I-Powstaje Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. w tej podziemnej strukturze działają z Sosnowca: Wojciech Bącler i Andrzej Chojnacki.
6.I - Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu powołało nowych v-ce przewodniczących. W miejsce Marka Szewczyka powołano Jerzego Frasa, w miejsce Horodeckiego powołano Zygmunta Szycha.
8.I- Odwołano z funkcji I Sekretarza KW PZPR w Katowicach Andrzeja Żabińskiego.
12.I- Zmiany w Oddziale PTTK w Sosnowcu. Prezes Wojciech Ptak odchodzi do pracy w Urzędzie Miejskim. Wprowdzono funkcję urzędującego sekretarza. Dotychczasowym sekretarzem był Zbigniew Jaskiernia.
14.I- Młodzież ZSMP w Sosnowcu zbiera pieniądze na powodzian z Polski centralnej.
18.I-Mieszkańcy Sosnowca otrzymują paczki, które dotarły do naszego miasta z Bułgarii.
22.I- Dyrektorzy zakładów zmilitaryzowanych w Sosnowcu używają tytułu dowódca brygady.
27.I-W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu uroczysta Akademia z okazji 37 rocznicy wyzwolenia Sosnowca.
30.I-Umiera były I Sekretarz KW PZPR Zdzisław Grudzień.
19.II- Ukonstytuował się Obywatelski Komitet Ocalenia Narodowego w Sosnowcu. Przewodniczącą zostaje Danuta Ples-Krzętowska. Sekretarze: Bogusław Blicharski, Danuta Lipiec, Bolesław Stoszek.
24.II- W Sosnowcu gości V-ce Przew.ZG ZSMP Jarosław Klima. W Klubie "Gwarek" na Niwce spotkał się z delegatami na Konferencję Wojewódzką ZSMP.
1.III.1982-31.XII.1988-Prezydentem Sosnowca jest Bolesław Jurkowski.
13.III- W Katowicach odbywa się III Wojewódzka Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza ZSMP. Przewodniczący ZM ZSMP w Sosnowcu Michał Kręcisz bez powodzenia kandyduje na funkcję V-ce Przew. ZW ZSMP.
31.III- W związku z procesem beatyfikacyjnym następuje komisyjna ekshumacja szczątków Matki Teresy Kierocinskiej na cmentarzu przy ul.Smutnej i umieszczenie ich w krypcie kaplicy zakonnej przy ul. Borowskiego ( dzisiaj M.T.Kierocińskiej).
IV- Rozpoczyna działalność "Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Górniczego".
30.IV- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego delegacje zakładów pracy złożyły kwiaty.
1.V- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu odsłonięto płytę poświęconą 100-leciu Ruchu Robotniczego.
7.V- Huta Buczka obchodzi swoje 100-lecie. Z tej okazji odbyło się odsłonięcie tablicy ufundowanej przez młodzież ZSMP Huty Buczka. Na uroczystości dotarł Sekretarz ZG ZSMP Jerzy Rasilewicz. Dodatkowo zorganizowano ciekawą wystawę.
22-23.V- Zarząd Miejski ZSMP w Sosnowcu był organizatorem I Wiosennego Złazu Górskiego. Rajd przebiegał po trasach Beskidu Śląskiego. Puchar Przew. ZM ZSMP Sosnowca zdobyła ekipa rajdowa Huty Buczek.
28.V- Znany trener sosnowiecki Tadeusz Maślak wyróżniony nagrodą dziesiątki najlepszych trenerów. Podsumowanie Plebiscytu odbyło się w Warszawie.
3.VI-Miejski Finał Zawodów w tenisie stołowym. Finał odbył się w KWK "Sosnowiec".
21.VI- W Szopienicach odbyło się spotkanie z Ministrem Hutnictwa Szałajdą, związane ze zbliżającym się Plenum KC PZPR poświęconym sprawom młodzieży.
24.VI- W Sosnowcu odbywa się podsumowanie Plebiscytu Najlepszy Mistrz Nauczyciel i Wychowaca Mlodzieży.
29.VI- W Sosnowcu odbywa się Plenum KM PZPR poświęcone sprawom młodzieży.Nie uzyskała poparcia propozycja tworzenia Towarzystwa Przyjaciół ZSMP.
30.VI- Odbyło się IV Plenum ZW ZSMP w Katowicach z tematem wiodącym "Wdrażanie reformy i udział młodych Polaków w tym procesie". W Plenum wziął udział Sekretarz ZG ZSMP Jerzy Rasilewicz i Kierownik Wydziału Młodzieży Robotniczej ZG Jerzy Wałaziński.
VII- W Polsce powołano dwa nowe ciała: Trybunał Stanu- Przew. Wlodzimierz Berutowicz, Rada Społeczno-Gospodarcza-Przew. Jan Szczepański.
VII- Redaktorem "Wiadomości Zagłębia" jest Stanisław Waliński
15.VII- Rozpoczęło się IX Plenum KC PZPR poświęcone sprawom młodzieży.
21.VII- W Sosnowcu delegacje zakładów pracy złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności.
25.VIII- Na Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu zrezygnował z funcji V-ce Przew. Marek Ślęzak, a na jego miejsce powołno Ryszarda Zająca.
IX-Redaktorem Naczelnym "Wiadomości Zagłębia" jest Andrzej Osajda.
1.IX- Umiera Władysław Gomułka, były I Sekretarz KC PZPR.
X-Józef Lupa jest I Sekreatrzem KM PZPR w Sosnowcu.
5.X- W rozgrywkach piłkarskich o Puchar Przew. ZG ZSMP- Sosnowiec wygrał rozgrywki strefowe w Opolu i w połfinale zagra w Gorzowie Wielkopolskim.
13.IX- Drużyna piłkarska Sosnowca wygrywa w półfinale rozgrywek o Puchar Przew. ZG ZSMP w Gorzowie, i w finale zagra w Pucku w dniach 17-19.IX.1982.
21.IX- Michał Kręcisz odchodzi z funkcji Przew. ZM ZSMP w Sownowcu ( funkcję te pełnił ok. 10 miesięcy). Na jego miejsce przychodzi Janusz Szymczyk -Przew.ZZ ZSMP Huty Buczka.
2.X- I Mistrzostwa ZSMP w Strzelaniu- w Dąbrowie Górniczej.
X- Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego (PRON)- powstaje w Polsce.
8.X- Na posiedzeniu Sejmu uchwalono ustawę o ruchu związkowym. Tym samym przestały istnieć związki: "Solidarność", "Solidarność Rolników Indywidualych", związki branżowe itp.
12.X-Na KWK "Sosnowiec" jeden z górników wszedł na wieżę wyciągową i zamocował flagę "Solidarności". Interweniowały oddziały ZOMO. Był to protest przeciwko delegalizacji "Solidarności".
6.XI- W Sosnowcu odbywa się I Bieg Wojewódzki z okazji 65 lecia Rewolucji Październikowej. Trasa wiodła z Parku Sieleckiego do Zagórza i do Parku. Trasa liczyła ok. 7 km. Startowało 114 uczestników. Najstarszy uczestnik urodzony był w 1908 roku.
12.XI- Zmarł Jan Ciszewski, znany komentator sportowy pochodzący z Sosnowca.
XI- ZM ZSMP w Sosnowcu jest organizatorem zlotów młodzieży w Oświęcimiu i Poroninie.
24.XI- Rada Naczelna PRON wystąpiła do Sejmu o zawieszenie Stanu Wojennego.
25.11-W Rejonowym Uniwersytecie Robotniczym w Sosnowcu odbyło się spotkanie z działaczami PRON: Mieczysławem Zelikiem i Bogusławem Blicharskim.
3.XII- Zarejestrowany zostaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Kopalni "Niwka-Modrzejów". Należy do niego 10% załogi.
Zawiązuje się Terenowy Komitet Obrony Praw Dziecka z przewodnoczącą Anną Zielińską.
Grupa działaczy nielegalnej "Solidarności" przeprowadza akcje ulotkowe w Zagłębiu. Należą do niej: Marek Prygiel, Piotr Dramowicz, Jan Romański, Sławomir Machara, Eberhard Pampuch, Jan Żegliński. Grupa wydaje gazetkę "Orła wrona nie pokona".
Działacze nielegalnej "Solidarności" związani z kościołem WNMP: Marian Wroniecki, Krzysztof Bijak, Józef Kubik, Czesław Reńczuk, Zdzisław Sadowski, Halina Koniarska, państwo Średniewscy, Stanisław Bryła, Mirosław Kot, Daniel Podrzycki, Tadeusz Gądek; kolportują książki i rozprowadzają ulotki.
30/31.XII- Zawieszenie Stanu Wojennego.