Literackiego jest Józef Szyller, autor cyklu grafik prezentujących Zagłębie Dąbrowskie.
W Milowicach, Pogoni i Dębowej Górze powstają pierwsze Robotnicze Gromady Czerwonego Harcerstwa.
Do 1932 roku w Gimnazjum im. Bolesława Prusa wydawane jest czasopismo "Nasz świat".
Urodził się Maciej Szczepański, działacz PZPR. Redaktor Naczelny dziennika "Trybuna Robotnicza". W latach 1972-1981 szef polskiego radia i telewizji.