" Cały Sosnowiec składał się z jednej ulicy Głównej, i kilku w rozmaitych punktach porozrzucanych domów. Tam gdzie dziś mieści się ulica Modrzejowska ze swymi niechlujnymi budami, przybudówkami i nieotynkowanymi budami, tam było pustkowie zarośnięte trawą"-( "Rocznik Sosnowiecki na rok 1899", Stanisław Jermułowicz).
20.IV- Fabryka Fitzner & Gamper dostarcza do kopalni Michał w Czeladzi pierwszy wyprodukowany kocioł parowy. Ciśnienie robocze kotła wynosi 4,5 atmosfery. FAKOP do dziś zajmuje się wytwarzaniem kotłów parowych.
2.XI- Rozpoczyna pracę drukarnia "Nasz sklep" Józefa Jermołowicza. Funkcjonowała przy niej księgarnia i czytelnia.
XI- Kolejowy teatrzyk amatorski wystawia w Granicy (Maczkach) sztukę Stefana Dąbrowskiego "Kłopoty dziadunia".
Koncern Huty Królewska i Laura buduje hutę Katarzyna
Adolf Dischel, niemiecki przemysłowiec z Zabrza zakłada na Dębowej Górze fabrykę produkującą liny i drut. W 1945 r upaństowiona jako Sosnowiecka Fabryka Lin i Drutu.
K.G. Dittrich ( Niemiec) buduje nad Czarną Przemszą w osadzie Kuźnica, fabrykę papieru z napędem wodnym. Później jej właścicielami zostają Lamprechtowie.
Kopalnia Ludmiła na Dębowej Górze zostaje w dniu 24 września 1881 r. o godz.15:00 zatopiona wraz z załogą przez kurzawkę i wodę, która wtargnęła z pobliskiej Czarnej Przemszy. W podziemiach ginie 200 osób, w tym pomagające górnikom dzieci.