1.I- Rozpoczyna produkcję Fabryka Łożysk Tocznych w Sosnowcu
15.I-W Sosnowcu odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła Przewodników PTTK. Prezesem został wybrany Dariusz Ziientara, V-ce Prezesem-Jan Duc. Do Zarządu weszli: Stanisław Paluchowski, Jerzy Nowak, Blach). Skarbnikiem wybrany:Wojtowicz. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został wybrany Gustaw Maj
18.II- W KM PZPR w Sosnowcu odbyła się narada z Przewodniczącymi ZZ ZSMP. W spotkaniu brali udział: I Sekretarz PZPR Popczyk, V-ce Prezydent Jasiak, oraz Sekretarze PZPR sosnowieckich zakładów.
15.III- Wybór władz w O/PTTK w Sosnowcu. Na miejsce dotychczasowego Prezesa Władysława Wolskiego powołano Dariusza Ziientarę. Kierownikiem Biura został Wojciech Ptak. Wybrano 15 osobowy Zarząd.Skład władz O/PTTK Sosnowiec:V-ce Prezes d/s programowych-Stanisław Paluchowski, V-ce Przew.d/s SKTS-Kordeusz, V-ce Prezes d/s usług-Wojciech Ptak,sekretarz-pani Korepta, skarbnik-Ewa Skorek, członek d/s usług-Karpiński,Klub Seniora-Gałkowski, Gustaw Maj i Zbigniew Jaskiernia-opieka nad klubami zakładowymi PTTK.
20.III- Konferencja Miejska ZSMP. Odbywała się na stołówce KWK Sosnowiec.Wśród gości: członek sekretariatu ZG ZSMP-Gerhardt, Prezydent Miasta Włodarczyk, Inspektor Oświaty i Wychowania, Komendant Hufca ZHP w Sosnowcu, oraz Sekretarz KM PZPR Ząbczyński.
26.III- Nowym Prezesem Koła Przewodników w Sosnowcu zostaje wybrany Bronisław Błażejewski.
IV-W Zagórzu powstaje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Hutnik"
22.IV-27.IV- Rozpoczął obrady III Nadzwyczajny Zjazd ZSMP
7.V- Spotkanie Przew. ZG ZSMP Jerzego Jaskierni z młodzieżą ZSMP z terenu Sosnowca i Dąbrowy Górniczej w Klubie "Metalowiec" w Sosnowcu.
13.V-Powstaje Oddział Miejski NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
V- Po zamachu na papieża Jana Pawła II ulicami miasta przechodzi liczący 20 tys. osób "biały marsz" przeciw przemocy. Uczestnicy niosą flagi polskie i flagi państwa watykańskiego.
20.V- Strajk głodowy 5 pracowników w Zakładzie KBO w Sosnowcu w obronie więźniów politycznych. W FSM strajk podejmuje 3 pracowników.
21.V- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbywa się występ kabaretów studenckich: "Wały Jagiellońskie" oraz Poniedzielski.
VI- Początek przebudowy skrzyżowania trasy: Katowice- Warszawa z ul.22 Lipca (dzisiaj Piłsudskiego).
19.VI- Nowym I Sekretarzem KM PZPR zostaje wybrany Jan Zieliński dotychczasowy Redaktor Naczelny "Trybuny Robotniczej".
27.VI- W Sosnowcu odbywa się Plenum ZM ZSMP.Z funkcji V-ce Przewodniczących odchodzą: Jerzy Kopczyński, Wojciech Szkonter, Zygmunt Siarkiewicz. Powołano nowego V-ce Przew. Michała Kręcisza.
23.VII- W ZM ZSMP w Sosnowcu odbywa się zebranie aktywu ZSMP z I Sekretarzem KM PZPR Janem Zielińskim. Omawiano sytuację w kraju po IX Nadzwyczajnym Zjeździe PZPR.
7.VIII- Strajk ostrzegawczy w KWK "Sosnowiec".Przewodniczący Komisji Zakładowej Wojciech Figiel nakazuje odizolowanie dyrektora, naczelnego inżyniera, sekretarza POP PZPR i przewodniczącego Rady Zakładowej ZZ Górników, motywując to obawą o ich bezpieczeństwo.Z szybu wyciągowego usunięta zostaje czerwona gwiazda.
11.VIII- W Sosnowcu odbywa się Akcja "Każdy kłos na wagę złota".Młodzież pracowała w PGR w Sosnowcu przy pakowaniu ziarna do worków, suszeniu ziarna, oraz układaniu worków.
23.VIII-Na Środuli oddano do użytku nową kaplicę.
IX- Do Sądu Rejonowego w Sosnowcu trafia akt oskarżenia przeciw dziewięciu członkom Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK Sosnowiec oskarżonym o uniemożliwienie 7.VIII wykonywania obowiązków slużbowych funkcjonariuszom państwowym i przedstawicielom resortu.
2.IX- Zaczyna działać "FORUM KATOWICKIE". W Sosnowcu odbyło się spotkanie przedstawiciela FORUM Chojnackiego z przewodniczącymi ZZ ZSMP i Przew.Kół Jednostkowych ZSMP .
14.IX- Przy KM PZPR w Sosnowcu powołano Zespół d/s młodzieży.
23/24.X-Nieznani sprawcy uszkadzają w Zagórzu pamiątkową płytę poświęconą żołnierzom radzieckim poległym przy wyzwalaniu Zagórza spod okupacji hitlerowskiej.
X- Przy ul. Cedlera (obecnie Urbanowicz) oddane zostają korty tenisowe.
27.X- Z samochodu "czarna wołga" przejeżdżającego ul.Waryńskiego ( dzisiaj Narutowicza) obok kopalni Sosnowiec wyrzucono trzy szklane ampułki z ostro cuchnącą substancją. Na ścianie bloku vis a vis kopani pojawia się duży napis"kto otruł górników". Zaplanowana na ten dzień rozprawa przeciw przewodniczącemu "Solidarności"- Wojciechowi Figlowi nie odbyła się z powodu choroby sędziego. Strajk w kopalni
4.XI-Na naradzie aktywu PTTK omawiana była sprawa reaktywowania PTT w Sosnowcu. Podczas Plenum O/PTTK w wyborach uzupełniających na Funkcję Sekretarza O/PTTK wybrano Zbigniewa Jaskiernię.
13.XI- Do strajkujących w KWK "Sosnowiec" przyjeżdża Lech Wałęsa i dziennikarze zachodnich telewizji. Kopalnia rozpoczyna pracę.
18.XI- Konferencja Miejska ZSMP w Sosnowcu. Odbyła się w obiekcie socjalnym Huty Buczka w Sosnowcu.Wśród gości zaproszonych: Przew. ZW ZSMP Jarosław Klima, Prezydent Miasta Włodarczyk, Sekretarz KM PZPR Spruch.Wybrano władze: Przew. ZM ZSMP-Michał Kręcisz, V-ce Przew.:Horodecki, Ślęzak, Podgórska. Przew.Miejskiej Komisji Rewizyjnej-Zbigniew Jaskiernia.
21.XI- Drużyna Sosnowca oparta na zawodnikach (Sostalu, FMG Niwka) wygrała rozgrywki wojewódzkie w piłce nożnej o Puchar Przew. ZW ZSMP pokonując w finale Rudę Śląską 1:0.
19.XII- Przew.ZM ZSMP Michał Kręcisz poinformował, że znalazł się na liście proskrypcyjnej opracowanej przez "Solidarność".
23.XII- W Zarządzie Miejskim w Sosnowcu odbyła się narada z udziałem komisarzy wojskowych, KM i KW PZPR, Urzędu Miejskiego o MO. Omawiano aktualną sytuację w mieście. Narada prowadzona była przez komisarzy wojskowych.