Kontakty zagraniczne


wybierz rok

 
1991 1992 1993 1994 2001 2003 2004 2005 2006 2007
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
2018 2021


KALENDARIUM 1993 r.
08.11.1993 r.

W Muzeum w Sosnowcu odbyło się otwarcie wystawy "Wielkie pranie", nad którą patronat objął Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach.Ponad 130 eksponatów ukazywało na niej proces prania,suszenie i prasowania w XIX i w XX wieku, a pochodziły one przede wszystkim ze zbiorów Muzeum w Czeskim Cieszynie (Republika Czeska), a także z Muzeum Wsi Opolskiej- Bierkowicach oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.Ekspozycję uzupełniało kilkadziesiąt pralek i wirówek produkowanych przez zakłady w Fulneku (Republika Czeska) i w Myszkowie oraz środki piorące wytwarzane przez Henkel Polska S.A w Raciborzu i PZCHD w Paczkowie. Wystawę otworzył Konsul Generalny dr Jiri Kropac w obecności m.in przedstawicieli dyrekcji wspomnianych wyżej zakładów i grupy pracowników Muzeum w Czeskim Cieszynie na czele z Dyrektor dr Verą Tomalovą.

28.10.1993 r.

W Muzeum w Sosnowcu odbyło się otwarcie wystawy "Meksykańska sztuka ludowa", którą odostępniła Ambasada Stanów Zjednoczonych Meksyku w Warszawie i składała się z dwóch części. Pierwsza to kilkadziesiąt obrazków-wycinanek autorstwa twórcy ludowego Jorge Rosano, a druga to- 170 oryginalnych masek wykonanych głównie z drewna i bogato zdobionych. Wernisaż rozpoczął się koncertem muzyki meksykańskiej w wykonaniu Mirosława Franczaka, który na gitarze klasycznej zagrał utwory takich kompozytorów jak: E.G. de Leon, J.C. Oliwa i M.M.Ponev. Wystawę otworzył Ambasador Jose Luis Vallarta, a następnie uczestniczył w zwołanej konferencji prasowej dla dziennikarzy prasy,radia i telewizji.Do Sosnowca przybył on wraz z małżonką oraz attache kulturalnym Gabrielą Calvillo de Iwaniszewski.Na zakończenie odbyła się, przygotowana wspólnie przez Ambasadę i Muzeum, degustacja potraw kuchni meksykańskiej, wśród których były m.in. pierożki quesadilla i tecquilla.

08.10.1993 r.

Radca Handlowy Ambasady Chińskiej Zhang Zichen spotkał się z przedstawicielami sosnowieckiego biznesu i władz miasta. Celem spotkania było ożywienie kontaktów gospodarczych ze Wschodem.

06.07.1993 r.

W Sosnowcu przebywała z wizytą delegacja francuskiego miasta Roubaix i tamtejszego Euroteleportu. Stronę francuską reprezentowali: z-ca mera Jacky Minard oraz przedstawiciele Euroteleportu- Richard Olszewski, Eduard Kozik i Cecylia Strzelecki. Zdzisław Kleszcz wręczył delegacji z Roubaix list intencyjny o współpracy miast bliźniaczych. Podpisano też porozumienie w sprawie współdziałania przy utworzeniu w Sosnowcu teleportu.

26.06.1993 r.

Z inicjatywy Krzysztofa  Porowskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli biznesu, pracodawców i samorządów miast zagłębiowskich z delegacją rządu Stanów Zjednoczonych AP. Stronę amerykańską reprezentoali: Konsul Generalny ASA Dianne E. Markowitz, konsul Michael S. Kleczewski oraz Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward J. Moskal. Rozmowy dotyczyły pośrednictwa strony amerykańskiej w rozwiązywaniu problemów gospodarczych naszego regionu i kojarzenia firm zagłębiowskich z partnerami ze Stanów Zjednoczonych.

11.05.1993 r.

W Muzeum w Sosnowcu w ramach obchodów 51 rocznicy pierwszej wywózki Żydów sosnowieckich do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau odbyło się otwarcie wystawy "Z dziejów społeczności żydowskiej w Sosnowcu". Ponad 330 eksponatów, takich jak dokumenty, fotografie, obrazy, grafiki, czy też przedmioty kultu ukazywało dzieje sosnowieckich Żydów, a pochodziły one z Archiwum w Katowicach, Oddział w Będzinie, Muzeum w Łańcucie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz od osób prywatnych. W tym samym dniu udostępniono wystawę "Hofstatter- wystawa retrospekcyjna" składająca się z 30 grafik Ozjasza Hofstattera, polskiego Żyda mieszkającego w Izraelu, a wypożyczonym przez Muzeum w Herzlyi(Izrael) i Ambasadę Izraela w Warszawie. Wernisaż rozpoczął koncert muzyki i pieśni żydowskiej w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Obie ekspozycje otworzył przebywający po raz pierwszy w województwie katowickim Ambasador Izraela w Polsce Miron Gordon w towarzystwie sekretarza Ambasady Ami Mehla. On też wręczył kilkunastu osobom z województwa katowickiego i bielsko-bialskiego medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".Na zakończenie odbyła się , przygotowana przez Muzeum, degustacja potraw kuchni żydowskiej.