18.II- w Sosnowcu pojawił się na ulicach żółty piasek pochodzenia saharyjskiego
30.IV- Pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu uroczystość wręczenia Sztandaru dla Miejskiej organizacji ZSMP. Uroczytość połączona była z wręczaniem legitymacji członkowskich ZSMP, kandydackich PZPR, a także odbyło się ślubowanie harcerzy.
25.V- w katowickim "Spodku" odbył się uroczysty koncert z okazji Święta "Trybuny Robotniczej", dla ludzi czynu 35-lecia.
16.VII- w katowickim "Spodku" uroczyste spotkanie z przodownikami pracy z okazji 35-lecia PRL.Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia wyróżnionym.
20.VII- w Hali Sportowej w Milowicach z udziałem: dorosłych, młodzieży ZSMP,harcerzy, OHP, młodzieży FDJ odbyło się uroczyste spotkanie połączone ze składaniem meldunków przed Świętem 22 Lipca. Podczas uroczystości dekorowano sztandary i wręczono legitymacje.
22.VII- uroczyste obchody w Sosnowcu Święta Odrodzenia Polski i 35 Lecia PRL
23.IX- Niedziela czynu partyjnego w Sosnowcu. W trakcie prac plantowano teren Osiedla Piastów.
8.X- Uroczyste spotkanie pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego z okazji 35 lecia MO i ORMO.
18.X- Na KWK Sosnowiec odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolenia Partyjnego, z udziałem I Sekretarza KM PZPR Popczyka i sekretarza KM Ferczykowskiego.
6.XI- Miejskie uroczystości z okazji wręczenia sztandaru miejskiej organizacji TPPR.
20.XI- II Miejska Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza ZSMP w Sosnowcu. Odbyła się w KWK Sosnowiec. Przewodniczącym ZM ZSMP został wybrany Stanisław Cieplak, v-ce przew (Siarkiewicz, Szkonter, Szewczyk).Wśród gości: I Sekretarz KM PZPR Popczyk, Przew.ZW ZSMP Klima.
3.XII-Uroczyste obchody Święta Górnika w katowickim "Spodku". W loży honorowej: Gierek, Jaroszewicz,Babiuch,Ziętek, Lejczak. Do zebranych przemawiał: Gierek i Lejczak.Wręczono Sztandary Pracy I Klasy dla 7 kopalni. Część artystyczna była okrojona z uwagi na wypadki w kopalniach: Nowa Ruda, Dymitrow i Silesia. W części artystycznej wystąpili: Pieczka, Dmochowski,Stockinger, a także zaprezentowano ciekawy montaż filmowy.
od 7.XII- do 28.II.1982 Prezydentem Miasta jest Edward Włodarczyk.
13.XII- w Sosnowcu nastąpiło uroczyste podsumowanie akcji " Lato z OHP"
Rozpoczynają się przygotowania do uruchomienia Regionalnego Muzeum Ruchu Robotniczego (protoplasty dzisiejszego Muzeum).
W kinie "Muza" odbywa się premiera filmu Stanisława Jędryki "Zielone lata", nakręconego i umiejscowionego w Sosnowcu
Od 1979 do 1982 ukazuje się dwutygodnik "Wspólnymi siłami", wydawany przez kopalnie sosnowieckie i inne zakłady. Redaktorem naczelnym był Witold Kociński
Fabryka Kotlów przemysłowych FAKOP podejmuje produkcję elementów dla elektrowni jądrowej. Produkcję zaniechano z powodu kryzysu ekonomicznego w ZSRR, odbiorcy części.