Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa uruchamia na Pogoni Klub im. Jana Kiepury. Pomysłodawcą jest prezes spółdzielni Waldemar Skurczyński.
10.01- Podczas Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu na funkcję V-ce Przew. ZM ZSMP powołano Lecha Kułagę, który zastąpił na tym stanowisku Jerzego Frasa.
19.01-Przy Prezydencie Miasta Sosnowca działa Komisja d/s mlodzieży
25.01- Podczas Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Koła Przewodników PTTK w Sosnowcu na funkcję Prezesa wybrano Kolegę Hanusiaka, który na tym stanowisku zastąpił Kol.Bronisława Błażejowskiego.
27.01- Pod Pomnikiem Wdzięczności w Sosnowcu delegacje zakładów pracy złożyły kwiaty z okazji 38 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca.
17.02- W Zarządzie Miejskim ZSMP w Sosnowcu odbyło się spotkanie seniorami ruchu mlodzieżowego, w ramach Akcji Sylwetki '83. W spotkaniu wziął udział m. innymi Stefan Skrzydło.
29.03- W trakcie Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu z funkcji V-ce Przew. ZM ZSMP odwołano: Ryszarda Zająca i Lecha Kulagę, na ich miejsce powołano Ryszarda Przybka i Piotra Zycha.
7.04- Plenum ZW ZSMP w Katowicach poświęcone było środkom masowego przekazu. Na Plenum obecny był Kierownik Wydziału Młodzieży KC PZPR Leszek Miller.
11.04- Odbyło się Plenum O/PTTK w Sosnowcu. Ster władzy w Oddziale objął Wojciech Ptak, pomaga mu Jerzy Zaciera.
21.04- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu odbywa się czyn społeczny.
22.04- W Sosnowcu gości Przew. ZG ZSMP Jerzy Jaskiernia. W "Metalowcu" spotkał się z młodzieżą ZSMP, a następnie z uczniami w IV LO im.St.Staszica.
29.04-W Sosnowcu nastąpiło składanie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.Obecne były delegacje zakładów pracy, oraz władz gospodarczych i partyjnych. W uroczystości wzięli udział: I Sekretarz KW PZPR Zbigniew Messner, Wojewoda Śląski Gen. Paszkowski.
29.04- W Klubie "Gwarek" w Sosnowcu odbyło się Miejskie Podsumowanie Olimpiady Wiedzy Społeczno-Politycznej.
29.04- W Sosnowcu odbyły się uroczystości z okazji 7-rocznicy powstania ZSMP, w których uczestniczyła delegacja FDJ a także działacze ruchu młodzieżowego.
1.05- Uroczyste obchody Święta 1 Maja zostały zwieńczone koncertem w sosnowieckim amfiteatrze.
9.05- Z okazji Dnia Zwycięstwa delegacje zakładów pracy złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności w Sosnowcu.
9.05- W Sosnowcu odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku ku czci żołnierzy batalionu Sosnowiec walczącego w wojnie obronnej 1939 roku. Obelisk odsłonięto na cmentarzu przy ul. Milczarskiego (obecnie Będzińskiej).
9.05- W KWK "Kazimierz-Juliusz" odbyło się spotkanie z młodzieżą FDJ Okręgu Halle.
21.05-22.05- W Jeleśni odbyło się zakończenie II Rajdu Turystycznego ZSMP. W rajdzie oprócz młodzieży polskiej, brała udział młodzież z NRD. W rajdzie uczestniczylo 276 uczestników.W klasyfikacji rajdowej o Puchar Przew. ZM ZSMP uzyskano następującą kolejność: 1 miejsce- Prema-Milmet, 2 miejsce- Huta Buczka, 3 miejsce- KWK Czerwone Zagłebie.
23.05-W Sosnowcu odbyło się spotkanie z uczestnikami Kongresu PRON.
21.06- Oficjalnie z funkcji Prezesa O/PTTK w Sosnowcu ustępuje Dariusz Zientara, na jego miejsce powołano Wojciecha Ptaka.
27.06- Podczas Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu z funkcji V-ce Przew. ZM ZSMP odwołano: Elżbietę Podgórską i Zygmunta Szycha.
1.07- Na mocy porozumienia pomiędzy Radą Ministrów PRL i NRD na wakacje w NRD wyjechało 100 tys. młodzieży z Polski. Młodzież wyjechala do Okręgu Halle.Grupy młodzieży na Dworcu PKP w Katowicach żegnał I Sekretarz KW PZPR Zbigniew Messner i Wojewoda Śląski Generał Paszkowski.Młodzież z Sosnowca trafiła do Querfurtu.
17.08- Na Śląsku i w Zagłębiu przebywa I Sekretarz SED Erich Honecker. Odwiedził Czeladź i Katowice.
Wrzesień- Otwarcie Szkoły Specjalnej- Szkoły życia" przy ul.Świerczeskiego ( dzisiaj Grota-Roweckiego).
22.09- Z funkcji Prezesa Koła Przewodników w Sosnowcu rezygnuje Kol.Hanusiak.
22.09- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu odbyła się Manifestacja Pokojowa Młodzieży. Kombatanci oraz członkowie Ruchu Oporu otrzymali Medale "Za udział w wojnie obronnej 1939 roku", oraz Krzyże Partyzanckie. W uroczystościach uczestniczyli: Sekretarz KW PZPR w Katowicach Jan Zieliński, I Sekretarz KM PZPR w Sosnowcu Józef Lupa, Prezydent Miasta Sosnowca dr Bolesław Jurkowski, Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Prof. Kazimierz Kozłowski.
27.09- Z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki młodzież z LO im.B.Prusa oraz działacze PTTK odwiedzili groby zasłużonych dla PTT i PTTK. Złożono kwiaty m.innymi na grobie p.Ufnalewskiego. Młodzież z LO im.Prusa sprawować będzie nad tym grobem pieczę.
29.09- Kontynuowane były uroczystości z okazji Światowego Dnia Turystyki. Działacze PTTK otrzymali odznaczenia z rąk Prezesa ZW PTTK Eryka Porąbki.
7.10- W Dąbrowie Górniczej odbyła się I Spartakiada Sportów Obronnych Sosnowca.
11.10-Dzień ten na pewno przejdzie do historii Sosnowca. Na placu noszącym od niedawna imię Tadeusza Kościuszko dokonano odsłonięcia pomnika Naczelnika. O restytucję zniszczonego przez hitlerowców monumentu od dawna zabiegali patrioci miasta, obchodzącego rok temu 80-lecie swego istnienia. Pierwszy pomnik wrócił na swoje dawne miejsce.Uroczystość odbyła się w przeddzień 40-rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego.W obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego odsłonięto pomnik. Biało-czerwona wstęgę przeciął ppor Władysław Filik-żołnierz I Dywizji Piechoty im.T.Kościuszko. W uroczystości wzięli udział: sekretarz KW PZPR plk. Piotr Gębka, I Sekretarz KM PZPR Józef Lupa, prezydent Sosnowca Józef Lupa, prezydent Sosnowca Bolesław Jurkowski, praz Przew. MRN Kazimierz Kozłowski. W uroczystości wziął udział Przedstawiciel Sztabu Generalnego LWP płk Jan Zdun.Pierwotny pomnik był autorstwa Leona Sadowskiego, rekonstrukcji podjął się Bolesław Massalski.
14.10- Początek procesu beatyfikacyjnego Matki Teresy Kierocińskiej.
21.11- W Sosnowcu odbywają się obchody 25 lecia Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
22.11-I Sekretarz KW PZPR Zbigniew Messner powołany na funkcję V-ce Premiera.
10.12- Zbigniew Messner odchodzi z funkcji I Sekretarza KW PZPR w Katowicach, a na jego miejsce powołany zostaje Bogumił Ferensztajn.
Uruchomiono Filię Biblioteki na Osiedlu Naftowa.
Do 1985 roku w KWK Czerwone Zagłębie, Piotr Dramowicz i Adam Zawada redagują podziemne pismo "Cios"