Organizacje kombatanckie


wybierz rok

 
1936 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
2022


KALENDARIUM 2008 r.
30.10.2008 r.

Światowy Związek Żołnierzy AK zaprasza

Światowy Związek Żółnierzy AK zaprasza do kaplicy Matki Boskiej AK-owskiej znajdującej się w Sosnowcu-Zagórzu przy ul.Ks. Popiełuszki, obok kościoła p.w św. Joachima.Dyżur w kaplicy pełnić będą wolontariusze.

24.10.2008 r.

Uroczyste spotkanie Stowarzyszenia "Pokolenia"

W Ośrodku Jeździeckim w Ostrowach Górniczych odbyło sie uroczyste spotkanie Stowarzyszenia "Pokolenia" Koło Sosnowiec z zaprzyjażnionymi kołami SLD. Była to okazja do wzajemnych rozmów, oraz nawiązywania przyjaźni. W spotkaniu wzięli udział: Poseł na Sejm RP Witolda Klepacz i Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.


21.10.2008 r.

Nowy krzyż na dla rodziny Mackiewiczów

W dniu 21.10.2008 przedstawiciele regionalnego Forum dla Zagłębia wkopali w ziemię nowy krzyż brzozowy, który upamiętniać ma zamordowaną w lutym 1945 roku rodzinę Mackiewiczów.

Szczegóły okoliczności w dziale Historia Sosnowca. 

 

13.10.2008 r.

Spotkanie z okazji 65-rocznicy Bitwy pod Lenino

Zarząd Miejski Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Sosnowcu był organizatorem uroczystego spotkania z okazji 65 rocznicy Bitwy pod Lenino stoczonej przez I-wszą Dywizję imienia Tadeusza Kościuszki, które odbyło się w siedzibie Związku w Sosnowcu przy ul.1 Maja 21/23.

Podczas spotkania rys historyczny bitwy przybliżył Prezes ZMZKRPib.Więźniów politycznych por. Edward Całka.Następnie życzenia dla kombatantów w imieniu władz samorządowych Sosnowca przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia. Życzenia dla kombatantów przekazał również Poseł na Sejm RP Witold Klepacz.

W uroczystości brał udział Prezes ZW ZKRPiB.WP w Katowicach Mieczysław Wilczyński.

W części artystycznej wystąpił Chór "Hejnał" z Mysłowic, który wykonał wiązankę pieśni wojskowych.03.09.2008 r.

Uroczyste Obchody Dnia Kombatanta

Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Nr 12 w Sosnowcu było organizatorem uroczystego spotkania z okazji Dnia Kombatanta ( Weterana) i 69 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

W programie znalazły się następujące punkty:

  • historia II Wojny Światowej przedstawiona przez Prezesa Koła mjr Zygmunta Ociepkę
  • Wręczenie dyplomów i wyróżnień dla najbardziej aktywnych członków Koła przez Zastępcę Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskiernię
  • program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Sosnowcu
01.08.2008 r.

Zapraszamy do AK-owskiego Lapidarium

Dzisiaj w dniu 64 Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy mieszkańców Sosnowca do zwiedzania zagórskiego Lapidarium żołnierzy Armii Krajowej. Na tą okoliczność przygotowano wystawę fotografii prezentujących powstańców oraz żołnierzy sosnowieckiego inspektoratu AK.

Zaprezentowane zostaną również sztandary sosnowieckich AK- owców, a także sztandar słynnego oddziału partyzanckiego Gerarda Woźnicy " Hardego". Nie zabraknie także kombatanckich wspomnień , opowieści i piosenek.

Organizatorem wystawy jest Światowy Zwiążek Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Kazimierzu.

21.06.2008 r.

86 Rocznica powrotu Górnego Śląska do Macierzy

W tym dniu z okazji 86 Rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy został rozegrany po raz ósmy Bieg "Polonia" z Sosnowca do Katowic.

Przed biegiem Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia wygłosił okolicznościowe przemówienie, a potem delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod płytą znajdującą się na murach Urzędu Miejskiego nawiązującą do tych pamiętnych wydarzeń i pomocy mieszkańców Zagłębia dla Powstańców śląskich.

W uroczystości brała udział delegacja Katowic na czele z Zastępca Prezydenta Miasta Krystyną Siejną.


10.05.2008 r.

Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w Związku Inwalidów Wojennych w Sosnowcu

W siedzibie Zarządu Miejskiego Związku Kombatantow RP przy ul.1 Maja 21/23 w Sosnowcu odbylo się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Związku Inwalidów Wojennych.Gośćmi Zebrania byli przedstawiciele Zarządu Okręgu: Ludwik Morowski i Henryk Heliński.Samorząd Miasta Sosnowca reprezentowal Zastępca Prezydenta Zbigniew Jaskiernia.

W trakcie uroczystości Zastępca Prezydenta Miasta dokonał dekoracji Odznakami Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP dwie osoby.

Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przekazał okolicznościowe życzenia dla ustępującego Zarządu na czele z płk Józefem Draczem,który nie był na Zebraniu z przyczyn chorobowych.

Wybrano nowy Zarząd w składzie:

* kpt Antoni Moniuszko-Prezes

* Irena Graczyk-Sekretarz

* Halina Bębkowska-członek Zarządu.

całe zebranie sprawnie prowadzili: por.Edward Całka i kpt Antoni Moniuszko.

Nowemu Zarządowi życzę wielu sukcesów i satysfakcji z pracy dla pomyślności Związku Inwalidów Wojennych.

Zebranie Sprawozdawcze Związku Inwalidów Wojennych w SosnowcuZebranie Sprawozdawcze Związku Inwalidów Wojennych w SosnowcuZebranie Sprawozdawcze Związku Inwalidów Wojennych w Sosnowcu
Zebranie sprawozdawcze Związku Inwalidów Wojennych w SosnowcuZebranie sprawozdawcze Związku Inwalidów Wojennych w Sosnowcu
24.04.2008 r.

Spotkanie z żołnierzami AK

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 35 w Sosnowcu przy ul.Ligonia 35 oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 2 były organizatorami corocznego spotkania z żolnierzami AK.Ta uroczystość była połączona z obchodami DNI ZIEMI.

07.04.2008 r.

"Sprawiedliwy wśród narodów świata"

W Domu Dziennego Pobytu Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi odbyło się wręczenie medalu "Sprawiedliwy wśród narodów świata"-przyznanego pośmiertnie mieszkance Sosnowca p.Wiktorii Sołek.Medal i dyplom honorowy wręczył siostrzeńcowi Pani Wiktorii-Lucjanowi Kwapieniowi-wiceambasador Izraeala w Polsce-Pan Yossef Levy.

15.03.2008 r.
Wojewódzkie Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia "Pokolenia" woj.Śląskiego !!


W dniu 15.03.2008 w Katowicach odbyły się obrady Wojewódzkiego Zgromadzenia Delegatów Stowarzyszenia "Pokolenia".
Podsumowano działalność za lata 2002-2008. Z uwagi na zgon w ostatnim okresie Przew."Pokoleń" Roberta Mocko, obrady prowadził V-ce Przewodniczący Stefan Korus.
Ustępującym władzom udzielono absolutorium.
Wybrano nowe władze, a Przewodniczącym został wybrany Jan Wójtowicz, były Przew.ZW ZSMP w Katowicach.
Wybrano delegatów na Krajowe Zgromadzenie Delegatów.

W Katowicach pojawiło się wielu gości i byłych działaczy organizacji młodzieżowych:

* Eurodeputowany Prof. Adam Gierek
* Stanisław Gabrielski
* Wiesław Kiczan
* Zygmunt Ujejski
* Hubert Gałeczka
* Henryk Moskwa i wielu innych

Obradom towarzyszyła bardzo ciekawa dyskusja, w trakcie której mówiono o przyszłości polskiej lewicy, a także w jaki sposób rozwijać działalność Stowarzyszenia "Pokolenia".
Koło Sosnowiec reprezentowało 4 delegatów, na czele z Przewodniczacym Ireneuszem Fujarskim.
Głos w dyskusji i prezentację działalności Koła Sosnowiec dokonał Zbigniew JaskierniaFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
08.02.2008 r.
103 Rocznica wydarzeń pod Hutą Katarzyna
Przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodziez z I LO im. Roździeńskiego w Sosnowcu, przedstawiciele partii politycznych i przedstawiciele władz samorządowych miasta Sosnowca złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1905 roku.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
06.02.2008 r.
145 Rocznica Powstania Styczniowego w Sosnowcu
Punktualnie o godz.12:00 przed budynkiem Dworca PKP w Sosnowcu spotkali się przedstawiciele wszystkich związków kombatanckich działających w Sosnowcu, młodzież szkolna biorąca udział w Rajdzie Powstańczym biegnącym szlakami powstania, oraz przedstawiciele władz samorządowych Sosnowca.

Zastępca Prezydenta Miasta przybliżył historię walk Oddziału powstańczego Apolinarego Kurowskiego.

Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia, która została odsłonięta 10 lat temu.

Wsród przewodników PTTK, którzy prowadzili trasy byli m.innymi: Stanislaw Czekalski-Prezes PTTK, Paweł Solarz, Waldemar Dróżdż, Włodzimierz Szkudlarek, Prezes PTT Paweł Kosmala i inni.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
23.01.2008 r.
Opłatek u żołnierzy AK


Jak co roku odbyło się spotkanie opłatkowe Światowego Związku Żołnierzy AK. W ostatnich latach odbywały się w Domu Katolickim, tym razem spotkanie odbyło sie w siedzibie sosnowieckiego Hufca ZHP.

Sosnowieckie Koło działa od roku 1990, a powstało z inicjatywy Jana Kreis-Krajewskiego i Jana Gągorowskiego.

Jan Krajewski kierował pracami Koła w latach 1990-1997, w latach 1997-2005 Szczepan Ziemiańczyk, obecnie kołem od roku 2006 kieruje pani Janina Ziemiańczyk.