00.00.1885 r. | |
Wojna Moskwy z Łodzią i Sosnowcem w przemyśle włókienniczym !! Rozwój gospodarczy Królewstwa rozpoczął się blisko 30 lat przed ekspansją na rynki rosyjskie i owe rynki nie były głównym katalizatorem wzrostu gospodarczego.Był w nim w latach 1850-1880 przede wszystkim rozwój rynku wewnętrznego.Powstaje więc pytanie,co wpłynęlo na wzrost ekspansji polskiego przemysłu na wschód po roku 1880 i jakie znaczenie miały rynki wschodnie dla rozwoju gospodarczego Polski.
Polityka celna w 1877 roku zapoczątkowała nowy okres protekcyjnej polityki celnej Cesarstwa, która jak się wydaje miała istotne znaczenie dla handlu zagranicznego Królewstwa Polskiego. Zarówno ekspansja produkcji polskiej, jak i rosyjskiej w tych okresach prowadzona była w warunkach ostrej walki konkurencyjnej.Potocznie-choć nieściśle przyjęło się nazywać ją "wojną Moskwy z Łodzią".Około roku 1880 popyt na rynku krajowym ustabilizował się w granicach około 30 mln rubli rocznie na towary włókiennicze.Przemiany kapitalistyczne ogromnego rynku rosyjskiego w wyniku protekcyjnej polityki celnej stworzyły szanse dla przemysłu Królewstwa przy czym dla produkcji włókienniczej szczególnie.W wyniku zahamowania możliwości zbytu na rynku wewnętrznym przemysł włókienniczy rozpoczął dynamiczną ekspansję na rynki imperium. Pogorszenie koniunktury w Rosji w 1885 roku spowodowało reakcję przemysłowców rosyjskich.Działacz rosyjskiej giełdy S.Szarapow w grudniu 1885 roku wygłosił dwa odczyty w Moskwie i Iwanowie na temat: "Dlaczego Łódź i Sosnowiec zwyciężyły Moskwę?".Jak pisze Róża Luksemburg, "Szarapow uderzył od razu w najwyższe tony,rozdmuchując cała kampanię moskiewskiegio perkalu przeciw łódzkiemu barchanowi do rozmiarów historycznego pojedynku rasy słowiańskiej z germańską". Opisując rozwój Zagłębia Dąbrowskiego, Szrapow porównuje go z gwałtownym rozwojem przemysłu w USA. Na początku 1886 r moskiewscy przemysłowcy ożywili swe lobby w Petersburgu, zmierzając do interwencji rządu w walce konkurencyjnej z Łodzią i Sosnowcem.Oficjalna delegacja przemysłowców moskiewskich najuniżeniej prosiła o wprowadzenie granicy celnej między Królewstwem a Cesarstwem. Po porozumieniu z warszwskim generałem-gubernatorem i uzgodnieniu sprawy z ministrami spraw wewnętrznych i dóbr państwowych Departament Handlu i Manufaktur Ministerstwa Finansów wysłał komisję w składzie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych-Pisariew Ministerstwo Dobr Państowych-Jossa Profesorowie:Ilin,Janżuł i Lange
Wyniki pracy tej komisji były takie,że przemysł Królewstwa obciążony został zwiększonym cłem o 15 kopiejek z puda importowanej bawełny surowej. Jednakże przemysłowcy łódzcy rozpoczęli kontrakcję w Petersburgu.W roku 1888 powołano nową komisję pod przewodnictwem Behera,w 1890 r pod przewodnictwem Łazariewa, a w 1891 r pod przewodnictwem Biełowa.Wszystko to nie miało istotnego znaczenia dla zmniejszenia ekspansji przemysłu polskiego na rynki rosyjskie, miało natomiast pewne znaczenie dla wzrostu ekspansji przemysłu rosyjskiego na rynki polskie. =============================================== Inne fakty historyczne z tego roku: W "Biesiadzie Literackiej" Michał Andriolli tak pisał o Sosnowcu- "A nudne, szare, bezbarwne domy, składy, magazyny,szynki,fabryki,faktorie;ach na szczęście stacyja kolei! Sosnowice! Bilet,wagon,uściski pożegnalne, szwargot żydowsko-niemiecki, golone twarze, piwo,kiełbasa...... Ernst Schön buduje pałac i park. Dzisiaj jest to siedziba Muzeum. Adam Bergman zakłada drukarnię. Na Środuli powstaje Fabryka Chemiczna "Morozow,Krell, i Ottman" wytwarzająca kwas siarkowy, solny i azotowy. Uruchomiony zostaje duży Urzd Pocztowy. Po pewnym czasie funkcjonuje w nim telegraf. Józef Bacia wznosi stojący do dziś krzyż przy ul.Starej. W Granicy (dzisiaj Maczki)- Maria Mikulińska zakłada szkołę powszechną. Na Niwce Franciszek Winter zakłada orkiestrę strażacką, działającą później przez 100 lat przy kopalni Niwka.
|