9.I- Prezydentem miasta został wybrany Aleksander Willner. Sprawował urząd do 29.IX.1930 r.
11.II- Demonstracja przed gmachem sądu , w którym sądzono działaczy PPS-Lewicy.
6.III- Dzień Bezrobotnych. Przeprowadzony zostaje wiec bezrobotnych.
15.IV- Manifestacja 3,5 tys bezrobotnych pod magistratem, domagających się wypłaty dodatków żywnościowych. Policja używa broni podczas starcia z manifestantami. Jedna osoba zostaje zabita, a dwie umierają w szpitalu.
1.V- W pochodzie demonstruje około 6 tys. osób.
22.V- Urodził się Jan Ciszewski, znany sprawozdawca radiowy i telewizyjny. Jego imię nosi dzisiaj stadion sportowy przy Al. Mireckiego. Zmarł 12.X.1982 r w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.
V- Po premierze kolejnej "Szopki Zagłębiowskiej", władze miasta czują się obrażone jej treścią i obkładają podatkiem dochodowym imprezy organizowane przez organizatora spektaklu, Towarzystwo Artystyczno-Literackie.
22.V- manifestacja 800 bezrobotnych pod magistratem , domagających się wypłaty zapomóg. W następstwie manifestacji przedłużono wypłacanie zasiłku z 13 do 17 tygodni.
8.VII- Na targowisku przy ul. Dekerta bez zezwolenia władz zbiera się demonstracja. Zostaje rozpędzona przez policję. W wyniku strzelaniny ginie 29-letni robotnik kopalni Wiktor. Wsród zatrzymanych przez policję najaktywniejszych agitatorów jest Edmund Cedler, zamieszkały przy ul. Małachowskiego, późniejszy patron walcowni Hrabia Renard ( dzisiaj Arcelor-Mittal), urodzony w 1878 roku, działacz KPP, więzień Berezy, pracownik Huty Milowice. Został zamordowany w Auschwitz w 1941 roku.
30.IX- Minister Spraw Wewnetrznych rozwiązuje Radę Miejską i Zarząd Miasta. Prezydentem komisarycznym, wyznaczonym przez wojewódę kieleckiego zostaje Wincenty Kuźniak. Ustąpił 24.VII.1933 r.
Do 1933 roku przebywa w mieście Paweł Finder- sekretarz Komitetu Okręgowego KPP.
Dr Michał Zamieński organizuje Stację Lecznictwa Odmą, jedną z pierwszych w kraju. W ten sposób leczy się gruźlicę.
Sosnowiecka centrala telefoniczna obejmuje w Zagłębiu Dąbrowskim 3100 aparatów i 63 linie do połaczeń międzystacyjnych.
Oddany zostaje do użytku tunel pod torami kolejowymi przy ul. Piłsudskiego. Dotychczas był to przejazd z zamykanymi zaporami.
Rozpoczyna się działalność Stowarzyszenia Budowlano- Mieszkaniowe Zakładu Ubezpieczeń -Społecznych.
Ukazuje się "Gazeta Mieszczańska Zagłębia Dąbrowskiego".Do 1939 roku ukazuje się miesięcznik "Biuletyn Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu".