1.I- Ukazuje się pierwszy numer gazety kopalnianej "Klimontowiak", od 1974 r jako "Czerwone Zagłebie". Redaktorami naczelnymi byli kolejno: Leszek Majewski, Jan Krzysztofczyk, Ireneusz Łęczek.
3.I- Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego przy ul. Pekin wchodzą w skłąd Fabryki Samochodów Małolitrazowych w Bielsku-Białej, jako Zakład Nr 7.
7.VI- Fidel Castro, I sekretarz KC KPK zatrzymuje się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.
VIII- Milicja aresztuje młodego mieszkańca Sosnowca- Krzysztofa Plewę. Przez dwa lata w odludnych miejscach napadł i zgwałcił siedemnaście kobiet. Z racji marnych warunków fizycznych zachodził ofiary od tyłu i doprowadzał do stanu nieprzytomności dusząc je pętlą z kabla elektrycznego. "Petlarz: został skazany na 25 lat więzienia.
1.IX- Zdzisław Gorczyca zostaje I sekretarzem KM PZPR. Dotychczasowy I sekretarz - Stefan Gołębiowski obejmuje funkcję zastępcy komendanta KW MO.
IX- Kazimierz Górniczy został odznaczony Krzyżem Partyzanckim.
Od 8.XI.1972 do 22.VII.1977 Prezydentem Sosnowca jest Zdzisław Fiuk.
4.XII- W barbórkowym programie Telewizji Katowice spiewa Jan Tadeusz Kiepura, syn wielkiego Jana Kiepury.
Przy ul.Żeromskiego przekazana zostaje do użytku hala widowiskowo- sportowa.
Oddana zostaje do eksploatacji przy ul. Braci Smółków ( dzisiaj ul. Andersa) nowa siedziba zakładów dziewiarskich Wanda. Wyroby tego zakłądu są chętnie kupowane od USA po ZSRR.
Na placu przy ul. Dekerta 16, w prymitywnym budynku świątyni, na miejscu spalonej przez Niemców synagogi odbywają się modły Żydów.
W budynku Łaźni Miejskiej przy ul. ZMP ( dzisiaj Legionów) rozpoczyna działalność Zakład Przyrodoleczniczy.
W mieście gości Władysław ("Ladis")Kiepura. Odwiedza dom swoich urodzin przy ul. Majowej. W rozmowie z władzami Sosnowca nie wykazuje zainteresowania domem Kiepurów stojącym jeszcze wówczas przy ulicy Miłej.