7.I- Urodził się Jędrzej Giertych ( zm.9.X.1992).Polityk, dyplomata, publicysta, blisko współpracownik Romana Dmowskiego.W 1939 r. walczył w obronie Helu.W latach 1939-1945 więzień oflagu.Po II wojnie mieszkał w Wielkiej Brytanii. W 1961 r. został usunięty z emigracyjnego Stronnictwa Narodowego.
24.I- Oficjalne otwarcie magistratu przy ul.Mikołajewskiej 6-8( dzisiaj Kołłątaja) i Sadowej.
24.I-Aleksander Sofronow, Rosjanin, zostaje pierwszym prezydentem miasta.Urząd pełni do 31.I.1908 r.
14.III- Wytyczono granice miasta, mającego powierzchnię 1875 ha.
1.V- Na kominie kopalni Kazimierz, górnik Żbik zawiesza na wysokości 50 m czerwony sztandar.Po trzech dniach sztandar zdejmuje murarz za nagrodę w wysokości 25 rubli. Wkrótce murarz ginie zabity przez bojowców PPS.
XII-Stanisław Przybyszewski, entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność, reżyseruje w teatrze swoje dramaty:"Matkę" i "Złote runo".W sali resursy wygłasza odczyty o Chopinie i Kasprowiczu.
XII- W prywatnym mieszkaniu zorganizowana zostaje wystawa prac plastycznych z obrazami:Malczewskiego, Wyspiańskiego,Tetmajera,Matejki,Chełmońskiego,Gierymskiego,Grottgera,Kossaka.W latach międzywojennych organizowano liczne wystawy w sali "Trocadero" przy teatrze.
27.XII-Urodził się Prof.Bogdan Suchodolski (zmarł w 1992), filozof, pedagog, historyk.W 1921 roku zdał maturę w "Staszicu".
Goldberg i Kucyński zakładają przy ul.Polnej (Sienkiewicza) Fabrykę Galanterii Metalowej "Galmet". W okresie PRL dała początek Zakładom Sprzętu Motoryzacyjnego, dalej jako Fabryka Samochodów Małolitrażowych Zakład Nr 7, obecnie Magneti Marelli.
Schönowie budują pałac, w którym od 1923 roku funkcjonuje sąd.
Powstaje drewniana kaplica na Pogonii.
Na przeciw kopalni Renard (Sosnowiec) powstaje istniejący do dziś gmach elektrowni, która do 1913 roku zasilała całe miasto.
Gwarectwo Hrabia Renard pobiera opłaty w wysokości 4 kopiejek za przejazd przez most na Czarnej Przemszy w ciągu ulicy Szenowskiej. Ulica ta od lat 20. XX wieku nosi nazwę 1 Maja.