Jednostronność zajęcia handlowo-pieniężnego nadaje miejscowości i ludziom charakter odrębny.Na to,co się nazywa estetyką,wygodą,przyjemnością dla ogółu mieszkańców Sosnowca nie ma miejsca.("Kurier Warszawski",Artur Gruszecki pisze o Sosnowcu).
6.II-Inauguracyjne przedstawienie w Teatrze Zimowym (dzisiaj budynek Teatru Zagłębia) mieszczącym 600 widzów("Prolog" Andrzeja Niemojewskiego i "Zemsta" Aleksandra Fredry).Teatr zbudowano kosztem 75 tys.rubli.
15.VII-Przedstawieniem sztuki Bogusławskiego "Cud mniemany czyli krakowiacy i górale" inauguruje działalność Teatru Letniego ( funkcjonujący w lecie) mieszczący się w ogrodzie przy Teatrze Zimowym.Drewniana konstrukcja mieściła 700 widzów.Teatr spłonął we wczesnych latach dwudziestych.
VIII- Przez 23 dni strajkowało 2 tysiące górników z kopalni Jerzy na Niwce.Delegacji strajkujących nie dopuszczono do cara przebywającego w Spale.
5.XI- W rodzinie inżyniera urodziła się Izabela Czajka-Stachowicz, powieściopiarka i reportażystka, działaczka PPS.Po ucieczce z warszawskiego getta walczyła w partyzantce AL.Jako oficer I Armii Wojska Polskiego przeszła szlak bojowy do Berlina.O Sosnowcu pisała w zbeletryzowanych wspomnieniach "Córka czarownicy na huśtawce".Zmarła 11.XII.1969 roku w Warszawie.
Zebrania wiejskie w : Sosnowicach, Ostrej Górce,Pogoni i Sielcu opowiadają się za połączeniem miejscowości i zobowiązują się wraz z przemysłowcami pokryć koszty tej operacji- 200 tys. rubli.
Pobyt Stefana Żeromskiego ( był także w 1898 r) w Sosnowcu (Niwce) owocuje opisem miasta na łamach powieści "Ludzie bezdomni".
Inżynier Aleksander Wołkowicz organizuje w swym mieszkaniu na Radosze spotkania działaczy oświatowych ,artystów i literatów.
W dokumantach odnotowana zostaje duża osada Wygwizdów (ponad 6 tys. mieszkańców) leżąca w obszarze dzisiejszej ulicy:Śnieżnej,Gołębiej,Rzecznej.W Wygwizdowie mieszkało 500 protestantów.
Wieś Sosnowice liczy 36 289 mieszkańców.