Kontakty zagraniczne


wybierz rok

 
1991 1992 1993 1994 2001 2003 2004 2005 2006 2007
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
2018


KALENDARIUM 1993 r.
08.11.1993 r.

W Muzeum w Sosnowcu odbyło się otwarcie wystawy "Wielkie pranie", nad którą patronat objął Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach.Ponad 130 eksponatów ukazywało na niej proces prania,suszenie i prasowania w XIX i w XX wieku, a pochodziły one przede wszystkim ze zbiorów Muzeum w Czeskim Cieszynie (Republika Czeska), a także z Muzeum Wsi Opolskiej- Bierkowicach oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.Ekspozycję uzupełniało kilkadziesiąt pralek i wirówek produkowanych przez zakłady w Fulneku (Republika Czeska) i w Myszkowie oraz środki piorące wytwarzane przez Henkel Polska S.A w Raciborzu i PZCHD w Paczkowie. Wystawę otworzył Konsul Generalny dr Jiri Kropac w obecności m.in przedstawicieli dyrekcji wspomnianych wyżej zakładów i grupy pracowników Muzeum w Czeskim Cieszynie na czele z Dyrektor dr Verą Tomalovą.

28.10.1993 r.

W Muzeum w Sosnowcu odbyło się otwarcie wystawy "Meksykańska sztuka ludowa", którą odostępniła Ambasada Stanów Zjednoczonych Meksyku w Warszawie i składała się z dwóch części. Pierwsza to kilkadziesiąt obrazków-wycinanek autorstwa twórcy ludowego Jorge Rosano, a druga to- 170 oryginalnych masek wykonanych głównie z drewna i bogato zdobionych. Wernisaż rozpoczął się koncertem muzyki meksykańskiej w wykonaniu Mirosława Franczaka, który na gitarze klasycznej zagrał utwory takich kompozytorów jak: E.G. de Leon, J.C. Oliwa i M.M.Ponev. Wystawę otworzył Ambasador Jose Luis Vallarta, a następnie uczestniczył w zwołanej konferencji prasowej dla dziennikarzy prasy,radia i telewizji.Do Sosnowca przybył on wraz z małżonką oraz attache kulturalnym Gabrielą Calvillo de Iwaniszewski.Na zakończenie odbyła się, przygotowana wspólnie przez Ambasadę i Muzeum, degustacja potraw kuchni meksykańskiej, wśród których były m.in. pierożki quesadilla i tecquilla.

08.10.1993 r.

Radca Handlowy Ambasady Chińskiej Zhang Zichen spotkał się z przedstawicielami sosnowieckiego biznesu i władz miasta. Celem spotkania było ożywienie kontaktów gospodarczych ze Wschodem.

06.07.1993 r.

W Sosnowcu przebywała z wizytą delegacja francuskiego miasta Roubaix i tamtejszego Euroteleportu. Stronę francuską reprezentowali: z-ca mera Jacky Minard oraz przedstawiciele Euroteleportu- Richard Olszewski, Eduard Kozik i Cecylia Strzelecki. Zdzisław Kleszcz wręczył delegacji z Roubaix list intencyjny o współpracy miast bliźniaczych. Podpisano też porozumienie w sprawie współdziałania przy utworzeniu w Sosnowcu teleportu.

26.06.1993 r.

Z inicjatywy Krzysztofa  Porowskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli biznesu, pracodawców i samorządów miast zagłębiowskich z delegacją rządu Stanów Zjednoczonych AP. Stronę amerykańską reprezentoali: Konsul Generalny ASA Dianne E. Markowitz, konsul Michael S. Kleczewski oraz Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward J. Moskal. Rozmowy dotyczyły pośrednictwa strony amerykańskiej w rozwiązywaniu problemów gospodarczych naszego regionu i kojarzenia firm zagłębiowskich z partnerami ze Stanów Zjednoczonych.

11.05.1993 r.

W Muzeum w Sosnowcu w ramach obchodów 51 rocznicy pierwszej wywózki Żydów sosnowieckich do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau odbyło się otwarcie wystawy "Z dziejów społeczności żydowskiej w Sosnowcu". Ponad 330 eksponatów, takich jak dokumenty, fotografie, obrazy, grafiki, czy też przedmioty kultu ukazywało dzieje sosnowieckich Żydów, a pochodziły one z Archiwum w Katowicach, Oddział w Będzinie, Muzeum w Łańcucie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz od osób prywatnych. W tym samym dniu udostępniono wystawę "Hofstatter- wystawa retrospekcyjna" składająca się z 30 grafik Ozjasza Hofstattera, polskiego Żyda mieszkającego w Izraelu, a wypożyczonym przez Muzeum w Herzlyi(Izrael) i Ambasadę Izraela w Warszawie. Wernisaż rozpoczął koncert muzyki i pieśni żydowskiej w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Obie ekspozycje otworzył przebywający po raz pierwszy w województwie katowickim Ambasador Izraela w Polsce Miron Gordon w towarzystwie sekretarza Ambasady Ami Mehla. On też wręczył kilkunastu osobom z województwa katowickiego i bielsko-bialskiego medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".Na zakończenie odbyła się , przygotowana przez Muzeum, degustacja potraw kuchni żydowskiej.