I-Burmistrzem miasta zostaje Czesław Jankowski.Pełni tę funkcję do wyborów.
- W sztabie Generalnym Wojska Polskiego ukształtowała się koncepcja powoływania jednostek wojskowych przy granicy, wyróżniających się ragionalnym charakterem, gdyż grupujących tylko Górnoślązaków. Wszyscy ochotnicy byli początkowo wcielani do 7 pułku legionów, którego 3 batalion stacjonował w Sosnowcu. Miasto od początku 1919 r. było siedzibą ekspozytury II Oddziału Sztabu Generalnego kierowanego przez por. Józefa Plebanka.
26.I-Wybory do Sejmu przynoszą w kraju zwycięstwo prawicy.W Sosnowcu wygrywa PPS-7839 głosów.Zjednoczenie Narodowe-5569 głosów.
12.II-Strajk powszechny w obronie swobód politycznych.
20.II-Ustanowiono Zarząd Państwowy Polski nad Gwarectwem Hrabia Renard.
31.III-Piotr Dziekan, działacz Rad Delegatów Robotniczych zostaje skrytobójczo zamordowany strzałem w tył głowy, w lasku między "werkiem" w Milowicach, a Piaskami.Dziekan wracał nocą do domu z sosnowieckiego więzienia, zwolniony na skutek protestu czeladzkich robotników.
10.III-Mają miejsce pierwsze wybory samorządowe. Spośród 44 mandatów, 13 uzyskała PPS, 10 prawica.
12-13.III-Strajk powszechny popierający postulaty RDR.
20.IV-W rodzinie urzędniczej urodził się Józef Ponitycki, literat, dziennikarz radiowy i telewizyjny.Absolwent "Staszica". W latach 1945-46 kierownik literacki Teatru Miejskiego.Współautor audycji radiowej "Przy sobocie po robocie" i telewizyjnej "U Bregułów na Zawodziu".Zmarł 18.IV.1980 r w Katowicach.
V- Jan Kiepura wstępuje do I Pulku Strzelców Bytomskich, walczy w I Powstaniu Ślaskim.
7.IV-Rada Miejska powierza mandat prezydenta dotychczasowemu burmistrzowi-Czesławowi Jankowskiemu (Stronnictwo Niezawisłości Narodowej).Zrezygnował z tej funkcji 1.IX.1920 roku.Przewodniczącym Rady Miejskiej zostaje Karol Zahorski.
23.IV-W obronie RDR strajkuje załoga kopalni Renard.
- 14.V- Do Sosnowca przeniesiono siedzibę Podkomisariatu NRL z Bytomia, kiedy to zarządzeniem dowódcy VI Korpusu Armii we Wrocławiu i komisarza Rzeszy i Prus dla Śląska został on rowiązany. W stolicy Zagłębia korzystał z pomocy por. Zygmunta Psarskiego, oficera łącznikowego Dowództwa Głównego Wojsk Wielkopolskich.
VI-Powołany zostaje Główny Komitet Opieki nad Uchodźcami, niosący pomoc powstańcom śląskim.Komisarzem zostaje Kazimierz Czaja, adwokat z Bytomia.
VI-Wojciech Korfanty dwukrotnie przyjeżdża z Poznania do Sosnowca.
- 4.VI- Na wieść o konieczności plebiscytu na Górnym Śląsku żywo zareagowali mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie już wcześniej wiadomości o terrorze niemieckim wywoływały akcje protestacyjne. Społeczeństwo zagłębiowskie rozumiejąc , że decyzja o plebiscycie jest poważnym ustępstwem koalicji wobec Niemców wyrażało w czasie licznych wieców i manifestacji swój sprzeciw wobec polityki koalicji.
Lato-Wybucha epidemia czerwonki.Śmiertelność wśród chorych jest wysoka.Mieszkańców nękają: tyfus i cholera.
21.VII-Następuje likwidacja RDR.
19.VIII-Niemiecki samolot ostrzeliwuje Sosnowiec, raniąc kilku mieszkańców.
- 19.VIII- W Sosnowcu rozpoczęło działalność Dowództwo Główne Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW GŚL) na czele z por. Alfonsem Zgrzebniokiem.
20.VIII-Przeniesiony zostaje do Sosnowca Sztab Powstańczy I Powstania Śląskiego.
21.VIII-Niemieckie pociski artyleryjskie spadają na Jęzor.
21/22.VIII-Grupa górników z kopalni Niwka-Modrzejów usiłuje przebić się przez most na Czarnej Przemszy broniony przez Grenschutz, aby włączyć się do walk powstańczych w Mysłowicach.
23.VIII-Na cmentarzu przy ul.Smutnej ma miejsce manifestacyjny pogrzeb sześciu ofiar I Powstania Śląskiego.
24.VIII-Niemiecki samolot ostrzeliwuje Sosnowiec.Na ulicy Polnej (dzisiaj Sienkiewicza) ranna zostaje trzynastoletnia dziewczynka.
24.VIII-Wiec w śląskiej sprawie.Manifestanci żądają polskiej akcji zbrojnej na Śląsku.Policja interweniuje.
15.IX-Oddział niemiecki liczący 30 ludzi przekracza Brynicę i atakuje Milowice.
IX-W pałacu Schöna( dzisiaj Sąd Okręgowy przy ul.1 Maja) rozpoczyna działalność powstańcze Dowództwo Główne Milicji Górnośląskiej z komendantem płk. Michałem Żymierskim.
IX-Polesław Bierut (komunista, prezydent Polski w latach 1947-1952) kieruje w Sosnowcu Główną Komisją Organizacyjną Robotniczego Stowarzyszenia Spożywców Zagłębia Dąbrowskiego.Mieszka z żoną Janiną i córką Krystyną przy ul.Tylnej 24 i Starosnosnowieckiej 130 (dzisiaj Piłsudskiego).
I.XI-Rozpoczęła działalność Robotnicza Spółdzielnia Spożywców.Pierwszy sklep powstał przy ul.Starosnosnowieckiej 148 (dzisiaj Piłsudskiego).Zarząd i Rada Nadzorcza zostały zdominowane przez socjalistów i komunistów.Spółdzielnia działała do 1941 roku.
5.XI- Światowej sławy gwiazda filmu niemego-Pola Negri(wł. Apolonia Chałupiec) bierze ślub w kościele WNMP z poznanym na miejscowej stacji kolejowej oficerem, legionistą, Eugeniuszem Dąbskim.Młodzi zamieszkują w domu przy ul.Kołłątaja 6.Po kilku miesiącach znudzona aktorka wyjeżdża do Berlina.Rozwód następuje w 1922 roku.
7.IX-Trzy razy w tygodniu wydawany jest "Powstaniec", pismo "uchodźców górnośląskich".Redaktorem naczelnym jest Teodor Tyc.Redakcja mieści się przy ul.Kołłątaja.
7.IX-Na poufnej konferencji z udziałem Wojciecha Korfantego postanowiono odizolować powstańców od wpływów komunistycznych.
Do I 1920 stacjonują w mieście halerczycy, 6 pułku Strzelców Polskich, strzegący granicy z Górnym Śląskiem i pilnujący porządku politycznego w Zagłębiu Dąbrowskim.
Przy ul.Nowej (dzisiaj Hanki Ordonówny) w byłych koszarach carskich powstają koszary dla powstańców śląskich.
Założony zostaje Sosnowiecki Oddział Związku Inwalidów Wojennych.Działał przy ul.Warszawskiej 14.
Kopalnia Modrzejów zostaje oddzielona jako samodzielne przedsiębiorstwo od kopalni Niwka.