Organizacje harcerskie


wybierz rok

 
2003 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
2014 2015 2016 2017 2018


KALENDARIUM 2008 r.
15.12.2008 r.

Betlejemskie Światło Pokoju

W dniu 15 grudnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Sosnowiec odbyło się spotkanie opłatkowe oraz uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Sosnowieccy harcerze przekazali Światło na ręce Prezydenta Miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Miklasińskiego.

Była to okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych dla sosnowieckiego ZHP.

W części artystycznej wystąpił Zespoł "Kiepurki". 
06.12.2008 r.

Turniej Mikołajkowy w Szkole Podstawowej Nr 8

W dniu 6.12.2008 w Szkole Podstawowej Nr 8 spotkały się trzy gromady zuchowe z sosnowieckiego hufca biorące udział w projekcie rządowym "Zuchowe inspiracje". Zuchy realizowały zadania, które zostawił im w liście Święty Mikołaj, żeby w finale spotkać się z nim osobiście. Zabawa była wspaniała, a nie zabrakło także prezentów.

05.11.2008 r.

100 lat skautingu i harcerstwa w Sosnowcu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu i Komenda Hufca ZHP w Sosnowcu byli organizatorami wystawy "Wszystko co nasze Polsce oddamy" 100 lat skautingu i harcerstwa w Sosnowcu, której wernisaż odbył się 5 listopada o godz.15:00 w siedzibie Filii nr 2 MBP w Sosnowcu przy ul.Gospodarczej 32. W programie znalazła się prezentacja książki "Kartki z historii sosnowieckiego Hufca ZHP 1908-2008".

W Bibliotece znalazły się unikalne eksponaty obrazujące 100-lecie harcerstwa i skautingu w Sosnowcu.Gospodarzami uroczystości były:Dyrektor MBP w Sosnowcu Pani Mieczysława Szulc oraz Komendantka Hufca ZHP w Sosnowcu pdh Alina Wiązania.

Na uroczystości przybyło bardzo wielu szacownych gości.Przede wszystkim byli i obecni instruktorzy ZHP.Władze Śląskiej Chorągwi reprezentował hm.Andrzej Lichota. Nie zabrakło oczywiście hm.Czesława Surmy i hm Janusza Woźniaka.

Władze samorządowe Sosnowca reprezentowali:Prezydent Miasta Kazimierz Górski, wraz z Zastępcami: Zbigniewem Jaskiernią, Ryszardem Łukawskim i Wilhelmem Zychem.

Wystawa będzie eksponowana przez miesiąc.
04.09.2008 r.

Obchody 25-tej rocznicy odsłonięcia Pomnika upamiętniającego męczeńską śmierć Harcerek i Harcerzy Śląskich w czasie II Wojny Światowej

Komenda Chorągwi Śląskiej ZHP była organizatorem uroczystego Apelu Chorągwi Śląskiej ZHP zorganizowanego z okazji 25-tej rocznicy odsłonięcia Pomnika upamiętniającego męczeńską śmierć Harcerek i Harcerzy Śląskich w czasie II Wojny Światowej.

Uroczyste obchody trwały cały dzień. Harcerze spotkali się pod Wieżą Spadochronową w Parku Kościuszki. Zwiedzali okazjonalną wystawę w Bibliotece Śląskiej. A na koniec spotkali się przy pomniku poleglych harcerzy, gdzie odbył się apel, uroczysta zmiana warty i złożenie wiązanek kwiatów.

Na uroczystości przyjechali harcerze z całego woj. Śląskiego.

Władze samorządowe Sosnowca na uroczystości reprezentował Prezydent Kazimierz Górski i Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia. Przedstawiciele samorządu Sosnowcazłożyli kwiaty w imieniu mieszkańców Sosnowca.

01.08.2008 r.

XIX Zlot Łękawiaków w Bełchatowie

Jak co roku harcerze ZHP z Sosnowca, oraz przedstawiciele Kręgów Seniorów Harcerstwa stawili się w Łękawie na kolejnym Zlocie.

Łękawa to miejsce bardzo ważne dla sosnowieckiego harcerstwa. Przez wiele lat trwały tam szkolenia kadry harcerskiej.30.06.2008 r.

Zbiórka z okazji Jubileuszu 75- lecia "Brylantowego Korzenia"- dh. Komendanta hm. Witolda Kuca

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Ostrowach Górniczych. Następnie uroczystości były kontynuowane w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Ostrowach Górniczych.

Po licznych życzeniach nastąpiły występy artystyczne starszoharcerskiego Kręgu ZHP "Korzenie", jak również młodszych harcerzy. Nie zabrakło urodzinowego tortu.

Druhowi Kucowi z okazji tego wspaniałego Jubileuszu złożył życzenia w imieniu władz samorządowych Sosnowca Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.08.05.2008 r.

Odszedł  dh Leszek Orlik

Odszedł na wieczną wartę podharcmistrz Leszek Orlik.Żegnamy nestora Zagłębiowskich Harcerzy,inicjatora wielu przedsięwzięć m.innymi kontynuatora Zlotów w Łękawie.Pogrzeb odbył się w dniu 8.05.2008 na Cmentarzu przy ul.Będzińskiej w Sosnowcu.

26.04.2008 r.

II Spotkanie z piosenką

Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego "Czuwaj",Krąg w Sosnowcu i Teatr Zagłębia były organizatorami II Spotkania z Piosenką.W programie znalazły się:

  • Koncert Dziecięcego Zespołu wokalno-tanecznego "Kiepurki"
  • Wręczenie odznaczeń i wyróżnień
  • Kominek "Wyśpiewajmy naszą młodość"
22.02.2008 r.
Dzień Myśli Braterskiej Skautów Świata
Z okazji Dnia Myśli Braterskiej Skautów Świata z rąk Komendanta Kręgu phm Leszka Orlika w imieniu Związku Harcerstwa Polskiego, Kręgu Seniorów Harcerstwa "Zagłębiacy" w Sosnowcu otrzymałem serdeczne życzenia.

Równie serdeczne życzenia z okazji tego święta przekazuję dla całej braci harcerskiej w Sosnowcu.
12.01.2008 r. Krąg Seniorów ZHP "Korzenie" w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Ostrowach Górniczych zorganizował uroczysty opłatek.
08.01.2008 r. Związek Harcerstwa Polskiego i Krąg Seniorów Harcerstwa "Zagłębiacy" w Sosnowcu był organizatorem tradycyjnego opłatka harcerskiego.

Uroczyste spotkanie odbyło się w świetlicy Komendy Hufca ZHP przy ul.1 Maja 21 w Sosnowcu.

Kręgowi Seniorów z okazji Nowego Roku 2008 przekazuję bardzo gorące życzenia.