Mostu na Przemszy nie było, tylko wysoko położone kładki dla pieszych, a wozy przejeżdżały przez rzekę wpław.Dopiero około 1920 roku wybudowano drewniany most.(Józef Maria Płonka-mieszkanka Sielca,wspomnienia).
1.I-Gwarectwo Hrabia Renard wraca spod nadzoru państwowego do poprzednich właścicieli.
15.II-W mieście mają miejsce uroczystości z okazji przyłączenia Pomorza do Polski.
IV-Komisariat Plebiscytowy uruchamia kursy szkoleniowe dla działaczy śląskich.
2.VIII-W Niemcach (dzisiaj Ostrowy Górnicze) w rodzinie nauczycielskiej urodził się prof.Bronisław Jabłoński (zm. 26.V.1986).Dziecinstwo spędził w Klimontowie.Walczył w AK, działał w "Solidarności".Był pierwszym z wyboru rektorem Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
13.V-Urodził się Stefan Skrzydło, działacz lewicy.
25.VIII-Ponad 15 tysięcy Ślązaków odprowadza trumnę z ciałem doktora Andrzeja Mielęckiego zamordowanego w Katowicach przez niemieckie bojówki, do mostu granicznego na Brynicy.Dalej,do dworca kondukt prowadzi kompania honorowa.
II-Powstaje Komitet Plebiscytowy.Rejestruje 3 tys. osób uprawnionych do głosowania w plebiscycie na Śląsku.
1.IX-Teodor Niernsee został wybrany na prezydenta przez Radę Miejską.Pełnił tę funkcję do 1.I.1923.Stał na czele Centralnego Komitetu Pomocy Górnoślązakom.
11.X, 25.XI- Mają miejsce strajki aprowizacyjne w kopalni Renard. Domagano się wydawania żywności.
17.XII- Kolejne strajki aprowizacyjne w kopalni Renard, połączone z zatrzymaniem elektrowni przez robotników.
19.XII-Na cmentarzu przy ul.Smutnej w obecności marszałka Sejmu Wojciecha Trąmpczyńskiego odsłonięte zostaje Mauzoleum Braci Ślązaków (dzisiaj element kaplicy cmentarnej). W uroczystości uczestniczy 100 tysięcy osób, w tym 40 tysięcy Ślązaków.
Budynek Dworca Kolejowego Granica (dzisiaj Maczki) zostaje przekształcony w Dom Kultury.
Modrzejowskie Zakłady Górniczo-Hutnicze SA wykupują hutę Puszkin na Dębowej Górze i nazywają Staszic.
Powstaje Sąd Okręgowy obejmujący także powiaty: będziński, zawierciański i olkuski.
W koloni Cieśle (dzisiaj Maczki) założona zostaje kopalnia Telmut. Wydobywała węgiel tylko do 1924 roku.
Powstaje " zakład Kraupego" ( od nazwiska dyrektora) specjalizujący się w armaturze wodociągowej. Po 1945 roku zakład zostaje upaństwowiony jako Sosnowiecka Fabryka Armatur. Potem jako Śląskie Armatury.
W Niemcach (Ostrowy Górnicze) budowany jest w zakopiańskim stylu klub-gospoda. Projektantami byli: Franciszek Lilpop i Kazimierz Jankowski. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach.
Powstaje Szkoła Policji Państwowej w Sosnowcu z siedzibą na Piaskach przy ul.Focha (dzisiaj Czeladź-Piaski ul. 3 Kwietnia).