Utworzony Komitet Obrony Narodowej protestuje przeciw traktatowi brzeskiemu i oderwaniu Chełmszczyzny od Królewstawa Polskiego.
Lato. Doktor Stefan Falkowski powołuje w Sosnowcu Zjednoczenie Narodowe, najsilniejsze ugrupowanie prawicowe w Zagłębiu.
Huta Aleksander w Milowicach zmienia nazwę na Milowice.
- 10.II- W Sosnowcu urodziła się Stanisława Gierek. Była żoną Edwarda Gierka, z którym miała 3 synów.
1.X-Trzytygodniowy strajk górników żądających zakończenia wojny.
30.X-Mobilizacja Polskiej Organizacji Wojskowej.
X-Na posiedzeniu Rady Miasta radni wznoszą okrzyki na cześć "zjednoczonej i demokratycznej Polski" oraz Józefa Piłsudskiego.
X-W Kazimierzu powstają komitety obywatelskie mające zapobiec chaosowi i szerzącemu się bandytyzmowi
11.XI-Władysław Mrówczyński zostaje tymczasowym burmistrzem miasta.Pełni tę funkcję do swego ustąpienia 11.I.1919
10.XI-Rozbrajanie Niemców, tworzenie Komisariatu Rządu Ludowego na czele ze Stefanem Falkowski.Na ulicy szopienickiej od strony Sosnowca siły polskie ustawiają posterunki graniczne.Niemieckie wojsko wycofuje się na Śląsk.
10.XI-Na wiecu robotniczym, zorganizowanym przez Związek Zawodowy Robotników Przemysłu w Teatrze Letnim na wezwanie PPS-Lewicy poparto ideę Rad Delegatów Robotniczych (RDR)
11.XI-Powołany zostaje Komisariat Rzadu Ludowego na czele ze Stefanem Falkowskim.
11.XI-Rozbrajanie niemieckiego wojska.Jan Kiepura z innymi uczniami rozbraja Niemców na Starym Sosnowcu.
W budynku klubu urzędniczego kopalni Renard przy ul.Staszica instaluje się oddział Czerwonej Gwardii (zbrojna organizacja RDR), uzbrojony w broń odebraną żołnierzom niemieckim.
11-12.XI-Wybory Rad Delegatów Robotniczych Zagłębia Dąbrowskiego.Zwycięstwo SDKPiL.
12.XI-Józef Piłsudski wysyła rozkaz do gen. Bolesława Roji w Krakowie, w sprawie zagrożenia "rozkładem maksymalistycznym miejscowości Zagłębia Dąbrowskiego".
13.XI-Na pierwszym posiedzeniu zebrała się Sosnowiecka RDR
14.XI-Strajk i demonstracja robotników popierających RDR.
18.XI-Endecja organizuje wielką manifestację patriotyczną.Tłum przechodzi ze śródmieścia pod pomnik Kościuszki na Pogoni, wznosząc okrzyki na cześć Ignacego Paderewskiego.
- 23.XI -Strajk powszechny w Zagłębiu Dąbrowskim
26.XI-W osiedlu przy walcowni Hrabia Renard (dzisiaj Arcelor-Mittal) urodził się Lucjan Kieszyński, profesor, historyk, specjalizujący się w historii ruchu zawodowego. Zmarł 16.III.2002 r w Warszawie i tam został pochowany.W opublikowanych pamiętnikach pisał o latach dziecięcych w Sosnowcu:Wodę pobierało się z podwórzowych studni, ubikacje i komórki znajdowały się przy każdym budynku.Jedynym udogodnieniem cywilizacyjnym było światlo elektryczne.W osiedlu znajdowała się łaźnia publiczna oraz kilka pieców do pieczenia chleba lub ciasta"
- 29.XI- W Sosnowcu dla uczczenia odzyskania niepodległości miało miejsce uroczyste nabożeństwo, które odbyło się w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.
- 6.XII- Strajk powszechny w Zagłębiu Dąbrowskim
21.XII- Załoga V Komisariatu Czerwonej Gwardii (przy ul.Staszica), okrążona przez silne oddziały wojska, składa broń i opuszcza siedzibę.Tworzy się Okręgowy Komitet Zagłębia Dąbrowskiego KPRP.
22.XII-Z rąk żołnierzy 26. Pułku Piechoty płk. Jana Rządkowskiego ginie zastrzelony za odmowę odpięcia czerwonej kokardki Władysław Dyląg, górnik kopalni Renard, działacz Rad Delegatów Robotniczych i Czerwonej Gwardii.
24.XII-Manifestacyjny pogrzeb zastrzelonego Władysława Dyląga.
Komunistyczna Partia Robotnicza Polski (KPRP) liczy w Sosnowcu około 1000 członków.
Do 1921 roku wydawana jest "Gazeta Robotnicza", organ NZR (Narodowy Związek Robotniczy).
Ukazuje się czasopismo "Wiadomości Rad Delegatów Robotniczych Okręgu Sosnowieckiego".