8.I- I Spotkanie Sekretariatów Zarządów Miejskich ZSMP Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu. Delegacje odwiedziły zakłady FSM Polmo w Sosnowcu.
22.I- W Zespole Szkół Elektronicznych w Sosnowcu odbyła się Miejska Akademia z okazji 41 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca i X Rocznicy Powstania ZSMP.
25-26.I- VI Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej z okazji 41 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca o : Puchar Przew. ZM ZSMP w Sosnowcu, Prezydenta Miasta Sosnowca i Przew. ZZ ZSMP PKP Sosnowiec. Turniej odbył się w Hali Sportowej w Zagórzu. Wygrała drużyna Czarnych Sosnowiec po wygraniu w finale 7:0 z Telpolem Kraków.
27.I- Pod Pomnikiem Wdzięczności w Sosnowcu delegacje złożyły kwiaty z okazji 41 Rocznicy Wyzwolenia miasta.
27.I- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się uroczysta akademia z okazji 41 Rocznicy Wyzwolenia Sosnowca.
27.I- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Wanda" z udziałem gości: I Sekretarza KW PZPR Bogumiła Ferensztajna, Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego Edwarda Grzywy, Konsula ZSRR w Krakowie Gieorgija Rudowa, Konsula CSRS Jana Kromki, Przedstawiciela Handlowego Węgierskiej Republiki Ludowej Gyorgyi Pappa. Zakład został udekorowany odznaczeniem Sztandaru Pracy I klasy.
5.II- Posiedzenie Komitetu Obchodów X-lecia ZSMP. W skład Komitetu weszli; Stanisław Cieplak, Jerzy Łosiewicz, Stefan Skrzydło, Ryszard Ptak, Ryszard Przybek, redaktor Roman Szenk, redaktor Antoni Wesołowski.
19.II- W Hali AKS Niwka w Sosnowcu odbył się Finał Miejskiej Spartakiady w siatkówce. W finałowej trójce znalazły się: KWK "Niwka-Modrzejów" ( 1 miejsce), KWK "Kazimierz- Juliusz", Zespół Szkół Budowlanych.
21.II- W Sosnowcu odbyły się uroczystości z okazji 68 rocznicy powstania Armii Czerwonej. Składano kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. W Zespole Szkół Elektronicznych im. gen. I. Korownikowa w Sosnowcu odbyła się uroczysta akademia.
24.II-II Spotkanie Sekretariatów ZSMP miast Zagłębia Dąbrowskiego. Spotkanie odbyło się w Będzinie. W trakcie pobytu zwiedzano zakłady "Chełmek". W trakcie pobytu szczegółowo omówiono przygotowania do obchodów X-lecia ZSMP.
25.II- W Domu Technika KWK Sosnowiec odbył się Finał Miejski Olimpiady Wiedzy Społeczno-Politycznej. Wygrał Kol. Kijanka.
26.II- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się uroczysta Akademia z okazji 40-lecia ORMO.
28.II-2.III- Zarząd Miejski w Sosnowcu organizuje I Zimowe Wejście na Babią Górę. W rajdzie uczestniczyło 24 osób.
III- U zbiegu ul. Modrzejowskiej i Targowej otwarty zostaje Dom Chleba.
5-7.III-Oficjalna delegacja ZM ZSMP z Sosnowca wyjeżdża do Niemiec i uczestniczy w uroczystościach z okazji 40 lecia FDJ w Bitterfeldzie. W trakcie pobytu spotykają się z I sekretarzem SED Tellem. Organizacji FDJ w Bitterfeldzie przewodniczy Udo Mölle. W trakcie pobytu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy: FDJ Bitterfeld a ZSMP w Sosnowcu.
14.III- III Spotkanie Sekretariatów ZSMP miast Zagłębia Dąbrowskiego. Spotkanie odbyło się w Czeladzi.
21.III- Z wizytą w Zarządzie Miejskim ZSMP w Sosnowcu przebywał Janusz Niziołek Przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Arabskiej.
23.III- Zespół męski Zagłębia Sosnowiec po raz drugi zostaje Mistrzem Polski w koszykówce.
4.IV- Pogrzeb byłego I sekretarza KM PZPR w Sosnowcu Tadeusza Dyląga.
11.IV- IV Spotkanie Sekretariatów ZSMP Zagłębia Dąbrowskiego. Odbyło się w Dąbrowie Górniczej.
12.IV- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu odbyło się Ślubowanie Hufców OHP.
18.IV- Obradował Komitet Honorowy Muzeum Ruchu Robotniczego w Sosnowcu, który powstaje w Pałacu Schöna w Sosnowcu.
18.IV- Rozpoczął działalność Klub Myśli Politycznej ZM ZSMP im. Janka Krasickiego. Spotkanie odbyło się w Klubie "Gwarek" na Niwce. Gościem był Sekretarz Generalny PRON Jerzy Jaskiernia.
13.VI- W ramach II Spotkania w Klubie Myśli Politycznej im. Janka Krasickiego w Sosnowcu odbywającego sie w Klubie "Gwarek" odbyło się spotkanie młodzieży ZSMP KWK "Niwka-Modrzejów" z przedstawicielami narodu libijskiego.Ze strony libijskiej uczestniczyli: Konsul Generalny Libijskiej-Arabskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej w Warszawie A.Bukhreis, attache Konsulatu Othman Mohamed Saad, oraz Przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Marokańskiej Jabiry Mohamed. Ze strony władz Sosnowca w spotkaniu brał udział: I sekretarz KM PZPR Józef Lupa, delegat na X Zjazd PZPR Bolesław Harazim.W czasie spotkania potępiono atak USA na Libię. Powołano Koło Przyjaźni Polsko-Libijskiej, które liczy 52 członków.
21.IV- Uroczysta Akademia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu z okazji X lecia ZSMP. Wsród gości znależli się: Sekretarz ZG ZSMP Leszek Rudzki, V-ce Przew. ZW ZSMP Witold Firak, Sekretarz KM PZPR w Sosnowcu Sławomir Ćwikła, członek Egzekutywy KW PZPR Bogusław Kabała. Podczas uroczystości wręczono sztandar dla Zarządu Szkolnego ZSMP Technikum Kolejowego im. Tomasza Zapały w Sosnowcu. Wręczono odznaczenia dla najbardziej zasłużonych dla ZSMP. W holu Teatru Zagłębia zorganizowano okolicznościową wystawę. W części artystycznej wystąpili:chór z I LO im. Roździeńskiego, zespół wokalny z Technikum Kolejowego, zespół artystyczny z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz kabaret z IV LO im. Staszica w Sosnowcu.
22.IV-Delegacja Sosnowca wyjeżdża do Poronina, gdzie składa kwiaty pod pomnikiem W.I.Lenina.
22.IV- Konferencja Miejska PZPR w Sosnowcu z udziałem Szefa Radiokomitetu Wojciechowskiego, i Sekretarza KW PZPR w Katowicach Jana Zielińskiego.
23.IV- Uroczyste Obchody "Dnia Włókniarza". Wspólne przedsięwzięcie: "Intertexu", "Politexu" i "Wandy".
24.IV- Manifestacja młodzieży miasta Sosnowca pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w udziałem delegacji FDJ z Bitterfeldu. Uczestniczyło w spotkaniu ok. 500 osób. Uczestniczył w spotkaniu I Sekretarz KM PZPR Józef Lupa. Apel o pokój odczytała uczennica I LO im. Roździenskiego Danuta Figura. Następnie spod pomnika ruszyła sztafeta. Na I zmianie dziewczęta z Klubu KKS Czarni, na drugiej karatecy, do granic z Czeladzią pobiegło 5 zmian.Następnie sztafeta przez Czeladź, Będzin pobiegła pod Hutę Katowice w Dąbrowie Górniczej.
25.IV- Delegacja FDJ z Bitterfeldu bierze udział w uroczystości "Ostatni dzwonek w szkole" w IV LO im.St. Staszica w Sosnowcu.
26.IV-Dzien Czynu Społecznego w Sosnowcu z okazji X-lecia ZSMP. Młodzież porządkuje tereny: przy Pomniku Czynu Rewolucyjnego, bulwary za "Kolorową", park jordanowski przy ul. Mireckiego i tereny przy ul. 22 Lipca ( obecnie Piłsudskiego).
28.IV- Uroczyste Plenarne posiedzenie ZW ZSMP i WKHRM(Wojewódzka Komisja Historii Ruchu Młodzieżowego) z podsumowaniem "Współzawodnictwa X-lecia ZSMP". Uroczystość odbyła się w Hucie "Katowice" w Dąbrowie Górniczej z udziałem I Sekretarza KW PZPR Bogumiła Ferensztajna.
29.IV- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta 1 Maja.
30.IV-Przed Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu, w przeddzień Święta 1 Maja, warty zaciągnęły delegacje gospodarcze i wojewódzkie woj.katowickiego.
30.IV- Pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Sosnowcu odbyła się uroczystość XIV Rocznicy nadania imienia Hufcowi Sosnowiec.Uczestniczących w uroczystości tysiące harcerzy zlał zenitalny deszcz, który spadł w okresie, kiedy nad Polską przechodziła radioaktywna chmura powstała po awarii Elektrowni Atomowej w Czernobylu.
30.IV- Otwarte zostaje Muzeum Historii Ruchu Robotniczego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w nowej siedzibie w Pałacu Schöna przy ul.Chemicznej w Sosnowcu.W pięciu salach na parterze zgromadzono pod hasłem "Pamiątki ruchu robotniczego" ponad 300 eksponatów związanych z działalnością ruchu robotniczego na Górnym Śląski i w Zagłębiu Dąbrowskim od początku XX wieku do 1948 roku. Wystawę zwiedziło ok. 4 tys. osób.
W KMPiK w Sosnowcu odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia "Wiadomości Zagłębia". W trakcie uroczystości odbyło się spotkanie z władzami miast zagłębiowskich. Redaktorem Naczelnym "WZ" był wówczas Roman Szenk. W spotkaniu uczestniczył Sekretarz KW PZPR w Katowicach Jan Zieliński. Druga część uroczystości odbyła się w Ośrodku "Leśna".
3.V- Na ulicy Zwycięstwa wmurowano akt erekcyjny upamiętniający 50 rocznicę powstania Stronnictwa Demokratycznego. Potem odbyło się plenarne posiedzenie SD, z udziałem Prof. Nowaka.
19.V- V Spotkanie Sekretariatów ZM ZSMP Zagłębia Dąbrowskiego. Spotkanie odbyło się w Zawierciu.
23-25.V- Odbył się V Rajd Turystyczny Beskidy'86 "Szlakami Kampanii Września 1939 roku", z udziałem młodzieży FDJ z Bitterfeldu. Zakończenie rajdu odbyło się w Węgierskiej Górce. I miejsce w rajdzie zdobyła ekipa FMG Niwka.
24.VI- W Klubie ZSMP "Gwarek" na Niwce odbyło się podsumowanie: Współzawodnictwa Zarządów Zakładowych ZSMP, Kół Jednostkowych ZSMP, Plebiscytu Najlepszy Mistrz Nauczyciel Wychowawca Młodzieży oraz Kampanii "Sylwetki 86".
23.VI- Na Środuli odsłonięto pomnik poświęcony pomordowanym Żydom mieszkańcom Sosnowca, zaprojektowany przez sosnowieckiego artystę rzeźbiarza Bolesława Massalskiego. Przy tej okazji odbyła się manifestacja młodzieży. W uroczystości uczestniczyli: I Sekretarz KM PZPR Józef Lupa, prezydent Bolesław Jurkowski, członkowie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce z członkiem Prezydium ZG Aleksandrem Sapirem. Pomnik powstał w miejscu gdzie w latach 1942-43 znajdowało się getto żydowskie. Przed likwidacją znajdowało się tam ok. 24 tys Żydów.
VII- Przy ul. Teatralnej otworzono Supermarket, wówczas największy sklep w Polsce.
Zbudowano kościół parafii św. Franciszka z Asyżu przy ul. Partyzantów.
Do 1988 roku ukazuje się "Antidotum", gazeta Liceum im.E.Plater.
12.IX- Podsumowanie Turnieju Piłkarskiego o Puchar Przew. ZM ZSMP. Turniej wygrała drużyna KWK Sosnowiec, przed KPP Maczki-Bór i Premą Milmet.
16.IX- W Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie Biura Informacji o Krajach Arabskich im. Omara Al Muchtara. Otwarcia dokonał Konsul Generalny Libijskiego w Warszawie Ahmed A. Bukhreis. Otwarcie Biura nastąpiło w 55 rocznicę śmierci Omara Al Muchtara ( 1862-1931).
21.IX-V Mistrzostwa Młodzieży ZSMP Sosnowca w strzelaniu. Zawody odbyły się w Zaborzu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Ośrodku FSM Polmo z Sosnowca.
30.IX- W ramach Międzynarodowego Roku Pokoju odbyła się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego 6 tys. manifestacja zorganizowana przez ZM ZSMP, ZM PCK i Komendę Hufca ZHP. Podczas uroczystości przedstawiciele młodziezy wręczyli zasłużonym działaczonm PCK repliki tablicy pamiątkowej , której oryginał wmurowany jest w budynek ZW PCK w Katowicach. Repliki otrzymali: Barbara, Zofia i Gertruda Kapuścik, Alina Mleczko, Halina Kubacka, Zbigniew Klucznik, Jerzy Łyszczarz, Zbigniew Chwist. Odczytano Apel Pokoju i przekazano go na ręce Przew. Wojewódzkiego Komitetu Pokoju dr Wiesława Nowickiego. W uroczystościach brali udział: I sekretarz KM PZPR Józef Lupa i Prezydent Miasta Bolesław Jurkowski.
21.X- Odbywa sie XX Miejska Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza PZPR w Sosnowcu. I Sekretarzem PZPR wybrano ponownie Józefa Lupę, a sekretarzami zostali wybrani: Tomasz Bańbuła, Sławomir Ćwikła, Jan Macuda i Jerzy Molenda. Z ramienia KW PZPR w Konferencji uczestniczył: Sekretarz Jan Zieliński.Ponadto uczestniczyli: członkowie KC PZPR: Halina Śmiałkowska i Zdzisław Świątek, Przew. MK SD Mirosław Nowakowski, MK ZSL Zbigniew Karpiński.
22.X- Prezydium ZM ZSMP w Sosnowcu z funkcji V-ce Przew. ZM ZSMP w Sosnowcu odwołało Ireneusza Rebacza.
5.XI- W I rocznicę odsłonięcia płyty pamiątkowej w Ostrowach Górniczych poświęconej poległym żołnierzom Armii Czerwonej delegacje zakładów pracy złożyły kwiaty.
9.XI- VI Zlot Młodzieży ZSMP miasta Sosnowca w Poroninie z udziałem: Sekretarza KM PZPR w Sosnowcu Jerzego Molendy, V-ce Przew. MKHRM Stefana Skrzydło.
11.XI- Przew. ZM ZSMP Zbigniew Jaskiernia zarekomendował na Prezydeium ZM ZSMP w Sosnowcu Kol. Krzysztofa Buckiego (FMG Niwka) na funkcję V-ce Przew. ZM ZSMP. Wcześniej odwołany z tej funkcji został Ireneusz Rębacz (KWK Niwka-Modrzejów).
13.XI- Miejskie Podsumowanie Turnieju Młodych Mistrzów Techniki z udziałem Przew. ZW ZSMP Jana Wójtowicza.
17.XI- III Spotkanie Klubu Myśli Politycznej im. Janka Krasickiego w "Gwarku".Gośćmi byli posłowie: Józef Żymankowski i Włodzimierz Koczur.
18.XI- Plenum ZM ZSMP w Sosnowcu zatwierdziło kandydaturę Kol.Krzysztofa Buckiego na funkcję V-ce Przew. ZM ZSMP w Sosnowcu.
25.XI- W stołówce zakładowej KWK Sosnowiec odbyło się spotkanie Kierownictwa Dąbrowskiego Gwarectwa z młodymi górnikami.
27.XI-Rok temu w dniu 5.11.1985 odsłonięto płytę poświęconą pamięci żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania Kazimierza Górniczego i Ostrów Górniczych. Ze wzruszeniem zareagowali na ten fakt żyjący po dziś dzień uczestnicy tych walk- weterani Armii Czerwonej. Od jednego z nich , kapitana rezerwy Leszczowa, mieszkańca Niżnego Wołoczoka nadszedł list do ZM ZSMP w Sosnowcu. Można w nim przeczytać takie m.in. słowa:....." chcę z całego serca podziękować za troskę i opiekę nad grobami naszych żołnierzy(...). Otrzymałem zdjęcia z uroczystości odsłonięcia pamiątkowej płyty poświęconej żołnierzom radzieckim, którzy zginęli w styczniu 1945 roku, w czasie walk o oswobodzenie Ostrów Górniczych i Kazimierza Górniczego. Byłem bardzo poruszony tym dowodem pamięci. Tam są przecież pochowani moi towarzysze broni. Opowiadałem o tym na spotkaniu w Kijowie, z weteranami 59. armii. Od nich i od siebie przekazuję wszystkim obywatelom wyzwolonych przez nas miejscowości serdeczne pozdrowiania i życzenia wielu sukcesów..."
28.XI- Przewodniczący ZM ZSMP w Sosnowcu Zbigniew Jaskiernia zostaje Przew. Sekcji Wojewódzkiej Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej.
30.XI- W Sosnowcu odbywa się XXV Festiwal Orkiestr Dętych muzyki radzieckiej i rosyjskiej.
3-5.XI- Delegacja oficjalna FDJ z Bitterfeldu przebywa w Sosnowcu.
4.XII- W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbywa się uroczysta Akademia z okazji Święta Górnika.
12.XII- W Sosnowcu odbywa się VI Spotkanie Sekretariatów ZM ZSMP Zagłębia Dąbrowskiego. W spotkaniu po raz pierwszy uczestniczą Mysłowice.