III- Ukazuje się pierwsze wydanie tygodnika "Wiadomości Sosnowieckie", przekształconego w 1959 roku w "Wiadomości Zagłębia". W latach 1971-1976 jako "Zagłębie". Potem znów "Wiadomości Zagłębia". Pierwszym redaktorem naczelnym jest Edward Poppek.
20.V- Strajk płacowy w Zakładach Dziewiarskich.
V- Podczas zabawy na stadionie w Niwce z ciężarówki sprzedawane jest " mleko od wścieklej krowy" (samogon). Donoszący o tym obywatel zostaje aresztowany przez milicję.
29.VI- W sali Domu Górnika odbywa sie narada 600 aktywistów PZPR i bezpartyjnych na temat sytuacji po XX Zjeździe KPZR. Wypadki w Poznaniu " uznano zgodnie za wrogi akt".
21.VII- Otwarte zostaje Egzotarium z dwoma tysiącami roślin egzotycznych, akwarium i terrarium.
VII- Powstaje grupa plastyków "Zagłębie". Wśród nich między innymi: Eugeniusz Chmiel, Tadeusz Rój, Marian Malina, Roman Chruściel, Tadeusz Kwaśnik, Ryszard Twardoch.
VIII- Trzej kibice po przegranym meczu piłkarskim AKS Niwka z Piastem Gliwice pobili sędziego łamiąc mu żebra. Najagresywniejszego skazano na 2,5 roku więzienia.
4.IX- Piorun uderza w kondukt żałobny podążający na cmentarz pekiński ( ul.11 Listopada) i zabija mającego 13 lat ministranta niosącego chorągiew żałobną.
24.IX- Sąd w Stalinogrodzie ( Katowice) wydaje wyroki ( najwyższy 15 lat więzienia) na ośmiu działaczy nielegalnej organizacji działającej w Sosnowcu. Zarzucono im, że utworzona przez nich Podziemna Organizacja Antykomunistyczna Krzyż napadała na parafie i sklepy, gromadziła broń, wysyłała pogróżki do przodowników pracy, rozrzuciła w kościele WNMP ulotki wzywające do sabotażu gospodarczego.
7.X- Oddany zostaje do użytku Stadion Ludowy na 30 tys. miejsc. Na inaugurację rozegrano mecz rugby.
25.X- Narada 300 osób aktywu PZPR z radością wita nowo wybrane Biuro Polityczne KC PZPR z I sekretarzem Władysławem Gomułką.
30.X- Górnicy kopalni Józef Stalin opowiadają się na masówce za przywróceniem nazwy kop. Sosnowiec. Postulat zostaje zrealizowany.
30.X- Na nadzwyczajnej sesji MRN następuje zmiana ulicy Stalinogrodzkiej na Czerwonego Zagłębia, Aleja Stalina otrzymuje nazwę Aleja Zwycięstwa.
30/31.X- W przeddzień wypłaty, po ogłuszeniu młotkiem strażnika, napastnicy okradają pełną kasę (418 tys. zł) kopalni Klimontów. Pochwyceni tłumaczą się, że chcieli zabrać bogatym , a dać biednym. Najwyższy wyrok 10 lat więzienia.
X- MRN jako pierwsza w województwie zainicjowała "akcję zagęszczania biur".
X-XII. Załogi zakładów pracy zbierają pieniądze na rzecz narodu węgierskiego, poszkodowanego w powstaniu.
XII- Piwo z browaru na Sielcu zajmuje II miejsce na konkursie wojewódzkim , po piwie z Żywca.
Do 1960 roku zbudowano w mieście 10 220 izb mieszkalnych.
Przy ul.Cedlera ( dzisiaj Anieli Urbanowicz) budowany jest pierwszy w mieście blok z elementów prefabrykowanych, wielkopłytowych.
Przy ul.Świerczewskiego ( dzisiaj Grota-Roweckiego) powstaje Technikum Hutniczo-Mechaniczne.
Do 1959 roku funkcjonuje Klub Inteligencji, mieszczący się w Państwowej Szkole Muzycznej.
O godzinie 17:00 przez 10 minut nadawana jest codziennie przez miejski radiowęzeł sosnowiecka audycja lokalna.