23.IV-Strajk robotników fabryki Fitzner&Gamper (dzisiaj Fakop).Strajkujący wywalczyli podwyżkę o 1 kopiejkę za godzinę, skrócenie czasu pracy o 1 godzine i wydalenie znienawidzonego dyrektora.Ośmiu uczestników strajku skazano na kary więzienia.
IV-Strajk w fabryce Dietla. Robotnikom podwyższono płace, ale nie skrócono 13-godzinnego dnia roboczego.
17.X-Henryk Dietel otwiera średnią Szkołę Realną. Jest to dziesiąta rocznica ocalenia rodziny carskiej z katastrofy kolejowej.Tradycje szkoły kontynuuje Liceum im.St.Staszica.Powołuje się na nią także Liceum im.B.Prusa.
1.XI-Następuje poświęćenie kościoła św. Piotra i Pawła w Granicy (dzisiaj Maczki).
Żydzi budują wielką synagogę przy ul.Policyjnej (dzisiaj Dekerta).
Przy cerkwi Wiary,Nadziei i Miłości powstaje prawosławna jednoklasowa szkoła koedukacyjna.Uczniów było około 50.
Przy hucie szkła założona była przez Jana Wacowskiego szkoła dwuklasowa dla 100 chłopców i dziewcząt, dzieci pracowników.Placówka była subsydiowana przez hutę.
Następuje generalna modernizacja szpitala na Pogoni( "na Lepiankach", do niedawna dziecięcy). Szpital z 72 łóżkami był jednym z najnowocześniejszych w okolicy.
Do 1895, dwukrotnie na zaproszenie Andrzeja Niemojewskiego gości w Sosnowcu pisarz Artur Gruszecki, autor powieści "Krety" i "Hutnik", traktujący o Zagłębiu.
Do Sosnowca, Porąbki i przysiółków dociera epidemia cholery.
Wybudowany zostaje hotel na Sielcu ( dzisiaj budynek przy ul.Staszica pełni funkcję mieszkalną).Założono w nim Klub Sielecki dla urzędników okolicznych zakładów.