Kontakty zagraniczne


wybierz rok

 
1991 1992 1993 1994 2001 2003 2004 2005 2006 2007
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
2018 2021


KALENDARIUM 2009 r.
10.11.2009 r.

Delegacja "Vivat Sokrat" z Charkowa w Sosnowcu

W dniu 10.11.2009 w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu gościła delegacja organizacji "Vivat Sokrat" z Charkowa(Ukraina).Z delegacją z Ukrainy spotkali się: Prezydent Kazimierz Górski, Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński.

Celem spotkania było zaprezentowanie miasta Sosnowca, zapoznanie gości z funkcjonowaniem sosnowieckiego samorządu oraz projektami realizowanymi z partnerami zagranicznymi przy współfinansowaniu programów europejskich.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Zagłębiowskiego. 


08.10.2009 r.

Wystawa z Sosnowca w Karwinie (Czechy)

W dniu 8.10.2009 w Bibliotece w Karwinie(Czechy) nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy z Muzeum w Sosnowcu pt "Trójkąt Trzech Cesarzy na dawnej widokówce".

Wystawa potrwa do 31.10.2009. W otwarciu wystawy wziął udział Dyrektor Muzeum w Sosnowcu Zbigniew Studencki.

05.10.2009 r.

Międzynarodowe Targi Nieruchomości "EXPO-REAL"- MONACHIUM:5-7.10. 2009

Międzynarodowe Targi Nieruchomości "EXPO-REAL" w Monachium mają swoją markę najlepszych targów nieruchomości organizowanych w Europie od wielu lat. W tym roku odbyła się 12 edycja.

Podczas obecnych targów w Monachium Górnośląski Związek Metropolitalny przygotował wspólną ekspozycję. Podczas targów przeprowadzono kilkadziesiąt bezpośrednich rozmów z potencjalnymi inwestorami. Wśród rozmówców przeważali przedstawiciele firm niemieckich, ale pojawiali się inwestorzy z wielu państw europejskich i azjatyckich.

Podczas pobytu w Monachium delegacje polskich miast zostały przyjęte w budynku Konsulatu RP w Monachium  przez Konsul Generalną RP w Niemczech Panią Elżbietą Sobótkę. Przed konsulatem zostały zasadzone trzy dęby przywiezione przez delegację z Dąbrowy Górniczej.

Na Targach odwiedziło stoisko Sosnowca wielu gości z V-ce Marszałkiem Śląskim Zbyszkiem Zaborowskim, prezydenci wielu miast z Katowicami,Rybnikiem,Jastrzębiem, Kołobrzegiem na czele.

Sosnowiec na Targach prezentował szczególnie takie oferty jak:

 • "Sosnowiec-Centrum"- teren przeznaczony pod usługi centrotwórcze, w tym wielkopowierzchniowe obiekty handlowe
 • "Sosnowiec-Milowice"-teren pod halę tenisową z 3 kortami krytymi, 5 kortów do squasha oraz 5 odkrytych kortów tenisowych
 • "Środula-Park"-Teren usług turystyki w szczególności: zabudowa terenu z przeznaczeniem na hotel, motel lub gospodę z miejscami noclegowymi wraz z niezbędnymi obiektami towarzyszącymi.
 • "Sosowiec-Centrum". Baza hotelowa. Teren usług i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej
 • Baza sportowo-rekreacyjna "Sosnowiec-Środula". Teren przeznaczony pod zagospodarowanie Całorocznego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego "Środula"
 • Obiekt handlowo-usługowy "FORUM" "Sosnowiec-Centrum". Teren usług
 • Nowoczesny Obiekt Biurowy-"Sosnowiec-Centrum". Teren usług.

Ponadto na stoisku Sosnowca prezentowana była oferta Targów Expo Silesia oraz inne materiały promocyjne miasta.

Na czele delegacji Sosnowca stał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
10.09.2009 r.

Z wizytą w mieście partnerskim Les Mureaux

W dniach 10-12.09.2009 przebywała w partnerskim mieście Les Mureaux (Francja) delegacja Sosnowca w składzie: Mieczysława Szulc- Dyrektor Biblioteki Miejskiej, Barbara Kossowska-Siwiec-Kierownik Samodzielnego Referatu Współpracy z Zagranicą. W składzie pozostałych delegacji byli:

 • Idar-Oberstein (Niemcy)- Fridrich Marks Z-ca Burmistrza
 • Nonantola (Włochy)-Pier Paolo Borsari- Burmistrz

W wyniku przeprowadzonych rozmów ustalono dalsze możliwości współpracy:

 • Kultura: Nawiązanie kontaktów i współne projekty pomiędzy szkołą Conservatoire i sosnowieckimi szkołami oraz instytucjami kultury. Wymiana doświadczeń pomiędzy Mediateką i Biblioteką Miejską w Sosnowcu.
 • Sport: wymiana klubów i stowarzyszeń sportowych, udział w zawodach organizowanych w obiektach miasta partnerskiego: sporty walki, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, kolarstwo, łucznictwo.
 • Stowarzyszenia: nawiązywanie kontaktów pomiędzy "działkowiczami" z obu miasta ( wymiana doświadczeń z dziedziny ekologicznej uprawy roślin i hodowli drobiu, wymiana nasion i sadzonek.
 • wymiana młodzieży- propozycja odbycia stażu w urzędzie miejskim każdego miasta partnerskiego.
 • Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój: zorganizowanie spotkania służb technicznych obu miast dotyczącego kontynuacji prac nad projektem w ramach programu europejskiego CONCERTO, konferencji dotyczącej wymiany doświadczeń z zakresu budowania zgodnie z normami Wysokiej Jakości Środowiskowej.

Sosnowiec wystosował zaproszenie do udziału w Sosnowcu w dniach 19-20.10.2009 w konferencji w ramach projektu ENTER- obszary działalności gospodarczej i otoczenia biznesu.

Robert Villegas pracownik Miejskiego Centrum Monitoringu w Les Mureaux potwierdził udział w Konferencji "Razem bezpieczniej w regionie", która odbędzie się w Sosnowcu w dniach 26-27.11.2009.

01.08.2009 r.

Ambasador Bangladeszu w Sosnowcu

W dniu 1.08.2009 w Restauracji "Bombaj Tandoori" w Sosnowcu odbyło się spotkanie z Jego Ekscelencją Ambasadorem Bangladeszu w Holandii Panem Mizanur Rahmaan. Jego Ekscelencja przebywa w Polsce w związku ze złożeniem listów uwierzytelniających w Polsce. Już wkrótce będzie także Ambasadorem w Polsce. W Sosnowcu Ambasador spotkał sie z przedstawicielami świata gospodarczego woj.śląskiego.W spotkaniu uczestniczył poseł na Sejm RP Grzegorz Pisalski. Na spotkanie przybyli przedstawiciele m.innymi także Ukrainy.Tematem spotkania była dyskusja na temat możliwości poszerzenia współpracy gospodarczej między Polską a Bangladesz. Sosnowiecki samorząd reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, który przedstawił obecną sytuację społeczno-gospodarczą Sosnowca.

Spotkanie uświetnił koncert prezentujący folklor Bangladeszu zaprezentowany przez zespół z Polski.

Warto nadmienić że właściciel Restauracji "Bombaj Tandoori" Omar Faruque został desygowany na stanowisko Konsula Honorowego Bangladeszu w Polsce.
01.05.2009 r.

Delegacja Sosnowca w Nonantoli

W dniach 1-5.05.2009 z wizytą w zaprzyjaźnionej z naszym miastem Nonantoli (Włochy) przebywała delegacja Urzędu Miejskiego w Sosnowcu z Zastępcą Prezydenta Miasta Sosnowca na czele.

Strona włoska przygotowała bardzo bogaty program pobytu, zwracając szczególną uwagę na zapoznanie z historią miasta i regionu. Jednym z punktów programu była Gala Finałowa Festiwalu Filmowego, w którym brała udział młodzież z Sosnowca.Film został zakwalifikowany do ścisłego finału.

Podczas pobytu przeprowadzono rozmowy z delegacją miasta partnerskiego Sosnowca Les Mureaux (Francja).30.04.2009 r.

Goście z Rumunii i Niemiec w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu

W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu do doszło do miłego spotkania. Na zaproszenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. J. Kilińskiego do Sosnowca przyjechała grupa młodzieży z Erfurtu w Niemczech i Suceavy w Rumunii. Mlodzież z Niemiec przebywa w Sosnowcu w okresie od 19.04 do 9.05.2009 w ramach wymiany międzynarodowej. Jest to druga wizyta młodzieży niemieckiej, która odbywa praktyki zawodowe w warsztacie szkolnym ZSME. Projekt ten jest realizowany w ramach programu Leonardo da Vinci.

Młodzież z Suceavy przebywa w Sosnowcu w dniach 26.04-9.05.2009. Program wizyty przewiduje tak jak w przypadku grupy niemieckiej odbywanie zajęć praktycznych na warsztacie szkolnym ZSME.

Delegacje z Niemiec i Rumunii podejmował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

18.02.2009 r.

Delegacja Zagłębia Ruhry w Zagłębiu

W dniach 16-19.02.2009 Górnośląski Związek Metropolitalny gościł delegację Regionalverband Ruhr( Regionalny Związek Zagłębia Ruhry) z Essen.

W dniu 18.02.2009 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej doszło do spotkania delegacji niemieckiej z przedstawicielami samorządów GZM.

Zagłębie Ruhry w roku 2010 będzie Stolicą Kulturalną Europy.W skład Zagłębia Ruhry wchodzą 53 miasta.

Prowadząca prezentację Urszula Zbikowska poinformowała o inicjatywie, skutkiem której poszczególne miasta GZM na 3 miesiące stawać się będą "Kulturalną Stolicą Metropolii".

Celem wizyty jest dalsze poszerzenie współpracy w zakresie turystyki i kultury.Władze Sosnowca podczas spotkania reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia.17.02.2009 r.

Delegacja Secours Populaire Français (SPF) w Sosnowcu

W dniach 17-19.02.2009 gościliśmy w Sosnowcu przedstawicieli stowarzyszenia Secours Populaire Français (SPF).

W składzie delegacji znaleźli się:

 • Jean -Louis Callens, przewodniczący Federacji Nord stowarzyszenia SPF
 • Bernard Talotti, odpowiedzialny za organizację pobytu dzieci u rodzin francuskich.

W trakcie wizyty gości doszło m.innymi do następujących punktów programu:

 • Spotkanie z władzami miasta Sosnowca oraz z zespołem ds. organizacji wypoczynku letniego dla dzieci z Sosnowca- podsumowanie wspólnie zrealizowanych projektów i omówienie perspektyw dalszej współpracy.
 • Spotkanie z rodzicami dzieci biorących udział w wypoczynku letnim we Francji
 • Zwiedzanie Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA.
 • Wizyta w Zespole Opiekuńczo-Wychowawczym Nr 2 przy ul.Suchej 21.
 • Zwiedzanie Zamku Sieleckiego.