28.I- Strajk powszechny w Kongresówce zostaje proklamowany przez PPS.
29.I- Eugeniusz Meller wysłannik PPS, absolwent szkoły Realnej, przyjeżdża z Warszawy.Przywozi instrukcje strajkowe dla szkoły.
30.I-7.III- Po zawieszeniu przedstawień, gmach teatru ( dzisiaj Teatr Zagłębia) zajmuje rosyjskie wojsko.
1.II-Strajk w Fabryce Fitzner&Gamper obejmuje w ciągu kilku godzin całe miasto, następnie całe Zagłębie Dąbrowskie.Strajkowano do marca.
2.II-Wiec uczniów Szkoły Realnej,żądających języka polskiego w szkołach i urzędach.
3.II-W nocy z 4.II praktykant inżynier Jerzy Wojciechowski zawiesza czerwony sztandar na kominie fabryki Fitzner&Gamper (dzisiaj FAKOP)
4.II- Robotnicy Renarda żądają wprowadzenia konstytucji i 8 godzinnego dnia pracy.
5.II- Na manifestacji pod Szkołą Realną zbiera się kilkadziesiąt tysięcy robotników z Zagłębia Dąbrowskiego.Powołany zostaje Komitet Strajkujących,żądający 8-godzinnego dnia pracy, zasiłków chorobowych,bezpłatnych podręczników szkolnych itp.Zabierają głos: przedstawiciele PPS,SDKPiL,ND. Przemawia policmajster Sosnowca-Kronenberg, wzywając do spokoju.
9.II-Wojsko carskie otwiera ogień do tłumu demonstrantów pod hutą Katarzyna, powodując śmierć 40 osób.Dyrektorem huty jest Teodor Skawiński.Oddziałem dowodzi Polak-kpt Antoniewicz.
13.II-Gubernator piotrkowski M.W.Arcimowicz, niedawno powołany na to stanowisko, przyjeżdża, aby na miejscu zapoznać się z sytuacją strajkową.
14.II- W jednej z sal sosnowieckiego dworca kolejowego odbywa się konferencja na temat strajku powszechnego, zwołana przez gubernatora Arcimowicza.Obradują przemysłowcy z Zagłąbia Dąbrowskiego.Zaproszeni robotnicy bojkotują spotkanie.
17.II- Gubernator piotrkowski przyjeżdża ponownie.W spotkaniu z nim uczestniczy 80 robotników.Gdy jeden z nich mówi o nędzy,wyzysku i nadużyciach-gubernator opuszcza spotkanie.
25.II-Odbywa się Zjazd "narodowych demokratów" z całego Zagłąbia Dąbrowskiego.
1.V- Strajkuje część robotników fabryki Fitzner& Gamper.Na mogile ucznia Aleksandra Malewicza zastrzelonego pod hutą Katarzyna zostaje złożony czerwony sztandar i wieńce z czerwonymi szarfami.Przechodzący przez miasto w pojedynkę rosyjscy oficerowie zostają obrzuceni kamieniami.
28.VI- Kilkudniowy strajk solidarnościowy z robotnikami w Łodzi.
1.XI-10.XI-Strajk powszechny.Republika Zagłąbiowska paraliżuje władzę carską.
9.XI- Wieczorem na wiecu w teatrze (dzisiaj Teatr Zagłębia), w sali teatru letniego jeden z mówców podarł tekst manifestu, podeptał nogami, a zebrani wyśmiali umieszczoną na scenie kukłę Mikołaja II zrywając z niej dystynkcje i ordery.
10.XI-Wprowadzony zostaje stan wojenny w całym Królewstwie.
24.XI-Strajk fabryk i kopalń.Demonstrancja kilkunastu tysięcy osób, zorganizowana przez PPS rusza w stronę Będzina pod więzienie.Pod Środulą na idących uderzają Kozacy i rozpędzają pochód.
XI-Na wiecu w fabryce Fitzner & Gamper (dzisiaj FAKOP) Kozacy zabijają kowala o nieznanym nazwisku.
XI-Narodowa Demokracja formuje Komitety Bezpieczeństwa Publicznego.
12.XII-Bojówka PPS (Adam Wojtasik i Władysław Rolnik) zabija przemysłowca Oskara Schöna.Został zastrzelony z rewolweru gdy jechał powozem z żoną Ilse z Sielca na Środulkę.
17.XII-Zebranie 122 nauczycielek i nauczycieli z Zagłębia Dąbrowskiego.Zgromadzeni opowiadają się za założeniem stowarzyszenia zawodowego.
XII-Przy bramie fabryki Fitzner&Gamper (dzisiaj FAKOP) Kozacy rozbijają pochód idący z Dąbrowy Górniczej, przez Będzin do Sosnowca.Pracownicy fabryki ukrywają w budynku dyrekcji, Feliksa Dzierżyńskiego uczestniczącego w manifestacji.
Powstaje radykalny socjalistyczny Ogólnożydowski Związek Robotniczy "Bund"
Henryk Czeczot, jeden z najwybitniejszych polskich górników wygłasza do 1907 r odczyty w Sosnowcu.
Przy ul.Wawel ( w miejscu dzisiejszej restauracji Empire) wybudowana zostaje przez Henryka Dietla-protestanta, olbrzymia cerkiew w neobizantyjskim stylu, pod wezwaniem św.Mikołaja.Przed I wojną liczba prawosławnych w Sosnowcu wynosiła 2293 osoby.
Rozpoczęto budowę kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sielcu ( naprzeciw dzisiejszego kąpieliska MOSiR).Po wielokrotnych i wieloletnich przerwach ( spowodowanych bagnistym terenem) budowę dokończono dopiero w 1952 r.
Powstaje Polska Macierz Szkolna
Pierwsze gniazda Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" powstają w Milowicach,Sielcu i Porąbce.