Edukacja


wybierz rok

 
1923 1945 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
2020 2021


KALENDARIUM 2008 r.
29.12.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas obrad Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt Uchwały Rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe o godziny doraźnych zastępstw.

29.12.2008 r.

XXXVIII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas sesji radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

19.12.2008 r.

WSH Humanitas lubi śpiewać

W dniu 19.12.2008 w Wyższej Szkole Humanitas odbył się niecodzienny Koncert Kolęd i Pastorałek. W przedświątecznym koncercie kolęd i pastorałek wzięli udział wykładowcy i pracownicy WSH. Impreza została przygotowana w konwencji programu "Jak oni śpiewają".Konkurs wygrała: Katarzyna Bała- Rosińska.

 19.12.2008 r.

Uroczyste otwarcie kompleksu sportowego "Moje Boisko-Orlik 2012" w Sosnowcu

W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 10 w Sosnowcu przy ul. Czołgistów 12 uroczyście otwarto kompleks sportowy "Moje Boisko- Orlik 2012". Kompleks boisk powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu, Funduszy Wojewódzkich , miejskich a także dzięki Fundacji TIMKEN.

Rozbudowa kompleksu będzie prowadzona także w przyszłym roku. W uroczystym otwarciu kompleksu boisk wziął udział: Wicewojewoda Śląski Adam Matusiewicz, Prezydent Miasta Kazimierz Górski, Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, reprezentant Urzędu Marszałkowskiego, Federacji Sportu, radni, i wielu innych.

Po przemówieniach, goście oddali strzały na bramke, po czym nastąpiło poświęcenie boisk przez miejscowego księdza proboszcza. Na koniec młodzież zaprezentowała krótki pokaz sportowych umiejętności. 
18.12.2008 r.

"Gwiazdka dla małego pacjenta"

"Gwiazdka dla małego pacjenta" to nazwa akcji jaką zorganizował i przeprowadził Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu. Celem akcji była zbiórka maskotek, gier planszowych, puzzli itp dla małych pacjentów Centrum Pediatrii w Sosnowcu, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

17.12.2008 r.

Puchar Prezydenta w Halowej Piłce Nożnej

W dniu 17.12.2008 w Hali MOSiR w Sosnowcu odbył się Finał I Edycji Pucharu Szkół Podstawowych w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta. Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Aktywny Śląsk przy współpracy z Urzędem Miejskim , Akademią Piłkarską Zagłębia Sosnowiec, MOSiR-em oraz firmą Vigo. Partnerami zawodów są Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza oraz Kino Helios.

16.12.2008 r.

W Sosnowcu rusza Akcja "Kibic z klasą"

W dniu 16.12.2008 w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyło się spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni, Komendanta Miejskiego Policji insp. Marka Walczyńskiego z Dyrektorami sosnowieckich gimnazjów.

Podczas spotkania zapoznano dyrektorów z założeniami akcji. Od połowy stycznia 2009 we wszystkich gimnazjach bedą się odbywać spotkania z przedstawicielami policji, a także wybitnymi sportowcami. Podczas spotkań będą prezentowane założenia prawidłowego kibicowania, kultury na widowni.

W miesiącu marcu 2009 planowany jest turniej sportowy połączony z konkursami. Zwieńczenie akcji nastąpi w czerwcu 2009 roku.

Oceniane będą szkoły w zakresie najlepszego dopingu.

W spotkaniu brali udział ponadto: Naczelnicy Wydziałów Edukacji, Sportu, Dyrektor MOSiR i Straż Miejska.Te wydziały i instytucje będą współorganizatorami Akcji.

15.12.2008 r.

Debata w Sosnowieckim Centrum Sztuki- Zamek Sielecki

IV LO im. St. Staszica i Stowarzyszenie Instytut Dialogu Społecznego są organizatotrami debaty " Aglomeracja Górnośląska- zatarcie różnic między Śląskiem a Zagłębiem" zorganizowanej w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Początek debaty o godz.11:00.

15.12.2008 r.

Wigilia w Przedszkolu Miejskim Nr 53 w Sosnowcu

W Przedszkolu Miejskim Nr 53 w Sosnowcu przy ul. Makuszyńskiego odbyło sie wielopokoleniowe spotkanie z udziałem dzieci, rodziców, pracowników przedszkola i zaproszonych gości.

W trakcie Wigilii zaprezentowano występ dzieci w przedstawieniu "Jasełka".

15.12.2008 r.

Kolejne wyróżnienie dla SP Nr 18 w Sosnowcu

Szkoła Podstawowa Nr 18 w Sosnowcu po raz kolejny została laureatem konkursu " Najlepiej prowadzoną edukację dla rozwoju zrównoważonego w placówkach oświatowo- wychowawczych województwa śląskiego" w roku szkolnym 2007/2008. Konkurs organizowany jest przez Fundację Ekologiczną "Silesia" we współpracy ze Śląskim Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Działania Szkoły dla zrównoważonego rozwoju prowadzone są niezmiennie od wielu lat. Warto dodać, że SP Nr 18 posiada już Certfikat Lidera Edukacji Ekologicznej.

14.12.2008 r.

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w SP Nr 42 w Sosnowcu

W Szkole Podstawowej Nr 42 w Sosnowcu działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego . Centrum jest otwarte dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły a także rodziców.

13.12.2008 r.

"Nasz wspólny dom- Europa"

W ramach II Edycji konkursu "Nasz wspólny dom- Europa" uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli Zagłębia zaprezentowali umiejętności kulinarne i aktorskie.

Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 8 w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Dom Europejski.

12.12.2008 r.

Świąteczne spotkanie Samorządów Szkolnych

W dniu 12 grudnia 2008 w Szkole Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu odbędzie się Świąteczne Spotkanie Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych. Organizatorami spotkania są Barbara Dec i Agata Czajka- opiekunki Samorządu Uczniowskiego. W spotkaniu wezmą udział szkoły: SP nr: 9, 10, 18, 19, 20, 21, 40 oraz gospodarz, SP Nr 29. Celem spotkania będzie wymiana doświadczeń dotyczących działalności samorządów w szkole między ich opiekunami oraz młodymi działaczami.

12.12.2008 r.

"Gody Zagłębiowskie"

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu oraz Dyrekcja Muzeum w Sosnowcu byli organizatorami Dnia Regionalnego pt "Gody Zagłębiowskie".

11.12.2008 r.

Debata na temat " Szkolnictwo zawodowe szansą rozwoju regionalnego" w Sosnowcu

Delegatura Kuratorium Oświaty w Sosnowcu byla organizatorem debaty: "Szkolnictwo zawodowe szansą rozwoju regionalnego". Debata odbyła się w Zespole Szkół Mechaniczno- Elektrycznych w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 25.

Debata przebiegała w dwóch modułach dyskusyjnych:

 • Dobra praktyka i problemy w zakresie organizacji szkolnictwa zawodowego dla potrzeb regionalnego rynku pracy
 • Promocja i kierunki rozwoju kształcenia zawodowego we współpracy ze środowiskiem lokalnym. Propozycje rozwiązań systemowych.

Do debaty zostali zaproszenie przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy szkół zawodowych z terenów powiatów ziemskich i grodzkich: Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Mysłowice i Sosnowiec.

Bardzo cenny był udział pracodawców. Ta debata była jedną z ośmiu organizowanych na terenie woj.śląskiego.

W debacie uczestniczyli m. innymi: V-ce Kurator Śląski Dariusz Wilczak, Dyrektor Delegatury w Sosnowcu Grzegorz Raczek. Władze samorządowe Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

11.12.2008 r.

Finał II Turnieju Piłki Siatkowej w RCKU w Sosnowcu

W dniu 11.12.2008 odbyły się rozgrywki finałowe II Turnieju Piłki Siatkowej organizowane przez Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu.

W sumie w turnieju wystartowało 15 drużyn mieszanych z terenu woj.śląskiego.

Prym wiodły drużyny z Sosnowca

1 miejsce V LO im. Schumana z Sosnowca

2 miejsce IV LO im. Staszica z Sosnowca

3 miejsce Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych z Sosnowca

4 miejsce Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kilińskiego z Sosnowca

Patronat nad imprezą przyjął Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski

W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczyli: Zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowca: Wilhelm Zych i Zbigniew Jaskiernia.
10.12.2008 r.

Dzień Edukacji dla Praw Człowieka w VI LO im. Korczaka w Sosnowcu

W dniu 10.12.2008 będziemy obchodzić 60-tą rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Z tej okazji w VI LO im. Korczaka odbędzie się Dzień Edukacji dla Praw Człowieka pt " Czy wiesz, że...", którego celem jest przybliżenie problematyki praw człowieka, ale przede wsztskim stworzenie młodym ludziom możliwości solidaryzowania się z ofiarami przypadków naruszeń podstawowych praw.

09.12.2008 r.

"Wizja bibliotek szkolnych dziś i jutro"

Sekcja Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarstwa przy Śląskim Okręgu ZNP w Sosnowcu organizuje w dniu 9.12.2008 o godz.10:00 konferencję pt "Wizja bibliotek szkolnych dziś i jutro". Konferencja odbędzie sie w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 31.

09.12.2008 r.

Konferencja Naukowa w "Staszicu"

Komitet Rozwoju Zagłębia, IV LO im. Stanisława Staszica oraz Zespół Szkół Prywatnych "Twoja Przyszłość" w Sosnowcu zapraszają na konferencję naukową: " Kompleks cmentarny przy ul. Smutnej w Sosnowcu jako przykład wielokulturowości miasta". Spotkanie rozpocznie się o godz.9:00.

Program Konferencji:

 • "Cmentarz żydowski"- dr Sławomir Witkowski i dr Dariusz Rozmus
 • "Cmentarz katolicki"- dr Rafał Tulicki
 • "Cmentarz prawosławny"- mgr Ireneusz Cieślik
 • "Cmentarz ewangelicki"- mgr Sławomira Dziewięcka i mgr Anna Żelechowska.
09.12.2008 r.

Akcja charytatywna w Szkole Podstawowej Nr 16

W Szkole Podstawowej Nr 16 w Sosnowcu zorganizowano przedświąteczną akcję charytatywną, podczas której zebrano słodycze, materiały piśmienne oraz zabawki. Całość została przekazana w dniu 4 grudnia wychowankom Placówki Wychowaczo-Opiekuńczej Nr 1 w Sosnowcu. Organizatorami akcji byli - Szkolna Kasa Oszczędności oraz Samorząd Szkolny SP 16.

09.12.2008 r.

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu.

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu aktywnie i z dużym zaangażowaniem biorą udział w konkursach plastycznych. Ciągle doskonalą swoje umiejętności co zostalo docenione przez Jury X Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Na konkurs wpłynęło 1206 zgłoszeń. Profesor A. Wsiołkowski- Rektor ASP Kraków przyznał wyróżnienie w kategorii twórczości dzieci uczennicy szkoły Agacie Dębskiej za batik- "Mój ulubiony sen".

Z kolei w X Jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i młodzieży "Dziecko i pies" w Częstochowie organizaowanym pod patronatem MEN do wystawy pokonkursowej zakwalifikowała się Agata Dębska i Rafał Rybak.

09.12.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas obrad omawiano:

 • Zaopiniowanie projektu budżetu miasta Sosnowca na 2009 rok w dziale oświaty.
09.12.2008 r.

"Znam zasady bezpieczeństwa na drodze"

W dniu 9.12.2008 w Szkole Podstawowej Nr 13 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 9 w Sosnowcu odbyła się IV Edycja Turnieju pt "Znam zasady bezpieczeństwa na drodze". Celem turnieju było promowanie bezpiecznego stylu życia oraz sprawdzenia wiedzy dzieci z zakresu bezpieczeństwa poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach.

07.12.2008 r.

IV Wielki Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 42

W dniu 7.12.2008 w godz.10:00- 14:00 w Szkole Podstawowej Nr 42 w Sosnowcu odbędzie się IV Wielki Festyn Rodzinny. W trakcie festynu będzie można nabyć ciasta świąteczne, ozdoby choinkowe, odbędzie się także loteria fantowa.Dochód z festynu będzie przeznaczony na pomoc najbiedniejszym uczniom SP Nr 42.

06.12.2008 r.

Szkoła Podstawowa Nr 18 im. Ignacego Krasickiego  w Sosnowcu obchodziła Jubileusz 110 -lecia

W dniu 6.12.2008 odbywały się uroczystości Jubileuszowe 110-lecia Szkoły Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu przy ul. Przyjaciół Żołnierza 1.

Na uroczystości złożyły się następujące punkty programu:

 • Okolicznościowe przemówienie dyrektor szkoły
 • Prezentacja multimedialna
 • Wystąpienia gości
 • Występ kabaretu "Bratek" i zespołu muzycznego
 • Spotkanie przy urodzinowym stole

Życzenia w imieniu władz samorządowych złożył: Prezydent Kazimierz Górski ( absolwent tej szkoły), Zastępca Prezydenta Zbigniew Jaskiernia i V-ce Przew. Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński.
04.12.2008 r.

Konferencja szkoleniowa: " Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna- od przedszkola do matury".

W II LO im. E. Plater w Sosnowcu odbyła się powiatowa konferencja szkoleniowa: " Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna- od przedszkola do matury". Celem konferencji było zapoznanie dyrektorów szkół i samorządowców z głównymi założeniami zmian w edukacji oraz zebranie ich opinii o projektowanych rozwiązaniach organizacyjnych opisanych w poradnikach dla dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Zaproszenie na konferencję wystosował Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber.

04.12.2008 r.

W KANIE powstaje Klub Animatorów Społecznych

Centrum Edukacji i Wychowania KANA w Sosnowcu zaprasza serdecznie wszystkie osoby, które czują potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy innym, które chcą zrobić coś dobrego dla drugiej osoby do wzięcia udziału w nowym projekcie pn "Animatorzy Społeczni". Tel. kontaktowy: 32/ 3631030.

02.12.2008 r.

Wernisaż prac plastycznych w "KANIE"

W dniu 2.12.2008 o godz.18:30 w galerii sztuki KANA ART- Manufaktura Sztuki Młodych w Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu przy ul.Legionów 10, odbędzie się kolejny wernisaż prac plastycznych. Tym razem galeria KANY zaprezentuje prace malarki młodego pokolenia - Natalii Bażowskiej.

01.12.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Komisja odbyła dzisiaj wyjazdowe posiedzenie, które odbyło się w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu przy ul.Białostockiej.

Podczas obrad omówiono następujące tematy:

 • W oparciu o CDN - zaprezentowanie wykorzystania wybranych nowatorskich szkoleń dla nauczycieli w przełożeniu na poprawę działań dydaktyczno-pedagogicznych
 • Zaawansowanie prac remontowo- modernizacyjnych w placówkach oświatowo-wychowawczych.
 • Budżet w odniesieniu do oświaty na rok 2009
01.12.2008 r.

Konkurs Plastyczny "Oczekując na Święta i Mikołaja"

Szkolny Klub Przygody przy Szkole Podstawowej nr 18 w Sosnowcu zaprasza uczniów klas "zero" i I-III do udziału w VI Edycji międzyszkolno- przedszkolengo konkursu plastycznego pod hasłem "Oczekując na Święta i Mikołaja".

29.11.2008 r.

Zaprosili nas

Zespół Szkół Plastycznych z Dąbrowy Górniczej zaprosił na Aukcję Prac Uczniów. Aukcja odbędzie się o godz.9:00.Więcej szczegółów na stronie www.zsp.dabrowa.pl

28.11.2008 r.

60 Lecie I LO im. W. Roździeńskiego

I LO im. W. Roździeńskiego w Sosnowcu uroczyście obchodziło swoje 60 lecie. Z tej okazji odbyła się Msza święta i poświęcenie nowego sztandaru w kościele pw Podwyższenia Krzyża Świętego na Środuli. Następnie uroczystości przeniosły się do szkoły, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna. W części artystycznej odbyły się następujące punkty programu:

 • przedstawienie o Walentym Roździeńskim przygotowane przez aktorkę panią Joannę Widerę
 • występ zespołu muzycznego pana Grzegorza Seweryna
 • program artystyczny przygotowany przez nauczycieli szkoły: panią Jolantę Włosińską i panią Marzenę Fornalczyk i pana Szczepana Dyrkę.

Nie zabrakło pięknej prezentacji multimedialnej, rozmowy z dawną absolwentką. Z okazji Jubileuszu szkoła wydała ciekawą monografię.

Nie zabrakło życzeń i gratulacji od władz Sosnowca, reprezentowanych przez Zastępców Prezydenta: Zbigniewa Jaskiernię i Wilhelma Zycha. Radę Miejską reprezentowali: V-ce Przew. Arkadiusz Chęciński i radni. Senat reprezentował senator Zbigniew Szaleniec.26.11.2008 r.

" Małe dziadowisko" w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu

W dniu 26.11.2008 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 przy ul. Franciszkańskiej w Sosnowcu odbył się spektakl "Małe dziadowisko". Aktorami byli uczniowie ZSS Nr 4 z Sosnowca, oraz członkowie Młodzieżowej Akademii Teatralnej. Całość wyreżyserowała Małgorzata Chojnacka.
26.11.2008 r.

Podwieczorek z poezją w Przedszkolu Miejskim Nr 20 w Sosnowcu

W Przedszkolu Miejskim Nr 20 w Sosnowcu odbył się podwieczorek z poezją pt "Jesienne deszczu granie".

26.11.2008 r.

Sukces ucznia Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru

Michał Szwaja, uczeń III klasy zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu zdobył I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim w kategorii "Uczesanie fryzury wieczorowej z krótkich włosów. Konkurs odbył się w dniu 26.11.2008 w Zespole Kształcenia Zawodowego w Gliwicach.

25.11.2008 r.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji na przełomie listopada i grudnia do wielu przedszkoli w Sosnowcu zapuka Miś - pluszowy przyjaciel dzieci. W ramach prowadzonej w Sosnowcu kampanii społecznej " Cała Polska czyta dzieciom" w przedszkolach odbędą się gry, zabawy, konkursy i wystawy.

25.11.2008 r.

30-lecie Przedszkola Miejskiego Nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Sosnowcu

W dniu 25.11.2008 uroczyście obchodziliśmy 30-lecie Przedszkola Miejskiego Nr 53 w Sosnowcu. Na uroczystości Jubileuszowe złożyła się prezentacja multimedialna, a także piękny występ przedszkolaków.

W imieniu władz miasta Sosnowca serdeczne życzenia na ręce Pani Dyrektor Kempy przekazał obecny na uroczystości Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.


24.11.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Poruszono następujące tematy:

 • Omówienie projektu budżetu w dziale oświaty i wychowania na 2009 rok.
 • Ocena systemu funkcjonowania systemu pomocy socjalnej dla dzieci i młodzieży oraz stypendiów socjalnych.
21.11.2008 r.

Szkoła Podstawowa Nr 15 z Sosnowca obchodziła Jubileusz 80-lecia

Szkoła Podstawowa Nr 15 z Sosnowca obchodziła Jubileusz 80-lecia. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Młodzież przygotowała piękny program artystyczny. Wiele wątków akademii miało odniesienie do Patrona Szkoły Stefana Żeromskiego. Nie zabrakło prezentacji multimedialnej prezentującej historię szkoły.Na uroczystości przybyło wielu wychowanków. W tym m.innymi:

 • Prof. Jadwiga Romańska-Gabryś
 • Jacek Cygan
 • Bogusław Kabała
 • i wielu innych.

Wspominali swoją ukochaną szkołę i nauczycieli. Nie zabrakło oczywiście życzeń od władz miasta w osobach: Przewodniczacego Rady Miejskiej Daniela Miklasińskiego oraz Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni.

20.11.2008 r.

Kupuj produkty FAIRTRADE !!

Uczniowie ZSO Nr 11 w Sosnowcu i Gimnazjum Nr 15 w Sosnowcu podjęli akcję " Sprawiedliwy handel". W ramach tej akcji opracowali ulotki, które w dniu 21.11.2008 będą kolportować wśród mieszkańców Sosnowca. Do akcji dołączyło się Stowarzyszenie Aktywne Kobiety i Klub Gaja.

Akcja ma zagwarantować lepszy los dla producentów z Afryki !!

W dniu 20.11.2008 z uczestnikami akcji spotkał w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu się Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia.

20.11.2008 r.

Rozpoczął się II etap budowy Miejskiego Ośrodka Sportowego w Sosnowcu

Rozpoczął się II etap budowy MOS w Sosnowcu. W ramach tych prac powstał plac budowy, gromadzony jest materiał budowlany, pojawiły się pierwsze fundamenty. W ramach tych prac prowadzona jest wycinka drzew. Zakończenie II etapu w roku 2009.

W dniu 20.11.2008 teren budowy wizytował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

19.11.2008 r.

Medale Za Długoletnią Służbę

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie Medali Za Długoletnią Służbę. Z terenu naszego miasta Medale otrzymali:

 • Jadwiga Dobiecka- nauczyciel IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
 • Grażyna Blacha- nauczyciel w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych w Sosnowcu
19.11.2008 r.

Umowa z Renault Polska Sp.z.o.o

W dniu 19.11.2008 Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznmych gościł przedstawicieli Renault Polska Sp.z.o.o oraz Stowarzyszenia Autoryzowanych Partnerów Renault w Polsce. Celem wizyty było omówienie współpracy w ramach patronatu nad klasą o profilu samochodowym.

17.11.2008 r.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej  dla najlepszych uczniów

Kuratorium Oświaty w Katowicach i Delegatura w Sosnowcu byli organizatorami uroczystego wręczenia dyplomów uczniom, którzy otrzymali Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2008/2009. Uroczystość odbyła się w Starostwie Powiatowym w Będzinie.

Wśród wyróżnionych znalazło się 23 uczniów z Sosnowca

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej

 • Martyna Agata Książek- IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

 • Robert Jan Wencel- I LO im. W.Roździeńskiego w Sosnowcu
 • Kaja Dominika Marczak- II LO im.E.Plater w Sosnowcu
 • Anna Magdalena Kania- III LO im. B. Prusa w Sosnowcu
 • Wojciech Zawodny- IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
 • Liwia Katarzyna Dudzińska- V LO im. Roberta Schumana w Sosnowcu
 • Marta Magdalena Hoffmann- VI LO im.J. Korczaka w Sosnowcu
 • Sandra Wiesława Kulesza- VII LO im. K.K.Baczyńskiego w Sosnowcu
 • Aneta Sonia Warmuz- Technikum Nr 1 w Sosnowcu
 • Karolina Marta Grenda- Technikum Nr 2 w Sosnowcu
 • Magdalena Katarzyna Kurcz- Technikum Nr 3 w Sosnowcu
 • Piotr Andrzej Kowalski- Technikum Nr 5 w Sosnowcu
 • Marek Andrzej Wasilewski- Technikum Uzupełniające Nr 1 w Sosnowcu
 • Kamila Dziok- Technikum Nr 7 w Sosnowcu
 • Michał Wojciech Janik- Technikum Nr 8 w Sosnowcu
 • Piotr Andrzej Chmielewski- VIII LO im.C.K.Norwida w Sosnowcu
 • Klaudia Iwona Dubiel- Technikum Nr 6 w Sosnowcu
 • Małgorzata Ewa Kret- II LO Profilowane w Sosnowcu
 • Szymon Piotr Wilkowski- Katolickie LO im.Św. Jana Bosko w Sosnowcu
 • Aleksandra Sylwia Matuła- Prywatne LO Nr 1 w Sosnowcu
 • Paulina Pola Pilarska- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące SMS PZPS w Sosnowcu
 • Mateusz Jan Zięba- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące SMS PZH na lodzie w Sosnowcu
 • Monika Magdalena Skołucka- Niepubliczne Profilowane Liceum Policyjne "AS" w Sosnowcu.

Dyplomy wręczał V-ce Kurator Dariusz Wilczak, a w imieniu władz Sosnowca nagrody i życzenia przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

W części artystycznej wystąpił zespoł muzyczny " helou ! "
16.11.2008 r.

Zaduszki Jazzowe w Katedrze

W dniu 16.11.2008 o godz.19:00 w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbędą się Zaduszki Jazzowe, połączone z Jubileuszem 100-lecia II LO im.E.Plater.Wystąpi Viola Brzezińska.

16.11.2008 r.

Jubileusz 100 lecia II LO im.E.Plater w Sosnowcu

 • Spotkanie roczników.Zwiedzanie Wystawy Jubileuszowej
 • Zaduszki Jazzowe w Bazylice Katedralnej.
15.11.2008 r.

Jubileusz 100 lecia II LO im.E.Plater w Sosnowcu

 • Msza święta dziękczynna w Bazylice Katedralnej
 • Uroczystość Jubileuszowa w Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.Uroczystość prowadził Jacek Cygan, a wśród wybitnych absolwentów znalazł się Krzysztof Materna.Ponadto warto odnotować odznaczenie sztandaru szkoły odznaką "Zasłużona dla Miasta Sosnowca". Ceremonii dekoracji dokonał : Prezydent Miasta Kazimierz Górski i Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński. Okolicznościowy grawerton z okazji Jubileuszu wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.  
 • Spotkanie roczników absolwentów
 • XVI Turniej Jednego Wiersza o Laur Plateranki. Tegorocznym Laureatem została: Beata Siemieniako z III LO im. K.K.Baczyńskiego w Białymstoku za wiersz- "Każda niedziela była trochę francuska".
 • Bal Stulecia

14.11.2008 r.

Jubileusz 100 lecia II LO im.E.Plater w Sosnowcu

 • Cmentarz parafialny przy ul.Smutnej. Spotkanie przy mogile Założycielki szkoły.Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych dla szkoły
 • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w szkole
 • Wernisaż wystawy Jubileuszowej
 • Wykłady i spotkania z wybitnymi absolwentami
14.11.2008 r.

"Pasowanie Misiaka na Przedszkolaka"

 Dyrektor i Grono Pedagogiczne Przedszkola Miejskiego Nr 28 w Sosnowcu przy ul.Kruczkowskiego byli organizatorami uroczystości:"Pasowanie Misiaka na Przedszkolaka".

14.11.2008 r.

Sosnowiczanka odniosła sukces w Turnieju Krasomówczym

Zuzanna Łyko, uczennica III klasy Szkoły Podstawowej Nr 23 w Sosnowcu zdobyła IV miejsce na XXIV Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym PTTK Szkół Podstawowych, który odbył się w Legnicy.

13.11.2008 r.

"Latający Uniwersytet" w zagłębiowskich szkołach

Kilkadziesiąt wykładów, warsztatów i spotkań z uczniami szkół średnich- takie zadania postawili przed sobą twórcy "Latającego Uniwersytetu"-projektu edukacyjnego realizowanego przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu.Właśnie rusza druga edycja "Uniwersytetu....", który adresowany jest do młodzieży szkolnej z terenu Zagłębia Dąbrowskiego.

12.11.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas obrad poruszono następującą tematykę:

 • System finansowania i realizowania zadań oświatowych w mieście.
 • Przykłady i realizacja nowatorskich programów edukacyjnych w sosnowieckiej oświacie uwzględniając placówki publiczne i niepubliczne.
 • Ocena Regulaminu wynagradzania nauczycieli w zakresie dodatków do wynagrodzeń oraz w ramach godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw.
 • Ocena Regulaminu wynagradzania nauczycieli w zakresie zasad przyznawania dodatku motywacyjnego i funkcyjnego.
11.11.2008 r.

XII Zawody w pływaniu o Puchar Prezydenta Miasta Sosnowca

W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Sosnowcu przy ul. Czeladzkiej odbyły się XII Zawody w pływaniu o Puchar Prezydenta Miasta Sosnowca. W zawodach uczestniczyło 68 dziewczynek i 78 chłopców  reprezentujących szkoły podstawowe z Sosnowca.

07.11.2008 r.

IX Powojenny Bieg Niepodległości

Szkoła Podstawowa Nr 15 w Sosnowcu była organizatorem IX Powojennego Biegu Niepodległości.Zawody w formie biegów sztefetowych odbyły się wokół budynku szkoły.

Gośćmi uroczystości byli: radni Rady Miejskiej:Jan Bosak i Zdzisław Kempny,oraz Naczelnik WKF Urzędu Miejskiego Artur Szczepański. Nie zabraklo oczywiście delegacji kombatantów.

05.11.2008 r.

Analiza wyników egzaminów w badaniach OKE

W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie dokonała podsumowania organizacji oraz analizy wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w sesji letniej 2008 w szkołach ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

Sosnowiecki samorząd na spotkaniu reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

04.11.2008 r.

"Łakomczuch" stanął do konkursu

Spółdzielnia Uczniowska "Łakomczuch" działająca w Szkole Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu po raz trzeci przystąpiła do Ogólnopolskiego konkursu "Na najlepiej pracującą Spółdzielnię Uczniowską" w kraju o puchar Ministra Edukacji Narodowej i Krajowej Rady Spółdzielczej.

03.11.2008 r.

Sukces sosnowiczanki w Konkursie Krasomówczym

W dniu 30.10.2008 w Częstochowie odbyły się Eliminacje Wojewódzkie do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego PTTK. Biorąca w nich udział Zuzanna Łyko, uczennica SP Nr 23 z Sosnowca zajęła II miejsce ! Tym samym Zuzanna będzie mogła walczyć w krajowym konkursie , który odbędzie się w Legnicy !! Gratulacje !!

Zuzanna ,  dla przypomnienia wcześniej wygrała  Eliminacje Miejskie.

03.11.2008 r.

Zagłębiowski Festiwal Młodego Teatru

ZSO Nr 1 w Sosnowcu 30.03.2009 organizauje II Edycję Zagłębioskiego Festiwalu Młodego Teatru.Stawką jest "Mały Laur Roździenia" i "Laur Roździenia".Zgłoszenia do 30.01.2009 na adres: zaglebiowskifestiwalmt@gmail.com

31.10.2008 r.

Wartościowa inicjatywa

W dniu 27.10.2008 podpisano porozumienie trójstronne pomiędzy: Centrum Kształcenia Ustawicznego, Powiatowym Urzędem Pracy i Filią Młodzieżowego Biura Pracy OHP w Sosnowcu.Przedmiotem porozumienia jest wspólna realizacja działań w ramach programu: "Praca dla absolwenta", zmierzająca do zapobiegania bezrobociu wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz wspomagania powrotu na rynek pracy czy edukacji osób długotrwale bezrobotnych.

30.10.2008 r.

Spotkanie w sprawie stażu we Francji

W dniu 30.10.2008 w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu odbyło się spotkanie z organizatorami stażu zawodowego we Francji uczennic ZSPiSU, które we wrześniu br odbyły miesięczną praktykę zawodową w firmie GANTEB'S w miejscowości Saint-Cyr.

W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel "Polsko-Francuskiego Funduszu Współpracy", Dyrektor Studium Techniki-Teatralnej w Warszawie pani Dyrektor Jolanta Szymańska-Petrykowska, a także Prezes SAKHO Sp.z o. o Prezes Jerzy Szostek. Władze samorządowe Sosnowca reprezentowali: Zastępcy Prezydenta: Zbigniew Jaskiernia i Wilhelm Zych.

Podczas spotkania podsumowano staż oraz wynikające z tego korzyści.Cały program oceniono bardzo wysoko. Jednocześnie zobowiązano Panią Dyrektor Czernik do kontynuowania współpracy z Francją.


30.10.2008 r.

Otwarcie nowej siedziby Przedszkola Miejskiego Nr 36 w Sosnowcu

Przy pięknej pogodzie i wiejącym wietrze halnym została otwarta nowa siedziba Przedszkola Miejskiego Nr 36 w Sosnowcu przy ul.Skwerowej w Maczkach. Pani Dyrektor Rudecka serdecznie przywitała wszystkich gości.Prezentacja multimedialna pozwoliła na zapoznanie się z historią placówki. Następnie odbył się występ artystyczny przedszkolaków z dominantą twórczości Brzechwy.

Następnie Pani Dyrektor pokazała zebranym gościom prześliczne pomieszczenia przygotowane dla maluchów.Wszystko w tonacji barw dominujących za oknami, tzw "złotej polskiej jesieni".

Serdeczne gratulacje i życzenia powodzenie dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tej placówki przekazał obecny na uroczystości: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Przewodniczacy Rady Miejskiej Daniel Miklasiński.

30.10.2008 r.

Wspaniały wspólny koncert młodzieży z Sosnowca i Roubaix

W dniu 30.10.2008 w auli Zespołu Szkół Muzycznych im.Jana Kiepury w Sosnowcu odbył się koncert polsko-francuskiej orkiestry. Młodzież z Konserwatorium Muzycznego naszego partenrskiego miasta Roubaix przyjechała na zaproszenie ZSM w Sosnowcu.

Była to rewizyta, ponieważ rok temu nasza młodzież przebywała w francuskim Roubaix.Władze samorządowe Sosnowca podczas koncertu reprezentowali: Zastępcy Prezydenta Miasta: Wilhelm Zych i Zbigniew Jaskiernia.

W dniu 29.10.2008 podobny koncert odbył się w Muzeum w Sosnowcu.

W trakcie pobytu gości z Roubaix zrodziły się pomysły na kolejne wspólne projekty.
30.10.2008 r.

Nowy Punkt Konsultacyjny

W ramach realizacji Programu "Bezpieczna i Przyjazdna Szkoła" Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Sosnowcu uruchamia działalność Punktu Konsultacyjnego dla rodziców, nauczycieli i uczniów.Punkt Konsultacyjny zlokalizowany jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego 4b.

29.10.2008 r.

Konkurs "Omnibus"

W dniu 29.10.2008 w Gimnazjum Nr 14 w ZSPiSU w Sosnowcu odbędzie się konkurs z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Trzyosobowe zespoły uczniów sosnowieckich gimnazjów w trzyetapowych zmaganiach rywalizować będą o tytuł Omnibusa. Tego samego dnia około godz.14:00 Jury spośród uczestników wyłoni najlepszych, na których czekają dyplomy, pamiątkowe upominki a na laureata- nagroda rzeczowa. Nagrody ufundowane są przez Urząd Miejski w Sosnowcu.

29.10.2008 r.

Prorektor Politechniki Śląskiej z wizytą w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu

Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski spotkał się w gronie członków Kolegium Kierownictwa z Prorektorem Politechniki Śląskiej Prof.Stanisławem Kochowskim.

Rozmawiano na temat możliwości powrotu Politechniki Śląskiej do Sosnowca. W tym zakresie zostanie uczyniona bardzo intensywna akcja promująca Politechnikę Śląską oraz kierunki politechniczne.

28.10.2008 r.

I Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny

Gimnazjum Nr 9 im.Jana Pawła II w Sosnowcu, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem, Miejski Dom Kultury "Kazimierz" w Sosnowcu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Sosnowcu organizują I Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Pamiętajmy o obozach".Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dla ich rodziców i nauczycieli.Termin zgłaszania prac upływa z dniem 30.11.2008 roku.

27.10.2008 r.

Szkolenie z ratownictwa medycznego

W dniach od 27 do 31.10.2008 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Sosnowcu odbędzie się szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego dla uczniów Gimnazjum Nr 8. Celem szkolenia jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.

27.10.2008 r.

Certyfikat "Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie" dla Szkoły Podstawowej Nr 40 w Sosnowcu

Z udziałem przedstawicieli METIS w Szkole Podstawowej Nr 40 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu "Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie".

W programie artystycznym uczniowie szkoły zaprezentowali występ pt "Baba Jaga u dentysty".

Władze samorządowe reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

27.10.2008 r.

Delegacja Konserwatorium Muzycznego z Roubaix w Sosnowcu

Z tygodniową wizytą przyjechała do Sosnowca 13 osobowa delegacja Konserwatorium z francuskiego Roubaix. Delegacja składająca się z uczniów i nauczycieli Konserwatorium będzie przebywać w naszym mieście do najbliższej soboty.

27.10.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas obrad Komisji poruszono następujące tematy:

 • Ocena opieki medycznej i profilaktyki zdrowotnej w placówkach oświatowych
 • Ocena realizacji planu rozbudowy przyszkolnej bazy sportowej.
25.10.2008 r.

Jubileusz XXX-lecia Szkoły Podstawowej Nr 39 w Sosnowcu

Szkoła Podstawowa Nr 39 przy ul.Lubelskiej w Sosnowcu obchdziła swoje XXX-lecie. Z tej okazji odbył się w szkole wspaniały program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły.Były wspominki nauczycieli, ktorzy już odeszli na emeryturę, lub nie doczekali tego Jubileuszu.

Szkoła Podstawowa Nr 39, to jedna z największych szkół w Sosnowcu. W szczytowym okresie początku lat osiemdziesiątych liczyła ok.2,5 tys uczniów. Jej mury opuściło już ponad 6 tys absolwentów.

Dzisiaj podczas uroczystej akademii, odbyło się także ślubowanie klas pierwszych.

Władze Sosnowca podczas uroczystości reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, który przekazał na ręce Pani Dyrektor serdeczne życzenia dla całej społeczności szkolnej.


24.10.2008 r.

Konkurs "Znasz li ten kraj"

W sali koncertowej Miejskiego Klubu im.Jana Kiepury odbędzie się uroczyste wręczenie nagród I Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn "Znasz li ten kraj".

24.10.2008 r.

Związkowy Dzień Edukacji w Sosnowcu

Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sosnowcu był organizatorem Związkowego Dnia Edukacji, który odbył się w Sosnowieckim Centrum Sztuki-Zamek Sielecki w Sosnowcu.

Była okazja do wyróżnień za 25 lat przynależności do ZNP.Podziękowano nauczycielom odchodzącym na emeryturę. Jednocześnie gratulowano nowym członkom ZNP.

W części artystycznej wystąpił chór z ZSO nr 13 w Milowicach, oraz artyści ze Szkoły Muzycznej w Sosnowcu.Gościem uroczystości był Prezes Śląskiego Oddziału ZNP Kazimierz Piekarz.Władze Sosnowca reprezentował na uroczystości;Prezdent Miasta Kazimierz Górski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.Radę Miejską reprezentował radny Madej.

Kwiaty na ręce Pani Prezes Oddziału ZNP w Sosnowcu przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
24.10.2008 r.

"Pasowanie na Gimnazjalistę" w Gimnazjum Nr 6 w Sosnowcu

To już 10-te pasowanie w Gimnazjum Nr 6 w Sosnowcu-Klimontowie. Ta szkoła, funkcjonująca w tym gmachu od 1960 roku przywiązuje bardzo dużą wagę do uroczystości szkolnych. Nie zabrakło bardzo ciekawego programu artystycznego, a także samej uroczystości pasowania. Gośćmi uroczystości byli: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, Przew. Rady Miejskiej w Sosnowcu Daniel Miklasiński, oraz Pani Prof. Maria Pulinowa od wielu lat promująca "Dni Ziemi"24.10.2008 r.

"Bez barier wieku" 

 Kolejne spotkanie uczniów SP Nr 18 z pensjonariuszami Domu Seniora przy ul.Jagiellońskiej odbyło się w dniu 24.10.2008.Dzieci przygotowały wiersze i piosenki o jesieni. Barwne stroje i kolorowe bukiety jesiennych liści dopełniły całości. To już kolejne spotkanie z cyklu "Bez barier wieku", które prowadzone już od 6 lat integruje dzieci z seniorami.

22.10.2008 r.

Certfikat "Śląskiej Sieci Szkół Promujacych Zdrowie" dla Przedszkola Miejskiego Nr 31 w Sosnowcu

W dniu 22.10.2008 w Przedszkolu Miejskim Nr 31 im.Jana Brzechwy przy ul.Gałczyńskiego w Ostrowach Górniczych odbyła się uroczystość nadania certyfikatu Śląskiej Sieci Promujących Zdrowie.Certyfikat wręczyli reprezentujący METIS: Barbara Dobias-Mola, i Tomasz Wojtasik -koorydnatorzy programu.W trakcie uroczystości przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny o tematyce propagującej zdrowy tryb  życia. Samorząd Miasta Sosnowca reprezentowali: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Przewodniczacy Rady Miejskiej Sosnowca Daniel Miklasiński.22.10.2008 r.

Mini playback show "Tanecznym krokiem"

Dzieci i wychowawcy ze świetlicy środowiskowo-socjoterapeutycznej "Arkadia" zaprezentowały mini playback show "Tanecznym krokiem", który się odbył w Szkole Podstawowej Nr 15 w Sosnowcu.

22.10.2008 r.

Program "Optymistyczne przedszkole"

W Przedszkolu Miejskim Nr 15 w Sosnowcu odbyła sie oficjalna inauguracja Ogólnopolskiego Programu "Optymisytyczne Przedszkole".

22.10.2008 r.

Trwa budowa "Orlika" w dzielnicy Juliusz

W dniu 22.10.2008 w ZSO Nr 10 w Sosnowcu w dzielnicy Julisz nastąpiło spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni, z Dyrektor Szkoły i wykonawcą kompleksu boisk w ramach "Orlika".Prace posuwają się bardzo szybko, i w okolicach połowy grudnia planowane jest otwarcie kompleksu boisk.Oprócz budowy boisk, trwa remont elewacji budynku.22.10.2008 r.

ZSO Nr 14 realizuje program "Futbol przeciwko rasizmowi w Europie"

W ramach Tygodnia Sieci FARE-Futbol przeciwko rasizmowi w Europie w ZSO Nr 14 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego zorganizował Turniej Piłki Nożnej dla przedszkolaków. W turnieju zauczestniczyło kilka przedszkoli. Nie zabrakło atrakcji sportowych, oraz pięknych prezentów.22.10.2008 r.

Święto Bibliotek Szkolnych

Z okazji przypadającego 22 października Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sosnowcu spotkali się z paniami bibliotekarkami z zaprzyjaźnionej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul.Parkowej 1.Dzieci złożyły życzenia pomyślności i zadowolenia z pracy. Biblioteka przy ul.Parkowej od lat wspomaga pracę biblioteki szkolnej SP Nr 6 poprzez organizację: konkursów, lekcji bibliotecznych czy ciekawych wystaw.

21.10.2008 r.

Jubileuszowy V Miejski Konkurs Krasomówczy

W Szkole Podstawowej Nr 27 w Sosnowcu odbył się V Miejski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży Miasta Sosnowca.Współorganizatorem jest Zarząd PTTK w Sosnowcu i Urząd Miejski w Sosnowcu. Jury pod Przewodnictwem Zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowca przyznało następujące nagrody:

Kategoria gimnazja

1 miejsce - Bianka Stys- Gimnazjum Nr 16 w Sosnowcu

Kategoria szkoły podstawowe

1 miejsce-Zuzanna Łyko- Szkoła Podstawowa Nr 23 w Sosnowcu

2 miejsce- Marek Ponikowski ze Szkoły Podstawowej Nr 21 w Sosnowcu i Patrycja Makieła ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Sosnowcu.


21.10.2008 r.

"Przywróćmy pamięć"

Gimnazjum Nr 8 w ZSO Nr 5 w Sosnowcu w roku szkolnym 2008/2009 przystąpiło do projektu "Przywróćmy pamięć". Projekt jest realizowany po patronatem Fundacji Ocalenia Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie.

20.10.2008 r.

Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom Oświaty zostały wręczone wyróżnienia resortowe, nagrody Ministra Edukacji Narodowej,nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty i Medale Komisji Edukacji Narodowej.

W dniu 20.10.2008 nastapiło uroczyste wręczenie wyróżnień w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przy ul.Jagiellońskiej 25.

Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostali uhonorowani:

 • Mariola Baszyńska-nauczyciel Gimnazjum Nr 9 z Sosnowca
 • Janusz Kubicki-nauczyciel ZSO Nr 15 z Sosnowca
 • Jolanta Wolszczak-nauczyciel ZSO Nr 15 z Sosnowca.
20.10.2008 r.

"Nasz wspólny dom-Europa"

Szkola Podstawowa Nr 8 im. Karola Wojtyły w Sosnowcu oraz Polskie Stowarzyszenie "Dom Europejski"-Oddział Sosnowiec organizaują II Regionalny Konkurs o tematyce europejskiej "Nasz wspólny dom-Europa".

Patronat na Konkursem przyjęła: Poseł do Europarlamentu Europejskiego-Genowefa Grabowska, i Prezydent Miasta Kazimierz Górski.

20.10.2008 r.

"Sukces "Łakomczucha"

Spółdzielnia Uczniowska "Łakomczuch" działająca w Szkole Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu po raz trzeci przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu "Na najlepiej pracującą Spółdzielnię Uczniowską w kraju o Puchar Ministra Edukacji Narodowej i Krajowej Rady Spółdzielczej. W tym roku SU "Łakomczuch" zajęła II miejsce w kraju.

20.10.2008 r.

Kolejna sosnowiecka szkoła w programie Comenius

W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia spotkał się z delegacjami z miast partnerskich: Niemcy ( Idar Oberstein), Francja( Les Mureaux) i Czech (Pribram). Delegacje goszczą w naszym mieście w dniach 19-22.10.2008. Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubiorów realizuje z tymi partnerami  w ramach programu Comenius program pt "Szkolne przygotowanie do zawodu i lepsze szanse na europejskim rynku pracy".

18.10.2008 r.

Nowy kompleks boisk przy Szkole Podstawowej Nr 21 w Sosnowcu

Obok Szkoly Podstawowej Nr 21 w Sosnowcu przy ul.Zawodzie 34 powstał nowy kompleks boisk do piłki nożnej i siatkówki. W chwili obecnej trwa nasadzanie drzewek iglastych. Prace zostały wykonane w 100 % z funduszy miejskich.


17.10.2008 r.

W 30 rocznicę wyboru Papieża Polaka

W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu z okazji 30 rocznicy wyboru Polaka Karola Wojtyły na Papieża zrealizowano Międzyszkolny Projekt Edukacyjno-Wychowawczy. W ramach projektu 58 uczniów ZSEiI oraz Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych dołączyło do grona honorowych dawców krwi.Zbiórkę zorganizowały panie: Elżbieta Pędras, Ewa Sokołowska oraz Ewa Skotniczna.

14.10.2008 r.

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Nrodowej

Z okazji Święta Edukacji Narodowej nadeszły życzenia z następujących placówek oświatowych:

 • Gimnazjum Nr 16 w Sosnowcu
 • Gimnazjum Nr 15 w Sosnowcu
 • ZSO Nr 1 w Sosnowcu

Za wszystkie życzenia serdecznie dziękuję i dla calej społeczności szkolnej przekazuję równie gorące życzenia.

14.10.2008 r.

Program Leonardo da Vinci-"Praca bez barier"

W dniu 14.10.2008 w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu doszło do spotkania Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni z delegacją Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu z Panem Dyrektorem Jackiem Gorskim na czele, oraz przedstawicielami :Włoch ( Potenza-Rimini), Hiszpanii (Walencja) i Bułgarii (Sofia).Nasza sosnowiecka szkoła realizuje projekt partnerski w ramach programu Leonardo da Vinci pod nazwą "Praca bez barier".Projekt kierowany jest do nauczycieli przedmiotów zawodowych. Celem projektu jest wskazanie sposobów właściwego przygotowania młodzieży do wszelkiego typu egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz efektywnego wykorzystania wiedzy w trakcie działań związanych z podejmowaniem aktywności zawodowej w tym również z prowadzeniem działalności gospodarczej.

13.10.2008 r.

Święto Edukacji w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu zaprosiło na uroczystą akademię z okazji Święta Edukacji Narodowej.

13.10.2008 r.

Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Sosnowcu

Miejskie Obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w Teatrze Zagłebia w Sosnowcu. Po przywitaniu gości uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Kazimierz Górski. Osiągnięcia sosnowieckich uczniów przybliżył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Następnie odbyło się wręczenie Nagród Prezydenta Miasta, a także nagród Śląskiego Kuratora Oświaty.

W części artystycznej wystąpila Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Myzycznej w Sosnowcu.

13.10.2008 r.

Odsłonięcie tablicy poświęconej śp. Franciszkowi Zbiegowi

Uczniowie śp. Franciszka Zbiega, z rocznika 1982 ufundowali swojemu profesorowi tablicę, której odsłonięcie nastąpiło w dniu dzisiejszym w IV LO im. St.Staszica. Po uroczystości odsłonięcia tablicy odbyła się akademia szkolna z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Warto dodać, że śp Franciszek Zbieg był doskonałym matematykiem, w II LO im.E.Plater i w IV LO im.St.Staszica.

13.10.2008 r.

"Miesiąc Polskiej Przyrody"

Szkolny Klub Przygody przy Szkole Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu przy ul.Przyjaciół Żołnierza 1 organizauje już po raz kolejny Miesiąc Przyrody Polskiej.Przez cały październik w szkole odbywać się będą spotkania, konkursy i zajęcia poświęcone ekologii oraz ochronie przyrody.

10.10.2008 r.

Święto Edukacji Narodowej

Zarząd Oddziału i Zarząd Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Sosnowcu był organizatorem spotkania z okazji Święta Edukacji Narodowej.Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Obecny na uroczystości Prezydent Miasta Kazimierz Górski, oraz Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przekazali serdeczne życzenia i kwiaty na ręce Przewodniczącej Sekcji Pani Janiny Bialik dla wszystkich członków Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.

W części artystycznej uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.
10.10.2008 r.

"Święto Pieczonego Ziemniaka" w Przedszkolu Miejskim Nr 55 w Sosnowcu

W Przedszkolu Miejskim Nr 55 z Oddziałami dla Dzieci Specjalnej Troski w Sosnowcu przy ul.Akacjowej 81 odbyło się "Święto Pieczonego Ziemniaka" z udziałem gości z czeskiej Karviny.

10.10.2008 r.

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2008/2009 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

W dniu 10.X.2008 w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2008/2009.

Wykład inauguracyjny:" Czy można zrobić biznes na węglu? Energia z węgla: same problemy czy wielkie nadzieje" wygłosił prof. dr hab. Jerzy Buzek- Deputowany do Parlamentu Europejskiego, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.

09.10.2008 r.

Jesienny Rajd Gimnazjalistów Zagłębia

Organizatorem kolejnego Rajdu Gimnazjalistów było Gimnazjum Nr 10 z Sosnowca.

 

08.10.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu.

W trakcie obrad poruszono następujące tematy:

 • Informacja nt . Funduszy Europejskich oraz zaawansowania planowanych do realizacji projektów w dziale oświata.
 • Informacja o realizacji inwestycji w 2008 roku w dziale oświata
 • Informacja na temat planowanych inwestycji i robót remontowo-modernizacyjnych placówek oświatowo-wychowawczych w 2009 roku.
 • Informacja nt. prac termomodernizacyjnych placówek oświatowo-wychowawczych planowanych do realizacji w 2009 roku.
 • Informacja na temat realizacji programu "Sportowe szkolenie dzieci i młodzieży".
07.10.2008 r.

Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009 w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu

W dniu 7.10.2008 w Auli WSH w Sosnowcu przy ul.Kilińskiego 43 odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab Tadeusz Sławek pt "Czym jest miasto".

07.10.2008 r.

XXXVI Inauguracja Roku Akademickiego Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego

W Centrum Naukowo-Dydaktycznym Instytutów Neofilologicznych w Sosnowcu przy ul.Gen. Grota Roweckiego odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009 na Wydziale Filologicznym. Wykład Inauguracyjnt pt "Różnice kulturowe jako wyzwanie dla tłumacza" wygłosił prof. dr hab. Piotr Wilczek.

07.10.2008 r.

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy boiska sportowego dla Szkoły Podstawowej Nr 27 w Sosnowcu.

W dniu 7.10.2008 w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie budowy boiska sportowego dla Szkoły Podstawowej Nr 27 w Sosnowcu kwotą 200 tys zł. Będzie ono realizowane w ramach programu "Blisko-boisko". Umowę podpisali: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Skarbnik Miasta Janusz Kaczor.

06.10.2008 r.

Otwarcie Katedry i Zakładu Mikrobiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Sosnowcu przy ul. Jagiellońskiej 4 odbyła sie podniosła uroczystość otwarcia Katedry i Zakładu Mikrobiologii.

W uroczystościach uczestniczyły Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Władze samorządowe Sosnowca reprezentował :Prezydent Miasta Kazimierz Górski, Zastępcy Prezydenta: Zbigniew Jaskiernia i Wilhelm Zych, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński. Polski Parlament reprezentował poseł Witold Klepacz. Otwarcie Katedry i Zakładu Mirobiologii to duża zasługa Pani Profesor Krystyny Olczyk, obecnej Prorektor ŚUM.


04.10.2008 r.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Medycznej w Sosnowcu

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009 odbyła się w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu.

Wykład inauguracyjny wygłosił: Prof. dr hab. n. med Jacek Starzewski pt "Chirurgia jednego dnia- prawda i mity".

04.10.2008 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu obchodzi XX lecie istnienia.

Podniosłe uroczystości odbyły się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Organem prowadzącym placówki jest Marszałek Województwa Śląskiego

03.10.2008 r.

Uroczyste otwarcie obiektów sportowo- rekreacyjnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 przy ul.Czeladzkiej 58 w Sosnowcu

Kolejną placówką szkolną w Sosnowcu, która ma zmodernizowaną infrastukturę sportową jest ZSO Nr 2 przy ul.Czeladzkiej. Uroczystości otworzył Dyrektor Marek Wiewiórowski, który przywitał wszystkich gości i młodzież szkolną. W uroczystości uczestniczyli: Zastępcy Prezydenta Sosnowca: Zbigniew Jaskiernia i Wilhelm Zych. Pełnomocnik Prezydenta Mateusz Rykała, oraz V-ce Przewodniczacy Rady Miejskiej : Adam Wolski i Arkadiusz Chęciński. Uczestniczyli radni,Naczelni WED Piotr Wesołowski, ksiądz probosz, oraz dyrektorzy zaproszonych szkół. Z uwagi na zmienną aurę uroczystości rozpoczęły się na sali gimnastycznej. Wystąpił Zespół Cheerleaders, a także zaprezentowano pokaz akrobacji.

Następnie na terenie boisk nastąpiło przecięcie wstęgi, a potem goście mogli strzelić piłką na bramkę. Kompleks jest imponujący: oprócz 2 kortów, jest boisko do piłki ręcznej, boisko do siatkówki plażowej, oraz nowa bieżnia i skocznia.

Warto w tym miejscu podkreślić, że ZSO Nr 2 należy do najbardziej usportowionych szkół w Sosnowcu.

Inwestycja została zrealizowana z funduszy przyznanych przez Miasto.
02.10.2008 r.

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2008/2009 na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ

W Auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach przy ul.Żeromskiego 3 w Sosnowcu odbyła się uroczysta Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2008/2009.

Wystąpienie inauguracyjne nowego Dziekana Wydziału Prof dr.hab Jana Ilczuka zawierało ciekawy rys historczny tego liczącego 41 lat Wydziału. Była okazja do podziękowań dla dotychczasowgo Dziekana Prof. Wróbla. Następnie odbyła się uroczysta Immatrykulacja studentów I roku. Kolejnym miłym akcentem było wręczenie dyplomów absolwentom Wydziału, oraz wręczenie Nagród Rektora UŚ dla wybitnych pracowników Wydziału.

Ostatnim akordem był wykład inauguracyjny, który wygłosił ks. dr Paweł Sobierajski, pt " Komunikacyjna sprawność internauty w dobie ekspansji technicznych środków porozumiewania się".Wykład przyjęty entuzjastycznie przez słuchaczy.01.10.2008 r.

Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Akademickiego na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

W Międzywydzialowej Auli przy Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu przy ul.Będzińskiej odbyła się uroczysta Inauguracja Nowego Roku Akademickiego 2008/2009.W uroczystościach wziął udział Prorektor d/s Nauki i Współpracy z Gospodarką Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Ponadto uczestniczył Prof. dr hab Janusz Janeczek, dotychczasowy Rektor UŚ. Uroczystości prowadził nowy Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi Prof. dr hab Adam Idziak. Przybliżył historię 35 lat działalności Wydziału. Wiele milych słów skierowano do dotychczasowgo Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi Prof. dr hab Jacka Jani.

Podczas uroczystości wręczono nagrody JM Rektora, a następnie odbyła się uroczysta Immatrykulacja studentów I roku.

Wykład inauguracyjny na temat: " Najstarsze skały, najwcześniejsze ślady życia, najgorętszy problem geochemii organicznej" wygłosiła Dr hab. Monika Fabiańska.

Władze samorządowe miasta Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
30.09.2008 r.

Uroczysta Inauguracja XLI Roku Akademickiego 2008/2009 w Uniwersytecie Śląskim

Uroczysta Inauguracja odbyła się w Międzywydziałowej Auli Uniwersytetu Śląskiego przy Wydziale Nauk o Ziemi ul.Będzińska 60 w Sosnowcu. W programie Inauguracji znalazły się następujące punkty:

 • Informacja Przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej Prof. dr hab. Ryszarda Mikosza o wynikach wyborów władz UŚ na kadencję 2008-2012.
 • Ceremonia przekazania insygniów rektorskich
 • Wystąpienie Rektora prof. zw dr hab Janusza Janeczka
 • Przemówienie inauguracyjne JM Rektora UŚ Prof zw dr hab Wiesława Banysia
 • Immatrykulacja studentów
 • Wręczenie medalu UŚ Panu Kazimierzowi Górskiemu, Prezydentowi Sosnowca
 • Wręczenie tytułu Profesora Honorowego Panu Profesorowi zw. dr hab Maksymilianowi Pazdanowi
 • Wręczenie nagród Pro Scientia et Arte: Prof zw dr hab Markowi Zrałkowi w uznaniu wybitnych zasług na polu nauk ścisłych, Panu Prof. zw Eugeniuszowi Delekcie w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych
 • Wykład inauguracyjny prof. zw dr hab Janusza Janeczka "Geolog na atomowym szlaku"
 • Występ Akademickiego Chóru HARMONIA

29.09.2008 r.

VI Sosnowieckie Spotkania Sienkiewiczowskie

W Miejskim Klubie " Maczki" i w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 11 w Sosnowcu odbyły się VI Sosnowieckie Spotkania Sienkiewiczowskie.

W ramach Spotkań nastąpiło:

 • wręczenie nagród laureatom międzynarodowych konkursów literackiego i plastycznego na temat: " Znani i mniej znani. Spotkania z bohaterami utwórów Henryka Sienkiewicza"
 • Prezentacja sienkiewiczowskich dokonań szkół z Jabłonkowa w Czechach, Z Krakowa, Ziębic,Edmonton (Kanada),  Sosnowca oraz występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie w Czechach.
 • Zwiedzanie miasta Sosnowca z przewodnikiem.
 • Końcowym akordem było spotkanie uczestników z przedstawicielami władz samorządowych Sosnowca. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia oraz Naczelnik WKF Artur Szczepański.Na czele delegacji z Republiki Czeskiej stał Boguslaw Słowioczek, a na czele delegacji kanadyjskiej Pani Wioletta Stryjski.
 • Po prezentacji multimedialnej prezentującej Sosnowiec wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty.
 • Jest szansa na trwałą współpracę ze Szkołą w czeskim Jabłonkowie.
29.09.2008 r.

Festyn Jesieni w Przedszkolu Miejskim Nr 30

Przedszkole Miejskie Nr 30 przy ul. Urbanowicz 30  w Sosnowcu zorganizowało "Festyn Jesieni".

29.09.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji poruszono następujące tematy:

 • Informacja nt sytuacji w placówkach oświatowych wynikających z naboru do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 • Ocena stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych na terenie miasta.
 • Informacja nt działań podejmowanych w jednostkach oświatowo-wychowawczych w celu ograniczenia przemocy w szkole.
27.09.2008 r.

Uczniowie z Sosnowca na Targach Kosmetyki Profesjonalnej LADY

Uczniowie Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru z Sosnowca wezmą udział w Targach Kosmetyki Profesjonalnej LADY Jesień 2008, które odbędą się w katowickim Spodku. Jesienna edycja Targów będzie przebiegać pod hasłem "Piękno kolorów i talentu"

25.09.2008 r.

V Edycja Seminarium Szwalnia 2008

W dniach 25-26.09.2008 w Rąbieniu k/Łodzi odbędzie się V Edycja Seminarium Szwalnia 2008. W ramach Seminarium uczniowie Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru z Sosnowca zaprezentują kolekcję pt " Filcowa rapsodia", która zdobyła I miejsce podczas Ogólnopolskiego Seminarium Studenckiego TEXTIL 2008 w Łodzi. Jest to kolejny sukces uczniów tej szkoły.

10.09.2008 r.

Młode projektantki z Sosnowca pojechały do Francji

Trzy najlepsze maturzystki z Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru z Sosnowca wyjechały na praktyki do francuskiego przedsiębiorstwa produkującego dodatki odzieżowe.

Dziewczęta będą przebywały w miejscowości Saint-Cyr ( region Limousin) do końca tego miesiąca. Ich wyjazd jest efektem współpracy sosnowieckiej szkoły mody z Polsko-Francuskim Funduszem Współpracy.

10.09.2008 r.

Nabór do Akademii Piłkarskiej

Akademia Piłkarska Zagłębia Sosnowiec zaprasza 13 września na boisko Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 14 im. K. Baczyńskiego przy ul.Kisielewskiego 4B. Odbędzie się tam nabór dla chłopców z roczników 2001-2002. Początek o godz.9:30.

01.09.2008 r.

Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2008/2009 oraz uroczyste otwarcie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Sosnowcu.

Uczniowie, Grono Pedagogiczne oraz Dyrekcja Gimnazjum Nr 7 im. H.Sienkiewicza w Sosnowcu wraz z Dyrekcją oraz pracownikami: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2, Centrum Doskonalenia Nauczycieli byli organizatorami uroczystej inauguracji.

Po przywitaniu młodzieży szkolnej i gości przez Panią Dyrektor Gimnazjum Panią Beatę Środę, głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, który dokonał podsumowania dokonań sosnowieckiej oświaty w roku szkolnym 2007/2008, oraz nakreślił plany na rok 2008/2009.Przekazał serdeczne życzenia dla całej braci szkolnej.

Następnie zabrali głos zabrali przedstawiciele Biur Parlamentarzystów: Posłów: Dolniaka i Klepacza,Senatora Szaleńca, którzy także przekazali serdeczne życzenia. Na koniec przedstawicielka Delegatury Kuratorium Oświaty przekazała życzenia w imieniu Kuratora Oświaty.

Na zakończenie młodzież przedstawiła montaż artystyczny połączony z prezentacją szkoły.

W dalszej kolejności nastąpiło zwiedzanie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Gości oprowadzala Dyrektor Placówki Pani Magdalena Kawka a także uroczyste otwarcie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Sosnowcu. Pani Dyrektor Joanna Stychno zaprezentowała wspaniale zaadaptowane pomieszczenia, które będą służyć sosnowieckiej młodzieży.
29.08.2008 r.

Uroczyste spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych

W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu odbyło się uroczyste spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych.Podczas spotkania Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia dokonał całościowego podsumowania działalności w sosnowieckiej oświacie w roku szkolnym 2007/2008.

W spotkaniu uczestniczyli również Naczelnicy Wydziału WKF i WKS, przedstawiciele placowek kultury, którzy przekazali dyrektorom garść najświeższych informacji.

Takie okazje to sposobność do wręczenia nominacji i powierzeń dyrektorom.Pożegnano dyrektorów kończących pracę na stanowiskach dyrektorskich. 

28.08.2008 r.

Co słychać w Miejskim Szkolnym Związku Sportowym w Sosnowcu

W dniu 28.08.2008 Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia spotkał się z Prezesem Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Sosnowcu Januszem Karbowskim. Podsumowano działalność Związku w roku szkolnym 2007/2008. Prezes przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące działalności związku, a dotyczące pomocy finansowej dla MSZS.

18.08.2008 r.

Obradowała Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas posiedzenia Komisji poruszono następujące tematy:

 • Przygotowanie miejskich placówek oświatowych do nowego roku szkolnego w oparciu o informację z kontroli Inspektora Nadzoru Budowlanego, Sanepidu, Straży Pożarnej i WED-u
 • Informacja nt stanu technicznego obiektów szkolnych i stanu przebiegu remontów w okresie przerwy wakacyjnej
 • Współpraca z organizacjami pozarządowymi. Ocena programu współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi- dotychczasowe efekty i plany na przyszłość.
19.07.2008 r.

" Żywe Kamienie Górny Śląsk 2008" w Sosnowcu

Już od dwóch dni gościmy w Sosnowcu stypendystów Nowego Tysiąclecia Żywe Kamienie 2008. W dniu 18.07.2008 stypendyści gościli w Muzeum w Sosnowcu i zwiedzali wystawy.

W dniu 19.07.2008 na stadionie AKS Niwka w Sosnowcu reprezentanci Fundacji rozegrali mecz z juniorami AKS Niwka. Juniorzy Niwki okazali się lepsi i wygrali 13:2. Następnie w towarzystwie Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni zwiedzali obiekty AKS-u, a także zapoznali się z wystawą poświęconą "Trójkątowi Trzech Cesarzy".

W Sosnowcu przebywa 150 -osobowa grupa stypendystów Fundacji.
17.07.2008 r.

Żywe Kamienie- Górny Śląsk 2008

W dniach 17-30 lipca br na terenie metropolii katowickiej będzie miał miejsce obóz formacyjno- integracyjny pn Żywe kamienie- Górny Śląsk 2008. Głównym organizatorem obozu jest Fundacja Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia ", która corocznie w okresie wakacji letnich zaprasza swoich stypendystów- uzdolniona młodzież pochodzącą z wiosek i małych miasteczek całej Polski- na obóz będący dopełnieniem pomocy stypendialnej.

Gmina Sosnowiec podjęła współpracę z Fundacją przy organizacji ww.obozu. Przygotowano wiele atrakcji, a studenci będę mieszkać na terenie miasteczka akademickiego przy ul. Będzińskiej.

17.07.2008 r.

Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego w Sosnowcu

Urząd Miejski w Sosnowcu zglosił wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt " Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

Tytul projektu: " Nowe perspektywy edukacyjne szkół zawodowych w Sosnowcu". Realizacja projektu, o ile znajdzie uznanie przewidywana jest na okres: 1.01.2009-31.10.2010.

14.07.2008 r.

Rozpoczęły się Konkursy na Dyrektorów !!

W miesiącu lipcu odbędą się konkursy w następujących placówkach:

 • Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych
 • Zespół Szkół Specjalnych Nr 2
 • Szkoła Podstawowa Nr 27
 • Przedszkola Nr: 25,39,57,33,7,14
09.07.2008 r.

Zakończenie I etapu budowy boiska przy Szkole Podstawowej Nr 21 w Sosnowcu

W ramach I etapu wykonano budowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowo-gumowej, ogólnodostepnego. W ramach II etapu zostanie wykonane boisko do koszykówki, bieżnia i skocznia w dal.

08.07.2008 r.

Akcja Lato w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu

W ramach Akcji Lato podopieczni placówki wyjechali do:

 • Jastrzębia Góra: 9 dzieci niepełnosprawnych wraz z opiekunami turnus organizowany przez TPD
 • Dąbki: 19 dzieci wraz z opiekunami, turnus organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Wspólny Dom"
 • Istebna: 5 dzieci z opiekunami, bezpłatny turnus sponsorowany przez Fundację " Nowy Świat" w Katowicach.

04.07.2008 r.

Sukces studentki z Sosnowca

Monika Kuaś studentka geofizyki i geologii na sosnowieckim Wydziale Nauk o Ziemi zwyciężyła w konkursie ekologicznym "Gra o staż" zorganizowanym przez Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej MASTER w Tychach.

Nagrodą będzie staż w biurze parlamentarnym w Brukseli.

02.07.2008 r.

Doktorat Honoris Causa dla Prof. Jana Węglarza

W sosnowieckim Muzeum odbyła sie uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Janowi Weglarzowi przez Senat Uniwersytetu Ślaskiego. Profesor Węglarz jest światowej sławy informatykiem o ogromnym dorobku naukowym, inicjatorem i twórcą infrastruktury informatycznej dla środowiska naukowego w Polsce. Jest również członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, dyrektorem Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej, doktorem honoris causa kilku wyższych uczelni.

01.07.2008 r.

Nowa lokalizacja Poradnii Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Sosnowcu

Z dniem 1 lipca Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Sosnowcu zmienia swoją lokalizację, która dotychczas mieściła się przy ul. Koszalińskiej Nr 53. Nową siedzibą placówki będzie budynek Gimnazjum Nr 7 przy ul. Białostockiej 17 w Zagórzu. Nr telefonu: 2633034.

01.07.2008 r.

Nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Oddano do użytku nową siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Sosnowcu. Placówka , która w tej chwili znajduje się w Gimnazjum Nr 7 przy ul. Białostockiej 17 ma nowoczesne wnętrza, gabinety do pracy indywidualnej oraz sale terapeutyczne.

Oficjalne otwarcie Poradni nastąpi w dniu 1.09.2008

26.06.2008 r.

Prof. Wiesław Banyś na czele Konferencji Rektorów

Sosnowiecki naukowiec Prof dr hab. Wiesław Banyś z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Funkcję tę powierzono mu w trakcie spotkania KRUP, odbywającego się w miniony weekend w Szczecinie.

Prof. Wiesław Banyś , rektor - elekt Uniwersyteu Śląskiego będzie przewodniczył Konferencji Rektorów w kadencji 2008-2012.

20.06.2008 r.

Zagłębiowska Nagroda Humanitas

W dniu 20 czerwca o godz. 18:00 w auli Wyższej Szkoły Humanitas odbyła się uroczysta Gala Finałowa III Edycji Zagłębiowskiej Nagrody " Humanitas". Nagroda przyznawana jest w kategoriach: Honorowej i Promocyjnej za wybitne zasługi w działalności na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego, umacniania tożsamości lokalnej i budowania pozytywnego wizerunku regionu.

 • W kategorii Honorowej otrzymał ją Prof. Jacek Jania- Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
 • W kategorii Promocyjnej otrzymała ją Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu.

Gratulacje !!!

20.06.2008 r.

Kończy się rok szkolny 2007/2008.

Zaczynają się wakacje !!

Serdeczne życzenia udanego wypoczynku kieruję do uczniów, nauczycieli i kierownictw wszystkich placówek.

Wypoczywajcie i nabierajcie sił przed nowym rokiem szkolnym: 2008/2009

Zbigniew Jaskiernia

19.06.2008 r.

XXX Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu

Rada Miejska Sosnowca na XXX Sesji podejmowała m. innymi następujące tematy:

*  Oferta zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkół, wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów.

19.06.2008 r.

Nowe gimnazjum sportowe w Sosnowcu !!

Rada Miejska w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła decyzję o utworzeniu na bazie Gimnazjum Nr 24 z siedzibą w Sosnowcu przy ul. Kisielewskiego 4b, Sportowego Gimnazjum Nr 24 z siedzibą przy ul. Kisielewskiego 4b.

Jest to efekt kilkuletnich starań szkoły, oraz całego środowiska sportowego działającego w tej placówce.

19.06.2008 r.

Co słychać w Wyższej Szkole Mechatroniki w Sosnowcu

Wyższa Szkoła Mechatroniki w Sosnowcu podpisała umowę z firmą DAGMA- dystrybutorem rozwiązań phion netfence w Polsce. Dzięki umowie studenci będą doskonalić swoją wiedzę na temat systemów firewallowych korzystając z jednego z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie.

19.06.2008 r.

Nowoczesna pracownia komputerowa w ZSO Nr 12

W ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Pracownie komputerowe dla szkół" w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 12 w Sosnowcu przy ul. Jasieńskiego 2a powstała nowoczesna pracownia komputerowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W dniu 30 maja 2008 szkole przekazano pracownie wyposażoną w serwer wraz z oprogramowaniem Microsoft Small Business Serwer 2003, 10 stanowisk uczniowskich posiadających napędy DVD, 19 calowe monitory LCD, oprogramowanie Windows Vista Business PL, pakiet Microsoft Office Professional Plus 2007, oprogramowanie antywirusowe ArcaVir, oprogramowanie zabezpieczające przed treściami nieporządanymi z Internetu "Cenzor", skaner, drukarka sieciowa, wideoprojektor, laptop.

Posiadanie nowoczesnej pracowni komputerowej umożliwi przygotowanie uczniów do sprawnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną oraz stosowanie technik multimedialnych w procesie dydaktycznym.

18.06.2008 r.

XII Regaty Staszic-Plater

W dniu 18 czerwca na Stawikach w Sosnowcu odbyła się XII Edycja Regat Staszic-Plater. Załogi rywalizowały w konkurencji kajaków oraz łodzi wiosłowych.

Tym razem wygrał Staszic !!

Uroczystego otwarcia Regat dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
17.06.2008 r.

Po kartę motorowerową do Gimnazjum Nr 1

Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu jako jedyne było organizatorem egzaminu na Kartę Motorowerową. W dniu 17 czerwca młodzi motorowerzyści zaprezentowali swoje umiejętności, ubiegając się o kartę motorowerową.

Egzamin składał się z dwóch części pisemnej i ustnej.

16.06.2008 r.

Komisja Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska i Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Połączone Komisje podjęły m. innymi następujące tematy:

 • Organizacja doradztwa zawodowego dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
 • Perspektywy i kierunki rozwoju szkolnictwa pod kątem potrzeb lokalnego rynku pracy.

16.06.2008 r.

Spotkanie z laureatami i finalistami olimpiad

W Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu odbyło się uroczyste spotkanie z laureatami i finalistami olimpiad, konkursów przedmiotowych oraz ich nauczycielami - opiekunami.

Władze samorządowe reprezentowali: Prezydent Kazimierz Górski, Zastępca Prezydenta Zbigniew Jaskiernia, Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński i Naczelnik WED Piotr Wesołowski.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

15.06.2008 r.

Piknik Rodzinny w SP Nr 18

Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 18 zgromadził na placu przyszkolnym wiele osób. Uczniowie przyszli ze swoim rodzinami, było też wielu przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola Miejskiego Nr 50. Przygotowano wiele atrakcji. Na koniec rozdano dyplomy i nagrody.

14.06.2008 r.

Kolejny sukces Elizy !!

W dniu 14 czerwca na krakowskim rynku w koncercie towarzyszącym IV Edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty wystąpiła Eliza Beniowska- wokalnie uzdolniona uczestniczka zajęć muzycznych w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Nr 1 w Sosnowcu, doskonaląca swe umiejętności pod kierunkiem Pani Zofii Metto.

13.06.2008 r.

Podsumowanie Klasyfikacji rocznej na Najbardziej Usportowioną Szkołę Sosnowca

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu odbyło się podsumowanie Klasyfikacji na najbardziej usportowioną szkołę w Sosnowcu.

Szkoły Podstawowe:   dziewczęta- w kolejności uzyskanych miejsc: 45, 42, 40, 46, 9, 18.

Szkoły podstawiowe: człopcy- w kolejności uzyskanych miejsc: 40, 45, 9, 27, 46, 42.

Szkoły gimnazjalne: dziewczeta- w kolejności uzyskanych miejsc: 18, 12, 11, 16, 24, 9

Szkoły gimnazjalne: chłopcy- w kolejności uzyskanych miejsc: 6, 16, 24, 9, 17, 13

Szkoly ponadgimnazjalne: kobiety- w kolejności uzyskanych miejsc: ZSTiL, III LO, VI LO, IV LO, II LO, V LO

Szkoły ponadgimnazjalne mężczyźni w kolejności uzyskanych miejsc: ZSTiL, VI LO, V LO, IV LO, ZSEl i Inf, VII LO.

Uroczystego wręczenia nagród dokonali: Zastepca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Wesołowski. 


13.06.2008 r.

Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 15

Szkoła Podstawowa Nr 15 zorganizowała Festyn Rodzinny na który złożyły się m. innymi:

 • taniec nowoczesny
 • Przedstawienie teatralne- "Sosnowiec moje miasto"
 • koncert na flety
 • " Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem"
 • Konkurs rodzinny
 • Festiwal piosenki angielskiej
 • " Zakręcony pokaz mody"
 • " Mini playback show"
 • zawody sportowe
 • i wiele innych atrakcji
12.06.2008 r.

Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 18

W dniu 12 czerwca w godz. 16:00- 18:00 odbędzie się Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu przy ul. Przyjaciół Żołnierza.

12.06.2008 r.

Festyn Rodzinny w Przedszkolu Miejskim Nr 28

W dniu 12 czerwca w Przedszkolu Miejskim Nr 28 w Sosnowcu odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem : " Wakacje tuż, tuż....." Przygotowano bardzo wiele atrakcji.

12.06.2008 r.

W Akcji " Zielono mi"- najlepsza Szkoła Podstawowa Nr 35 z Sosnowca

W trakcie akcji " Zielono mi" organizowanej 10 maja przez Galerie Auchan na Śląsku zebrano ponad 6,5 tony makulatury. Mieszkańcy Sosnowca oddali ponad 1,5 tony surowca. Środki z jego sprzedaży zostały przeznaczone na zakup lip, klonów, buków i brzózek, dębów i innych młodych drzewek, które zazieleniły Park Środula.

Uroczyste sadzenie drzewek, z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej Nr 35 z Sosnwca, Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni odbyło się na skwerze przy Placu Braci Kożuchów na Środuli.

Pani Dyrektor szkoły odebrała dyplom z rąk przedstawicieli Galerii Auchan. Pozostałe drzewka zostały wysadzone w Parku Środula.


12.06.2008 r.

Konkurs " Sosnowiec moje miasto" rozstrzygnięty

12 czerwca o godz.13:00 w sosnowieckim Muzeum odbył się Finał XII Edycji Konkursu Historycznego " Sosnowiec moje miasto" o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. Najszerszą wiedzą popisała się drużyna:

 • 1 miejsce Gimnazjum Nr 11 ( Jakub Mermel, Patryk Piętka, Michał Wcisło, opiekun: dr Paweł Matyszkiewicz)
 • 2 miejsce Gimnazjum Nr 18 (Dominika Oleszczuk, Katarzyna Marchwińska, Grzegorz Witczak; opiekun mgr Leszek Śliwiński)
 • 3 miejsce Gimnazjum Nr 2 ( Karolina Filipowicz, Paweł Prucnal, Sławomir Zbiegień; opiekun: mgr Małgorzata Woźniak- Kutek).

Nagrody oraz Puchar wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński.

09.06.2008 r.

Rajd Samorządów Uczniowskich

Szkoła Podstawowa Nr 29 w Sosnowcu była organizatorem Rajdu Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych Mirów- Bobolice. W rajdzie wzięły udział samorządy uczniowskie ze szkół podstawowych Nr : 10, 18, 21, 25 i 29.

09.06.2008 r.

Plener Malarski "Przyroda wokół nas"

W Szkole Podstawowej Nr 29 odbył się II Międzyszkolny Plener Malarski dla uczniów sosnowieckich szkół podstawowych. W plenerze wzięło udział dziesięć szkół. Jury nagrodziło pięć najlepszych prac:

I miejsce- praca Natalii Czapli (SP Nr 19)

II miejsce- praca Kingi Kraski (SO Nr 20)

III miejsce- praca Aleksandry Stefanyszyn (SP Nr 45)

Jury przyznało także wyróżnienia: Dorota Juszczak (SP Nr 9 z Mysłowic) oraz Małgorzata Cholewa (SP Nr 18).

08.06.2008 r.

Uroczysty koncert z okazji 40 - lecia Uniwersytetu Śląskiego

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w Sali Koncertowej im. Karola Stryji odbył się uroczysty XII Koncert Akademicki z okazji 40. rocznicy utworzenia Uniwersytetu Śląskiego.

Słowo wstępne, oraz przypomnienia historii UŚ dokonał JM Rektor Uniwersyteu Śląskiego w Katowicach Prof. dr hab. Janusz Janeczek.

Wykład pt "Prometejska powinność humanisty" wygłosił Prof. Krzysztof Zanussi.

Koncert muzyczny, na który się składały:

 • J. S. Bach- III Suita orkiestrowa D-dur, BWV 1068
 • J. S. Bach - Kantata "Jauchzet Cott in allen Landen" , BWV 51
 • G. G. Gorczycki - Completoriu

wykonały: Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Massimiliano Caldi (Włoch).

W trakcie uroczystośći JE Rektor UŚ Prof. Janeczek poinformował o przyznaniu dwóch pierwszych medali Za Zasługi dla UŚ. Przyznano je: Prezydentowi Katowic Uszokowi i Prezydentowi Sosnowca Górskiemu.

Sosnowiecki Samorząd na tych uroczystościach reprezentowali: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia i Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński.
07.06.2008 r.

Integracyjny Festyn Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

 

Zarząd Zagłębiowskiego Stowarzyszenia Rehabilitacyjno- Sportowego "Wulkan",ZSO Nr 14, Szkoła Podstawowa Nr 40 i Akcja Katolicka byli organizatorami Integracyjnego Festynu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Festyn odbył się na terenie parafii św. Floriana Męczennika. Przygotowano bardzo wiele atrakcji.

Dopisała frekwencja i pogoda.

Gośćmi festynu byli m. innymi: Zastępca Prezydenta Zbigniew Jaskiernia, Poseł na Sejm RP Jarosław Pięta i  V-ce Przew. Rady Miejskiej Arkadiusz Chęcinski.


07.06.2008 r.

Piknik w Szkole Podstawowej Nr 10

W Szkole Podstawowej Nr 10 odbył się " Piknik Rodzinny". Przygotowano bardzo wiele atrakcji dla dzieci.

06.06.2008 r.

Festyn Integracyjny " Niech świat będzie bez barier" w ZSS Nr 1

W dniach 6-7. 06. 2008 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Sosnowcu odbył się Festyn Integracyjny " Niech świat będzie bez barier". Przygotowano bardzo wiele atrakcji.


06.06.2008 r.

Podsumowanie programu Leonardo da Vinci

Zespół Szkół Technicznych i Licealnych oraz Zespół Szkół Ekonomicznych z Sosnowca były organizatorami Konferencji podsumowującej realizację projektów Unii Europejskiej Leonardo da Vinci " Droga do Europy" - "Edukacja - twoją szansą".

Konferencja odbyła się na terenie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 31.

Gościem Konferencji był m. innymi : Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.06.06.2008 r.

" Porytkon 2 "

W dniach 6-8. 06. 2008 w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Legionów 9 w Sosnowcu odbył sie juz po raz drugi konwent " Porytkon 2".

06.06.2008 r.

Młodzieżowa Akademia Krzewienia Edukacji

W IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu zorganizowano sesję w ramach Młodzieżowej Akademii Krzewienia Edukacji. Przedsięwzięcie  to , mające na celu prezentację polsko- ukraińskich relacji i powiązań , nosiło tytuł " Miejsce Zachodniej Ukrainy w polskiej historii, kulturze i tradycji".

06.06.2008 r.

Centrum Kształcenia Ustawicznego zaprasza:

W nadchodzącym roku szkolnym 2008/2009 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu otwiera swoje podwoje dla wszystkich , którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje i zapełnić rynek pracy jako specjaliści w zawodach najbardziej poszukiwanych. Szkoła przygotowała 14 kierunkow o specjalości technika.

05.06.2008 r.

Posiedzenie Stowarzyszenia Aktywnych Szkół Ponadgimnazjalnych w Sosnowcu

W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu przy ul. Jagiellońskiej 13 odbyło sie posiedzenie Stowarzyszenia Aktywnych Szkół Ponadgimnazjalnych. Celem działalności Stowarzyszenia jest współpraca szkół zawodowych województwa ślaskiego w zakresie wymiany doświadczeń dyrektorów, nauczycieli i młodziezy w kraju i zagranicą mającą na uwadze podążanie za postępem technicznym i technologicvznym oraz zapotrzebowaniem rynku pracy na absolwentów średnich szkół technicznych i zawodowych.

Podczas spotkania pożegnano wieloletniego przewodniczacego Stowarzyszenia Pana Jana Borowskiego.

Nowy Zarząd będzie kierowany przez Annę Grawon.

Jednym z bardziej aktywnych podmiotów Stowarzyszenia jest Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu.
05.06.2008 r.

 " Filcowa rapsodia" na OFF FASHION

" Filcowa rapsodia"- kolekcja uczennic z Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu została zakwalifikowana do półfinału III Edycji Międzynarodowego Konkursu Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION, który odbył sie w dniach 5-7.06.2008 w Kielcach.

05.06.2008 r.

Krzysztof Mroziewicz w "Humanitas"

Gościem XLVI spotkania w ramach programu " Humanitas" był Krzysztof Mroziewicz, publicysta, korespondent wojenny, komentator spraw międzynarodowych w tygodniku "Polityka".

Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.

05.06.2008 r.

Festyn Rodzinny "Mama, Tata i ja"

Przedszkole Miejskie Nr 12 w Sosnowcu przy ul. Mościckiego było organizatorem Festynu Rodzinnego " Mama, Tata i ja". Na program złożyło się bardzo wiele różnych atrakcji.

03.06.2008 r.

Konferencja Naukowa w WSPS

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej była organizatorem Konferencji Naukowej pt "Społeczeństwo Obywatelskie Wobec Lokalnych Problemów Społecznych w dobie globalizacji".

Na Konferencji Naukowej licznie byli reprezentowani samorządowcy. Samorząd Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

03.06.2008 r.

Pies - przyjaciel człowieka

W dniu 3 czerwca w Przedszkolu Miejskim Nr 39 w Sosnowcu odbyło się III Spotkanie z cyklu " Pies- przyjaciel człowieka", które było kontynuacją działalności charytatywnej przedszkola na rzecz bezdomnych zwierząt. W spotkaniu brali udział specjaliści zajmujący się w szerokim zakresie pracą ze zwierzętami.

02.06.2008 r.

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła następującą problematykę:

 • Oferta zajęć dydaktycznych , wychowawczych, opiekuńczych szkół wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów
 • Informacja nt stanu technicznego obiektów szkolnych i stanie przygotowań do remontów w okresie letniej przerwy wakacyjnej z akcentem na termomodernizację
02.06.2008 r.

Udany festyn w Szkole Podstawowej Nr 22

Szkoła Podstawowa Nr 22 w Sosnowcu była organizatorem festynu, który był doskonałą okazją do integracji uczniów oraz licznie zgromadzonych rodziców.

W programie znalazły się:

 • występy zespołów wokalno - tanecznych ( Skandal, Kiepurki, Selen Dance, zespół z Gimnazjum Nr 1, cheerleaderki, karaoke)
 • pokazy sosnowieckiej straży pożarnej
 • policji
 • zawody sportowe i ratownictwa medycznego
 • malowanie twarzy
02.06.2008 r.

Finał Regionalnego Konkursu " Z olimpiadą na ty"

W Hali Widowiskowo-Sportowej w Mysłowicach odbył się Finał Regionalnego Konkursu " Z olimpiadą na ty" objętego Honorowym Patronatem Prezydentów Miast Jaworzna, Mysłowic i Sosnowca oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

01.06.2008 r.

Piknik na Orlej

Katolickie Gimnazjum i Liceum w Sosnowcu zorganizowały Piknik Rodzinny na dziedzińcu szkolnym przy ul. Orlej 19.

31.05.2008 r.

VIII Mistrzostwa Szachowe Przedszkolaków

W Przedszkolu Miejskim Nr 22 w Sosnowcu przy ul.Hutniczej 3 odbędą się VIII Otwarte Mistrzostwa Szachowe Przedszkolaków.

31.05.2008 r.

Zagłębiowskie Derby Licealne

W Hali Widowiskowo-Sportowej "Centrum" w Dąbrowie Górniczej odbędą się Zagłębiowskie Derby Licealne. W imprezie wystąpią szkoły ponadgimnazjalne z terenu Sosnowca oraz Dąbrowy Górniczej.

31.05.2008 r.

III Ogólnopolski Konkurs Fletowy im. Mariana Katarzyńskiego w Sosnowcu

W dniu 31.05.2008 w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu odbył się uroczysty Koncert Laureatów III Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego im. Mariana Katarzyńskiego.

Nagrody dla Laureatów wręczył reprezentujący władze Sosnowca Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
31.05.2008 r.

I Turniej Rycerski w Ostrowach Górniczych 

 Świetlica "Uśmiech Dziecka" przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Sosnowcu przy ul. Starzyńskiego 41 była organizatorem I Turnieju Rycerskiego dzieci ze Świetlic Środowiskowo-Socjoterapeutycznych "Harcerski Ruch- Spartakiady Duch".Przygotowano bardzo wiele atrakcji.

31.05.2008 r.

Festyn "Wiosenne podróże po Zjednoczonej Europie" w Milowicach

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 13 w Sosnowcu-Milowicach byli organizatorami Festynu Majowego pt "Wiosenne podróże po Zjednoczonej Europie". Przygotowano bardzo wiele atrakcji.

31.05.2008 r.

II Rajd Elektronika

W dniach od 31 maja do 3 czerwca w Gorcach, Beskidzie Makowskim i Wyspowym odbył się II Rajd Elektronika. W sumie w rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników.

30.05.2008 r.

"Rodzinnie i zdrowo na sportowo"

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 zaprasza od godz.11:00 na festyn "Rodzinnie i zdrowo na sportowo". Na najmłodszych czekają m. innymi: imprezy i zawody sportowe , pokazy przygotowane przez policję, straż pożarną i Klub Sportowy "Budowlani".

30.05.2008 r.

Podsumowanie VI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne spojrzenie"

W Muzeum w Sosnowcu z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Zbigniewa Jaskierni odbyło się podsumowanie VI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Inne spojrzenie". Organizatotem Konkursu od początku jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 1 w Sosnowcu. Tego samego dnia odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej.30.05.2008 r.

Otwarcie Centrum Naukowo - Dydaktycznego Instytutów Neofilologicznych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

W dniu 30.05.2008 o godz. 11:00 w Sosnowcu miało miejsce wiekopomne wydarzenie jakim było otwarcie Centrum Naukowo- Dydaktycznego Instytutow Neofilologicznych Uniwersytetu Śląskiego.

W uroczystości brał udział Rektor UŚ Prof. Janusz Janeczek, Prezydent Miasta Kazimierz Górski wraz z Zastępcami: Zbigniewem Jaskiernią, Ryszardem Łukawski i Wilhelmem Zychem, a także Przew. Rady Miejskiej Daniel Miklasiński.

Na uroczystości dotarło ponad 100 gości z kraju i zagranicy.30.05.2008 r.

Spotkanie z Jackiem Cyganem w ZSS Nr 1

W dniu 30.05.2008 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Sosnowcu przebywał Jacek Cygan. Po raz kolejny ten znany kompozytor i tekściarz odwiedził szkołę. Tegoroczne spotkanie bylo podsumowaniem Międzyszkolnego Konkursu Piosenki " Szansa na sukces ", który odbył sie w dniu 30 kwietnia.

29.05.2008 r.

XXIX Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas Sesji poruszono m. innymi:

 • Funkcjonowanie systemu pomocy materialnej dla uczniów słuchaczy w roku szkolnym 2007/2008
 • System finansowania i realizowania zadań oświatowych w mieście Sosnowcu

Oba tematy przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

28.05.2008 r.

IX Olimpiada Sportowa Przedszkolaków

Na stadionie MOS w Sosnowcu przy bardzo dobrej pogodzie odbyla się IX Olimpiada Sportowa Przedszkolaków.Dla zwycięzców były przygotowane bardzo atrakcyjne nagrody.


28.05.2008 r.

"W zdrowym ciele- zdrowy duch"

"W zdrowym ciele- zdrowy duch" to hasło towarzyszące festynowi rodzinnemu, który odbędzie się o godz.16:00 w Przedszkolu Miejskim Nr 27. W programie m.innymi: występy artystyczne, degustacje zdrowej żywności, zabawy dla dzieci i rodziców.

28.05.2008 r.

III Europejskie Forum Licealistów w Sosnowcu

W dniach 28.05-1.06.2008 z wizytą w Sosnowcu przebywać bedą przedstawiciele miast partnerskich i współpracujących Sosnowca. Przedstawiciele młodzieży z Roubaix i Les Muraux (Francja), Suceavy (Rumunia), Komarom (Węgry), Nonantoli (Włochy), Idar-Oberstein (Niemcy), Olesa de Montserrat (Hiszpania) oraz Pribram (Czechy) przyjadą do Sosnowca w ramach projektu wymiany młodzieży pn "III Europejskie Forum Licealistów" realizowanego w ramach europejskiego programu "Europa dla Obywateli" wspierającego działania i organizacje promujące aktywne obywatelstwo europejskie, realizowanego w latach 2007-2013. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej http://eacea.ec.europa.eu27.05.2008 r.

Bieg Patrolowy na Stawikach

Jak co roku na Stawikach został zorganizowany Bieg Patrolowy, którego organizatorem było Gimnazjum Nr 15 z Sosnowca. Przed Biegiem uczniowie podziwiali pokazy sprawności policji, straży pożarnej oraz pogotowia.Następnie odbył się Bieg Patrolowy.W otwarciu Biegu Patrolowego uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Wyniki rywalizacji:

 • I miejsce- Daria Garbera, Magdalena Kruk, Elżbieta Hyla, Magdalena Ściupska
 • II miejsce- Kamil Porzyć, Krzysztom Magiera, Violetta Felska
 • III miejsce - Marcin Tomanek, Wojciech Rusiniak, Kamil Trąpczyński, Filip Słonecki

Ponadto młodzież miała okazję poznać metody działań prewencyjnych i śledczych policji, budowę i zasady działania wozu strażackiego, wyposażenie karetki pogotowia oraz sposoby ratowania życia ludzkiego w zbiornikach wodnych. Ponadto WOPR zapewnił przejażdżki łodzią motorową. Imprezę przygotowały i za całość odpowiadały Małgorzata Chudzicka, Katarzyna Iwańska i Ewa Słonecka.
27.05.2008 r.

Komisja Budżetowa Rady Miejskiej w Sosnowcu

Komisja Budżetowa Rady Miejskiej na swoim posiedzeniu podjęła następującą problematykę:

 • System finansowania i realizowania zadań oświatowych w mieście Sosnowcu
 • Informacja n/t wydatków finansowych na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.
27.05.2008 r.

XI Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca

Głównym punktem posiedzenia była dyskusja na temat: "Strategia promocji miasta Sosnowca- strategiczne podejście do planowania i realizacji działań promocyjnych".

26.05.2008 r.

Podziękowania dla uczniów I LO im. W. Roździenskiego

Na ręce Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego nadeszły gratulacje następującej treści.

" W imieniu organizatorów międzynarodowego seminarium redaktorskiego "Wir bauen Europa", które odbyło się w dniach 5-10.05.2008 roku w Bad Marienberg gratulujemy uczestnictwa uczniów I LO im. W. Roździeńskiego, reprezentujących Miasto Sosnowiec w tym seminarium.

Uczniowie:

 • Aleksandra Jakuć
 • Alicja Mielniczuk
 • Maciej Masłoń
 • Arkadiusz Podleśny
 • Magdalena Makuch
 • Grzegorz Wojtasik

przygotowujący się do udziału w seminarium pod opieką Pani mgr Magdaleny Adamczyk, brali czynny udział w seminarium, wyróżniając sie wiedzą i dojrzałością na tle rówieśników. Wyrażane przez nich opinie i tezy w dobitny sposób potwierdzają wysoki poziom intelektualnego przygotowania przedstawicieli Polski a napisane artykuły świadczą o szczególnych umiejętnościach redaktorskich i zdolnościach dziennikarskich.

Jesteśmy przekonani, iż udział w seminarium , a także wsparcie ze strony władz miasta umożliwi im dalszy rozwój.

Z wyrazami szacunku

Prezes Domu Europejskiego w Ustroniu: Prof. Joachim Liszka

Prezes Centrum Młodych Dyplomatów: Anna Orlikowska 

25.05.2008 r.

Sukces Eweliny Piwowarskiej

Ewelina Piwowarska uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Roberta Schumana z Sosnowca została laureatką konkursu szkół ponadgimnazjalnych pt "Tradycja i współczesność Sosnowca i jego miast partnerskich w Unii Europejskiej". Licealistka w nagrodę wyjedzie do Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Prof. Jerzego Buzka.

21.05.2008 r.

Konkurs "Sosnowiec moje miasto"

W dniu 21.05.2008 upływa termin zgłaszania się szkół gimnazjalnych z terenu Sosnowca do konkursu historycznego, który dotyczy wydarzeń z historii Sosnowca i jego dzielnic od zarania dziejów do czasów najnowszych.

Organizatorem Konkursu jest Muzeum w Sosnowcu.

19.05.2008 r.

Festiwal Ziemi i Badań Polarnych w Sosnowcu !!

W dniach 19-21.05.2008 w Sosnowcu odbędzie się Festiwal Ziemi i Badań Polarnych.Imprezę organizuje Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.Festiwal adresowany jest do wszystkich osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi,a szczególnie do młodzieży szkół zagłębiowskich.

Podczas Festiwalu odbędzie się uroczyśtość nadania tytułu Doctora Honoris Causa UŚ-Prof.dr Jonowi Ove Hagenowi z Uniwersytetu w Oslo,wybitnemu glacjologowi,specjaliście w dziedzinie lodowców współczesnych.

W dniu 19.05.2008 o godz.14:00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy:"Pomiędzy Ewą....a nami.Najmłodsze dzieci ewolucji".Autorem i kuratorem wystawy jest Ewa Budziszewska-Karwowska, Konsultacja naukowa oraz komputerowa oprawa plastyczna-Andrzej Boczarowski,wykonanie modeli hominidów-Marta Szubert.

19.05.2008 r.

XV Festiwal Przedszkolnej Twórczości Muzycznej

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbył się XV Festiwal Przedszkolnej Twórczości Muzycznej.

19.05.2008 r.

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Komisja na swoim posiedzeniu podjęła następująca tematykę:

 • Ocena systemu pomocy socjalnej dla dzieci i młodzieży w sosnowieckich placówkach oświatowych
 • Informacja nt. funkcjonowania systemu stypendiów socjalnych w Sosnowcu (młodzieży szkolnej i studenckiej).Ocena regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Sosnowca.
 • System finansowania i realizowania zadań oświatowych w mieście Sosnowcu.
 • Informacja nt. stanu technicznego obiektów szkolnych i stanie przygotowań do remontów w okresie letniej przerwy wakacyjnej.
17.05.2008 r.

" Weź udział w Cudzie, pomóż Kubie"

To hasło charytatywnej imprezy "Jarmark Cudów", która już po raz trzeci odbędzie się w dniu 17.05.2008 w godz.10:00-14:00 na dziedzińcu Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sosnowcu.Wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację jednego z uczniów szkoły Jakuba Majzla.

16.05.2008 r.

VI Sosnowiecka Olimpiada Sportowa dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 i Ośrodek Szkolno-Rehabilitacyjny w Sosnowcu byli organizatorami Olimpiady,która odbyła się w Hali Sportowej MOSiR przy ul.Żeromskiego.

Otwarciu Olimpiady towarzyszył pełny ceremoniał olimpijski. Przyjechała młodzież i dzieci z wielu ośrodków: Sosnowiec, Katowice, Mysłowice,  Czeladż, Będzin i Dąbrowa Górnicza.

Karatecy pod wodzą Eugeniusza Dadzibuga dali piękny popis swoich umiejętności.Ponadto dotarli piłkarze Zagłębia Sosnowiec wraz ze swoim trenerem.Uroczystego aktu otwarcia Olimpiady dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia.Organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych konkurencji.Dla najlepszych były puchary,medale,dyplomy i nagrody.


16.05.2008 r.

Wielka Majówka w Milowicach

Przedszkole Miejskie Nr 11 w Sosnowcu przy ul.Baczyńskiego 16 było organizatorem "Wielkiej Majówki".W programie znalazły się nastepujące atrakcje:

 • Występy dzieci pod hasłem "Podajmy sobie ręce w zabawie i w piosence"
 • Konkursy
 • Zabawy taneczne
 • Koncert przedszkolaków
 • Pieczenie kiełbasek
 • "Kawiarenka "Pod akacją".
16.05.2008 r.

E-learning w "Kilińskim"

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych , jako pierwsza placówka w Sosnowcu uruchomiła platformę do zdalnego nauczania E-learning. Jest to nowoczesna metoda kształcenia umożliwiająca naukę w dowolnym miejscu, czasie i tempie.

Jedną z takich platform służących do e-nauczania jest pakiet oprogramowania o nazwie Moodle. Platforma uruchomiona przez ZSME będzie uzupełnieniem tradycyjnych zajęć stacjonarnych oraz umożliwi uzyskanie dodatkowych kwalifikacji przez uczniów szkoły. Pierwszym kursem na platformie ZSME jest kurs pozwalający uzyskać dodatkowe kwalifikacje w zakresie kierowania wózkami jezdniowymi.

16.05.2008 r.

Sukces teatru "proFUNum"

Szkolny zespół teatralny "proFUNum" w składzie: Dominia Bugała, Sandra Górak, Magdalena Walaszczyk i Mateusz Sekuterski z sosnowieckiego Gimnazjum Nr 17 zwyciężył w przeglądzie teatralnym "I Szkolne Spotkanie z Melpomeną"Specjalne wyróżnienie dla najlepszej aktorki zdobyła Dominika Bugała  za rolę wdowy.

15.05.2008 r.

Uroczysta promocja w dzielnicy Juliusz

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 10 w Sosnowcu przy ul.Czołgistów 12 był organizatorem uroczystej promocji.

15.05.2008 r.

VII Spartakiada Ratownicza w Sosnowcu

Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu przy ul.Stalowej wraz ze Stowarzyszeniem Zawodowym Ratowników Medycznych byli organizatorami VII Spartakiady Ratowniczej.

Na zawody przybyło 17 ekip z terenu Polski wschodniej i południowej.

Patronat nad imprezą objął Śląski Kurator Oświaty.Władze samorządowe Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Tradycja organizowania Spartakiady sięga 2001 roku. Szkoły medyczne zawsze dbały o wysoki poziom kształcenia młodzieży oraz ustawiczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych zarówno uczniów jak i kadry pedagogicznej. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie szkoła medyczna w 2001 roku zainicjowała pierwsze zawody tego typu w Polsce. Wtedy to z inicjatywy nauczycieli ówczesnego Medycznego Studium Zawodowego w Sosnowcu powstał pomysł zawodów.

Dla zapewnienia obiektywności oceniania członkowie Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych zobowiązali się społecznie pełnić funkcję sędziów głównych i stanowiskowych zawodów.

Zwycięzcą VII Spartakiady Ratowników Medycznych została drużyna ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych w Krakowie.

Szkoła Policealna Województwa Śląskiego wchodząca w skład Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu zajęła IV miejsce w tegorocznych zawodach.

 
15.05.2008 r.

IV Edycja Wojewódzkiego Konkursu z Zakresu Edukacji Czytelniczej i Medialnej.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 6 im.Juliusza Slowackiego w Sosnowcu oraz Okręgowa Sekcja Szkół Ogólnokształcących i Bibliotekarstwa przy Śląskim Okręgu ZNP byli organizatorami IV Wojewódzkiej Edycji Konkursu z Zakresu Edukacji Czytelniczej i Medialnej.

Władze samorządowe Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

14.05.2008 r.

Śląska debata o edukacji"

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się "Śląska debata o edukacji" z udziałem:

 • Minister Edukacji Katarzyny Hall
 • V-ce Minister Edukacji Krystyny Szumilas
 • V-cewojewody Adama Matusiewicza
 • V-ce Marszałka Woj.Śląskiego Zbyszka Zaborowskiego
 • Śląskiego Kuratora Oświaty Mariana Drosio

oraz licznej rzeszy posłów,senatorów i samorządowców.

Debata poświęcona była następującym zagadnieniom:

 • Przedstawienie prezentacji dotyczącej planowanych zmian w systemie edukacji na lata 2009-2015.
 • Wykorzystanie przez samorządy terytorialne funduszy unijnych do wspierania reformy edukacji
 • Znaczenie wczesnej edukacji dla zwiększenia szans edukacyjnych-jak wdrożyć nowy system diagnozy przedszkolnej i organizacji pracy szkoły podstawowej?
 • Jak szkoła może rozbudzić i rozwijać zainteresowania nastolatków-jak wdrożyć nowy system organizacji pracy gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych?
 • Jak nowocześnie organizować doskonalenie i doradztwo dla nauczycieli służące podnoszeniu jakości kształcenia zgodnie z nową podstawą programową.
14.05.2008 r.

Zabawy w "Śmiecholandii"

W dniu 14.05.2008 r wychowankowie Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego Nr 3 w Sosnowcu odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 39 w Dąbrowie Górniczej.Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor przedszkola Małgorzacie Żarnowieckiej nasi podopieczni mogli uczestniczyć w sali zabaw -"Śmiecholandii".Wychowankowie mogli również oglądać przygotowany pokaz artystyczny oraz przedstawienie bajeczki "Kot w butach".Dzieci były bardzo szczęśliwe i zadowolone.Długo będą wspominać te przemile chwile spędzone w Przedszkolu Nr 39.13.05.2008 r.

"Międzynarodowe Dni Dziecka i Rodziny"

Fundacja Towarzystwa Szkolnego im.M.Reja,Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej,Instytut Edukacji Ustawicznej i Zespół Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu byli organizatorami Sesji Konferencyjnej w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Społecznej "Dziecko z niepełnosprawnością-wyzwania dla nauki i terapii".

Konferencja odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy Al.Zwycięstwa 20 (II p).

Swoimi wystąpieniami w pierwszej części uświetnili konferencję przedstawiciele świata nauki: dr Zbigniew Marten, dr Krzysztof Kucyper, dr Aleksander Mańka, dr Artur Łacina- Łanowski, dr Arkadiusz Wąsiński oraz założyciel Międzynarodowej Szkoły Dogoterapii- mgr Wojciech Jaźwiec.

Nawiązanie zostało również porozumienie o współpracy między Rektorem Wyższej Szkoły Administracji - dr Aleksandrem Mańką a Dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu Panią mgr Iwoną Durek - Sypek.

13.05.2008 r.

III Edycja Przeglądu Twórczości Teatralnej

W dniach 13-15.05.2008 w Przedszkolu Miejskim Nr 51 odbędzie się III Edycja Przeglądu Twórczości Teatralnej.Codziennie prezentacje rozpoczynają się o godz.10:00.

12.05.2008 r.

Współpraca II LO w Sosnowcu z Uniwersytetem Śląskim

W II LO im.E.Plater w Sosnowcu została parafowana umowa o współpracy dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a II LO.Jej celem będzie objęcie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach patronatu naukowego nad II LO a tym samym rozwój kontaktów w sferze działań dydaktycznych pomiędzy Uniwersytetem a Liceum i stworzenie warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i umiejętności młodzieży licealnej w zakresie nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych,ze szczególnym uwzględnieniem klas z językiem wykładowym angielskim.

12.05.2008 r.

Teatr z II LO im.E.Plater w eliminacjach wojewódzkich

Szkolny Teatr Nasz z II LO im.E.Plater zajął I miejsce w eliminacjach rejonowych w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w XXXIII Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych.Prowadzony przez polonistę Michała Walińskiego zespół wystawił sztukę opartą na motywach poematu "Zuzanna i starcy" Stanisława Grochowiaka.Dzięki temu teatr wystąpi w Częstochowie w eliminacjach wojewódzkich.

10.05.2008 r.

Święto ulicy Hutniczej"

W ZSO Nr 8 przy ul.Hutniczej w Sosnowcu odbyła się impreza plenerowa "Święto ulicy Hutniczej".W programie znalazły się m.innymi:

 • występy artystyczne młodzieży ZSO Nr 8
 • pokazy karate
 • pokazy ratownictwa medycznego oraz modelarstwa
 • taniec Break Dance
 • mecz siatkówki:nauczyciele i policjanci
 • pokaz samochodów
 • Finałowym akcentem był występ zespołu "Kompilacja"

Na Święto dotarło wielu gości:Zastępcy Prezydenta Miasta: Ryszard Łukawski,Wilhelm Zych i Zbigniew Jaskiernia,był senator RP Zbigniew Szaleniec,oraz radni na czele z V-ce Przew.Rady Miejskiej Arkadiuszem Chęcinskim.

Dopisała publiczność, oraz pogoda

Święto ul.HutniczejŚwięto ul.HutniczejŚwięto ul.Hutniczej
Święto ul.HutniczejŚwięto ul.HutniczejŚwięto ul.Hutniczej
09.05.2008 r.

Certyfikat dla VII LO w Sosnowcu

VII LO z Sosnowca wzięło udział w Ogolnopolskim podsumowaniu programu Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości", które odbyło się 28 kwietnia w Warszawie.

09.05.2008 r.

Otwarcie pierwszego boiska ze sztuczną nawierzchnią w Sosnowcu

W ZSO Nr 14 przy ul.Kisielewskiego 4b odbyła się uroczystość otwarcia nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią wykonanego w ramach programu "Blisko-boisko".

W trakcie uroczystości zaprezentowały się wszystkie sekcje sportowe funkcjonujące w szkole.Dodatkową atrakcją był pokaz zespołu cheerleders.

Uroczystego aktu otwarcia dokonali:

* Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Miklasiński

* Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia

*Naczelnik WED Piotr Wesolowski

* Dyrektor Szkoły Tomasz Pawłowski

* Przedstawiciel PZU

Turnie piłki noznej kobiet z okazji otwarcia boiskaUroczystość otwarcia boiskaUroczystość otwarcia boiska
Uroczystość otwarcia boiskaUroczystość otwarcia boiskaUroczystość otwarcia boiska
Uroczystość otwarcia boiskaUroczystość otwarcia boiskaUroczystość otwarcia boiska
Otwarcie boisko przy ZSO Nr 14Otwarcie boiska przy ZSO Nr 14Otwarcie boiska przy ZSO Nr 14
Otwarcie boiska przy ZSO Nr 14Otwarcie boiska przy ZSO Nr 14Otwarcie boiska w ZSO Nr 14
Otwarcie boiska przy ZSO Nr 14
08.05.2008 r.

JUVENALIA ZAGŁĘBIOWSKIE

W dniach 8-10.05.2008 odbędą się Juvenalia Zagłębiowskie.Współorganizatorami są:

 • Urząd Miejski w Sosnowcu
 • Uniwersytet Śląski
 • Wyższa Szkoła Humanitas

W programie znalazł się:Kabareton,Muzyka Świata,Koncert Finałowy w Miasteczku Akademickim (wystąpi: "KOMA" i "Akurat")

08.05.2008 r.

Juvenalia Zagłębiowskie 2008 rozpoczęte !!

W Klubie Studenckim Antidotum przy ul.Suchej 7c w Sosnowcu, odbyło się uroczyste otwarcie Juvenaliów Zagłębiowskich 2008.Gośćmi otwarcia oprócz studentów byli pracownicy naukowi UŚ, na czele z Prof.Ilczukiem Dziekanem Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach.Władze samorządowe Sosnowca reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

W części artystycznej wystąpil kabaret "DNO" z Dąbrowy Górniczej.

Otwarcie Juvenalii 2008Otwarcie Juvenalii 2008
08.05.2008 r.

Debata "Masz głos masz wybór" w WSH

Stowarzyszenie "Dom Europejski" oraz WSH w Sosnowcu były organizatorami Debaty w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Masz głos masz wybór".

Głównym gościem Debaty był Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.Prowadził debatę dr Michał Kaczmarczyk,marszałkiem debaty była Ewa Kraus.

W loży ekspertów zasiedli:

 • Rafał Sicinski-Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
 • Maciej Stanek-Komitet Rozwoju Zagłębia
 • Bogusław Kabała-Stowarzyszenie "Kuźnica"
 • Prof.Krystyna Olczyk-Śląski Uniwersytet Medyczny
 • Mariusz Lekston-Wyższa Szkoła Humanitas
 • Małgorzata Konewka-Polskie Stowarzyszenie Dom Europejski Oddział Sosnowiec

Prezydent w ramach debaty przedstawił realizację wielu zagadnień gospodarczych miasta.Następnie odpowiadał na pytania loży ekspertów,jak również widzów.

Debata powinna byc kontynuowana w przyszłości, ale poświęcona bardziej zawężonej problematyce.

Jest to kolejne bardzo dobre przedsięwzięcie Stowarzyszenia "Dom Europejski" Oddział Sosnowiec.

Debata w WSHDebata w WSH
07.05.2008 r.

VII Przegląd Teatralny

Sztuka "Brzydkie Kaczątko" wystawiona przez Szkołę Podstawową Nr 20 zwyciężyła w VII Przeglądzie Teatralnym-W świecie baletu.

W Przeglądzie brały udział szkoły podstawowe z naszego miasta.Tytuł najlepszej aktorski przypadł Miriam Piłat z SP Nr 20, a najlepszym aktorem został Przemysław Paleczek z SP Nr 8.

07.05.2008 r.

VIII Przegląd Twórczości Dziecięcej Świetlic Środowiskowo-Socjoterapeutycznych z terenu Sosnowca

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Sosnowiec bylo organizatorem VIII Przeglądu Twórczości Dziecięcej Świetlic Środowiskowo-Socjoterapeutycznych z terenu Sosnowca.

Przegląd odbył się w Szkole Podstawowej Nr 27 z Sosnowca.

05.05.2008 r.

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła następującą tematykę:

* Informacja nt stanu technicznego obiektów szkolnych i stanie przygotowań do remontów w okresie letniej przerwy wakacyjnej.

* Ocena stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sosnowieckich placówkach oświatowych

05.05.2008 r.

Nabór do wydziału wokalnego w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu

 • Nauka na wydziale wokalnym odbywać się będzie w cyklu czteroletnim
 • Ukończenie w/w wydziału da przygotowanie muzyczne do wykonywania zawodu muzyka wokalisty lub przystąpienia do egzaminów wstępnych na Akademię Muzyczną i podjęcie studiów muzycznych
 • Do szkoły przyjmowani będa kandydaci od 16 roku życia,którzy nie przekroczyli 21 roku życia
 • Kwalifikacje do kształcenia odbywać się będą na podstawie egzaminu wstępnego,który ma charakter konkursowy
 • Klasa będzie liczyć maksymalnie 12 osób.
29.04.2008 r.

Nowe urządzenia w Szkole Specjalnej Nr 4 w Sosnowcu

Sala masażu mechanicznego w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu przy ul.Franciszkańskiej 5a wzbogaciła się w nowe sprzęty.Obok fotela SANYO i łóżka Ceragem stanął obecnie symulator jazdy konnej oraz platforma wibracyjna.Sprzęty służą poprawie kondycji fizycznej i rehabilitacji starszych uczniów.Siodło zmusza do korzystania z mięśni ud,pleców,brzucha oraz mięśni szkieletowych tułowia jednocześnie minimalizując obciążenie tułowia i stawów.Trening utrzymywania równowagi na urządzeniu wzmacnia napięcie grup mięśni,których tradycyjnie ćwiczenie nastręcza trudności.

Platforma wibracyjna pomaga stymulować cyrkulację krwi,podgrzewają mięśnie i wspomaga odbudowę organizmu.Regularne treningi zapewniają wzmocnienie wszystkich grup mięśni.

Połowę ceny sprzętu zasponsorowała firma PRO-WELLNESS pana Roberta Jurczyka.

29.04.2008 r.

Mityng Przyrodniczo-Ekologiczny

W Przedszkolu Miejskim Nr 28 w Sosnowcu przy ul.Kruczkowskiego 9 odbył sie Mityng Przyrodniczo-Ekologiczny pod hasłem: "Witamy w świecie przyrody".

29.04.2008 r.

PRO PUBLICO BONO

W Katowicach uroczyście wręczono nagrody laureatom etapu wojewódzkiego I Edycji konkursu PRO PUBLICO BONO,czyli aktywny Samorząd Uczniowski.Spośród kilkudziesięciu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w gronie Laureatów znalazł się samorząd Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru z Sosnowca.

Serdeczne gratulacje !!

28.04.2008 r.

"Komputerowy GURU"

Polskie Stowarzyszenie "Dom Europejski" Oddział Sosnowiec oraz Koło Nauczycieli Informatyki przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Sosnowcu byli organizatorami Regionalnego Konkursu Informatycznego "Komputerowy GURU" pod hasłem "Unia Europejska" pod patronatem Prezydenta Kazimierza Górskiego.Finał Konkursu odbył się na Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

28.04.2008 r.

VII Miejski Konkurs Wiedzy o Regionie

W Muzeum w Sosnowcu odbyło się uroczyste zakonczenie i wręczenie nagród VII Miejskiego Konkursu Wiedzy o Regionie.

Konkurs powstał wspólnym wysiłkiem:

* SP Nr 39

* SP Nr 45

* SP Nr 27.

Uroczystego wręczenia nagród dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia,w towarzystwie Pani Inspektor WED-Teresy Karoń.

25.04.2008 r.

"Przedszkolak Olimpijczykiem"

W dniu 25.04.2008 o godz.9:00 odbył się Finał V Międzyprzedszkolnych Igrzysk Sportowych "Przedszkolak Olimpijczykiem" dla dzieci 6-letnich z sosnowieckich przedszkoli.Organizatorem imprezy było Przedszkole Miejskie Nr 5 w Sosnowcu.

Imprezie towarzyszył pełny ceremonial olimpijski.Uroczystego zapalenia znicza olimpijskiego dokonał w towarzystwie przedszkolaków wspaniały szermierz-szablista Rafał Sznajder,wybitny olimpijczyk.

W imieniu władz samorządowych Sosnowca Olimpiadę otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

25.04.2008 r.

Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

W Szkole Podstawowej Nr 15 w Sosnowcu odbyła sie uroczystość wręczenia tej placówce Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.Koordynatorem projektu była Pani mgr Beata Rycombel.Młodzież zaprezentowała piękny spektakl promujący zdrowie.Następnie odbył się pokaz ratownictwa medycznego.Tą drogą na ręce Pani Dyrektor przekazuję serdeczne gratulacje.Władze samorządowe miasta na tej uroczystości reprezentowali:Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia,przedstawiciele Wydziału Edukacji,Delegatury Kuratorium Oświaty,oraz radny Jan Bosak.

25.04.2008 r.

Cztery temperamenty i .......

Dyrekcja,Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru  mieszczących się w Sosnowcu przy ul.Grota Roweckiego 64 zorganizowały prezentację artystyczną "Cztery temperamenty i ......

25.04.2008 r.

Certyfikat dla Przedszkola Miejskiego Nr 57

W Przedszkolu Miejskim Nr 57 w Sosnowcu przy ul.Gospodarczej odbyła się uroczystość nadania placówce Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.Dla Dyrekcji,Koordynatorów i przedszkolaków przekazuję serdeczne życzenia i gratulacje.

25.04.2008 r.

Rozdanie świadectw w IV LO

W IV LO uroczyście świętowano rozdanie świadectw ukończenia szkoły.W programie uroczystości znalazły się:

 • Wręczenie dyplomów i znaczków absolwentom z lat 1938-1998
 • Wręczenie nagród najlepszym tegorocznym abiturientom
 • Uroczyste wręczenie świadectw ukończenia Liceum Abiturientom z 2008 roku.
24.04.2008 r.

"Bieg po zieloną gałązkę"

W Szkole Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu przy ul.Zagłębiowskiej 25 odbył się Finał Regionalnego Turnieju Ekologicznego Uczniów Klas Trzecich Szkół Podstawowych "Bieg po zieloną gałązkę".Patronat honorowy nad Turniejem objął Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.W Turnieju wzięły udział szkoły podstawowe z Sosnowca,Czeladzi,Będzina i Dąbrowy Górniczej.Wcześniejsze edycje miały charakter imprez miejskich,trzecia jest już regionalna,a więc sukces.Dyrektorze Mike-gratulacje !!

Gościem na podsumowaniu był Zastępca Prezydenta Miasta Wilhelm Zych.

24.04.2008 r.

"Przyroda w moim mieście"

W Przedszkolu Miejskim Nr 45 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego 4a odbył się III Turniej wiedzy ekologicznej "Przyroda w moim mieście".

24.04.2008 r.

"Zielona Planeta w oczach dziecka"

Przedszkole Miejskie Nr 51 w Sosnowcu zorganizowało MITING EKOLOGICZNY 2008 pod hasłem "Zielona Planeta w oczach dziecka".

24.04.2008 r.

Ekologiczna Impreza Środowiskowa

Szkolny Klub Przygody przy Szkole Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu był organizatorem VI Edycji Wiosennej Ekologicznej Imprezy Środowiskowej "My wśród zieleni-zieleń wśród nas" podsumowującej Miesiąc Kultury Ekologicznej.W programie znalazły się:

 • Występ dzieci-bajka ekologiczna w/g autorskiego scenariusza "Eko-Jaś i Małgosia"
 • Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów
 • Podsumowanie akcji "Ukwiecamy naszą szkołę",akcji zadrzewiania oraz Miesiąca Kultury Ekologicznej
 • Wręczenie książeczek PTTK "Siedmiomilowe buty"

Organizatorkami Imprezy były: mgr Edyta Uchnast i mgr Magdalena Zacharow.Gościem spotkania był Patron imprezy Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

24.04.2008 r.

XXVIII Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu

Podczas XXVIII sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia przedstawił :"Plan rozbudowy bazy sportowej miejskich placówek oświatowo-wychowawczych-z uwzględnieniem basenów i boisk"

23.04.2008 r.

Finał IX Konkursu KRAM Z POEZJĄ

W IV LO im.St.Staszica w Sosnowcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX Konkursu KRAM Z POEZJĄ.Organizatorkami Konkursu były Panie: mgr Bożena Karbownik i mgr Barbara Strączek.

23.04.2008 r.

Sosnowiec Samorządem Przyjazdnym Szkole Uczącej Się !!

 W Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się spotkanie Rady Samorządowej "Szkoły uczącej się",zorganizowane z inicjatywy Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (działającej od 1994 r) i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.Spotkanie było poświęcone nadaniu tutułu Samorządu przyjazdnemu Szkole uczącej się. Tytuł otrzymały jednostki samorządu terytorialnego prowadzącego szkoły, które otrzymały w latach 2007 i 2008 tytuł Szkoła Ucząca się uczestnicząc w programie SUS.

Wynik działań programu Szkoła ucząca się (SUS), to powstanie w Polsce sieci szkół, które z pomocą Fundacji CEO dbają o podniesienie jakości pracy własnej poprzez doskonalenie metod nauczania i oceniania, współpracę nauczycieli,samoocenę. Wspólnie wypracowują najlepsze rozwiązania dydaktyczne,wychowawcze i organizacyjne oraz rzetelnie monitorują efekty swoich działań.Program jest realizowany wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Szkół noszących tytuł Szkoły uczącej się jest 80.

Samorząd Sosnowca wyróżniony tym tytułem reprezentowała Inspektor WED Teresa Karoń.

22.04.2008 r.
"Bajkowa matematyka"
Szkoła Podstawowa Nr 15 w Sosnowcu zaprasza w dniach 22-23.04.2008 uczniów klas III szkół podstawowych do udziału w IV Edycji Konkursu "Bajkowa Matematyka".
22.04.2008 r.

Mityng Ekologiczny

Dyrekcja,Grono Pedagogiczne i dzieci Przedszkola Miejskiego Nr 40 przy ul.Gwiezdnej 40 zorganizowały w ramach obchodów XV Dni Ziemi Mityng Ekologiczny.

22.04.2008 r.

IV Regionalny Konkurs "Młody Mistrz Fryzjerstwa"

W Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu przy ul.Warneńczyka 9 odbył się IV Regionalny Konkurs "Młody Mistrz Fryzjerstwa".Uczestnicy konkursu stylizowali fryzury awangardowe na główkach.W programie również znalazł się pokaz fryzur ślubnych na modelkach.

Najlepiej zaprezentowali się młodzi mistrzowie fryzjerstwa z Żor i Sosnowca.Organizatorem Konkursu była Pani mgr Ewa Jachym.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

21.04.2008 r.
Światowy Dzień Ziemi !!
W dniach 21-22.04.2008 w Sosnowieckim Centrum Sztuki-Zamek Sielecki w Sosnowcu w ramach Światowego Dnia Ziemi-odbędzie się cykl zajęć plastycznych dla zorganizowanych grup młodzieży szkolnej pt "Ziemia odzyskana".
21.04.2008 r.

Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej

W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu odbył się Finał Miedzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego poświeconego twórczości poetki Haliny Poświatowskiej.

Najlepiej zaprezentowała się Agnieszka Jędrzejowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sosnowcu.Łącznie wzięło udział 21 uczestników z 7 szkół ponadgimnazjalnych.

21.04.2008 r.

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu

W dniu 21.04.2008 odbylo się posiedzenie Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu.Tematyka posiedzenia:

* Rozbudowa bazy sportowej miejskich placówek oświatowo-wychowawczych boiska i baseny

* Sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwoju Miasta Sosnowca

* Informacja o realizacji zadań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w dziale oświata.

* Zapoznano się z wnioskiem o powołanie gimnazjum w Ostrowach Górniczych

* Dyskutowano nad planem obrad Komisji w II półroczu 2008 roku

20.04.2008 r.

Żłobek z ulicy Konstytucji w innym miejscu !!

Rozpoczynają się działania związane z adaptacją budynku przy ul.Wojska Polskiego dla Żłobka Miejskiego Oddziału Nr 1.Na lata 2008-2009 przeznaczono kwotę 1,45 mln zł.Pieniądze te pójdą na roboty budowlano-instalacyjne związane z przystosowaniem budynku do funkcji użytkowej dla Żłobka Miejskiego.

18.04.2008 r.

XII Konkurs Wiedzy Technicznej

W dniu 18.04.2008 o godz.12:00 w Auli Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu przy ul.Żeromskiego 3 zostały wręczone nagrody i wyróżnienia finalistom XII Konkursu Wiedzy Technicznej. W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba szkół (40 z 19 miast woj.śląskiego).
Pomysłodawcą Konkursu jest Prof.Ilczuk.W uroczystym wręczeniu nagród brali udział m.innymi:

* Prof.Wiesław Banyś Rektor(elekt) Uniwersytetu Śląskiego

* Zbigniew Jaskiernia-Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca

* Przedstawiciele samorządów:Dąbrowy Górniczej i Będzina.

W tym roku drużynowo laury zebrało II LO im.E.Plater w Sosnowcu,indywidualnie najlepiej zaprezentowali się uczniowie z Tychów.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

18.04.2008 r.

Zagłębiowski Konkurs Matematyczny

W VI LO im.J.Korczaka w Sosnowcu odbędzie się ósma edycja Zagłębiowskiego Konkursu Matematycznego.Dzięki zaangażowaniu nauczycieli-pasjonatów matematyki w konkursie bierze udział kilkadziesiąt drużyn z zagłębiowskich szkół ponadgimnazjalnych.Regulamin konkursu i przykładowe zadania znajdują się na www.korczak.edu.pl

18.04.2008 r.

Sukcesy młodych muzyków ze Szkoły Muzycznej

Duet fortepianowy Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im.Jana Kiepury z Sosnowca w składzie:Alicja Giecewicz i Magdalena Hauke zdobył I miejsce w XVII Ogólnopolskim Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół muzycznych z całego kraju.

18.04.2008 r.

IV Międzyszkolny Festiwal Teatralny dla Szkół Gimnazjalnych

Uczniowie Gimnazjum Nr 17 zostali zwycięzcami IV Międzyszkolnego Festiwalu Teatralnego dla Szkół Gimnazjalnych.Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni za spektakl Sławomira Mrożka pt "Wdowy".Festiwal odbył się w Zespole Szkoł Technicznych i Licealnych w Sosnowcu.

18.04.2008 r.

Konkurs Zjednoczeni w Różnorodności

 W Katowicach miało miejsce wręczenie nagród oraz wyróżnień dla uczestników konkursu na e-kartkę pt. Zjednoczeni w Różnorodności, czyli STOP Wszelkim Przejawom Dyskryminacji. Konkurs odbył się z inicjatywy Prof. Genowefy Grabowskiej,Posła do Parlamentu Europejskiego.Wśród wyróznionych uczestników znalazła się Katarzyna Bulska z klasy IV c Szkoły Podstawowej Nr 6 im.Juliusza Słowackiego w Sosnowcu.

17.04.2008 r.

Międzynarodowy Dzień Dysleksji

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu,w Miedzyszkolnej Świetlicy Terapeutycznej odbędą się: konkursy, gry i zabawy dla dzieci.Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Dysleksji.

17.04.2008 r.

Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" dla Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu

Na sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu odbyło się uroczyste spotkanie społeczności Gimnazjum Nr 2 z okazji wręczenia Szkole Certyfikatu "Szkoła Przedsiębiorczości".Gimnazjum Nr 2 to także "Szkoła z klasą",a także liczni "Uczniowie z klasą". Podczas uroczystości uczniowie,oraz absolwenci dzielili się doświadczeniami,w jaki sposób ten Certyfikat wywalczyli.Na uroczystość dotarli liczni goście:

* Marszałek Woj.Śląskiego Mariusz Kleszczewski

* Poseł na Sejm RP Grzegorz Pisalski

* Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia

* Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Dariusz Wilczak,oraz przedstawiciele Wydziału Oświaty w Sosnowcu.Wszyscy serdecznie pogratulowali wyróżnienia na ręce Dyrektora Zbigniewa Byszewskiego.Szczególne podziękowania należą się również Pani Marioli Szczepańskiej, opiekunce uczniów.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

17.04.2008 r.

VIII Przegląd Poezji Dziecięcej w Przedszkolu

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Przedszkola Miejskiego Nr 12 w Sosnowcu była organizatorem VIII Przeglądu Poezji Dziecięcej w Przedszkolu.Przegląd odbył się w Klubie im.Jana Kiepury w Sosnowcu.

17.04.2008 r.

" Komputerowy guru"

"Komputerowy guru"-pod takim tytułem w Szkole Podstawowej Nr 6 w Sosnowcu odbywa się Konkurs Informatyczny dla uczniów z całego województwa śląskiego.Organizuje go Koło Nauczycieli Informatyki oraz sosnowiecki Oddział Polskiego Stowarzyszenia "Dom Europejski".Patronat medialny nad zabawą objęły redakcje e-sosnowiec.pl i "Wiadomości Zagłębia".

17.04.2008 r.

III Edycja Przeglądu Zespołów Tanecznych Świetlic szkół podstawowych i gimnazjów

W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Sosnowcu odbyła się III Edycja Przeglądu Zespołów Tanecznych Świetlic Szkół podstawowych oraz gimnazjów.

17.04.2008 r.

Goście z Rumunii w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu

W dniach 14-19.04.2008 przebywała w Sosnowcu na zaproszenie ZSME im.J.Kilińskiego delegacja rumuńskich nauczycieli z partnerskiego miasta Suceava. W dniu 17.04.2008 delegacja rumuńska spotkała się w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu z Zastepcą Prezydenta Miasta Zbigniewem Jaskiernią.Przewodniczący delegacji rumuńskiej Ovidiu Stefan Arganisciuk przekazał na ręce Prezydenta Jaskierni zaproszenie dla sosnowieckich dyrektorów do złożenia wizyty w Suceavie w październiku 2008.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

16.04.2008 r.
Konkurs "The English sense of humour"


Szkoła Podstawowa Nr 6 przy ul.Wawel 13 w Sosnowcu zaprasza uczniów klas V-VI, do udziału w Konkursie "The English sense of humour".
16.04.2008 r.

Konkurs Ortograficzny

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 przy ul.Starzyńskiego 41 w Sosnowcu zorganizował IV Edycję Międzyszkolnego "Konkursu Ortograficznego" dla uczniów gimnazjum specjalnego.

16.04.2008 r.

Prof. Ewa -Małecka Tendera ponownie Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Prof. Ewa Małecka-Tendera została ponownie wybrana Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2008-2012.Pani Rektor przekazuję serdeczne gratulacje !!

15.04.2008 r.

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Zakończyła się V Edycja Konkursu o Wiedzy Europejskiej.Finał imprezy odbył się 11 kwietnia w V LO im.Roberta Schumana w Sosnowcu.Od 2003 roku Klub Europejski wraz z nauczycielami języków obcych V Liceum,organizuje konkurs propagujący wiedzę o jednoczącej się Europie i państwach członkowskich.Zwycięzcą konkursu zostało Gimnazjum Nr 2, ktore wyprzedziło Gimnazjum Nr 7 oraz Gimnazjum Nr 6. Z kolei I miejsce za wykonanie pracy plastycznej zdobyło Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu.

15.04.2008 r.

Sukcesy młodych tenisistów !!

Drużyna Województwa Śląskiego -składająca się wyłącznie z uczniów Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Sosnowcu ,zdobyła Puchar Kuratora Oświaty Województwa Świętokrzyskiego i I miejsce w Polsce.Uczniowie szkoły reprezentowali miasto Sosnowiec oraz województwo w XV Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym szkół specjalnych.Uczniowie Zespolu Szkół Specjalnych Nr 1 będą reprezentować Sosnowiec oraz Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbęda się w październiku 2008 w Hiszpanii.

14.04.2008 r.

Młodzieżowe Targi Pracy


Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu,Młodzieżowe Biuro Pracy,przy współpracy Powiatowego Urzędu Pracy,ZSO Nr 14 oraz ZSME im.J.Kilińskiego zorganizowały Młodzieżowe Targi Pracy,pod patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego.
Targi odbyły się w siedzibie CKU w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego 4b w godz.12:00-14:00.Podczas Targów zaprezentowano:oferty pracy stałej i krótkoterminowej dla młodzieży i osób poszukujących pracy,zagraniczne oferty pracy,spotkania informacyjne z zakresu prawa pracy,przedsiębiorczości,rynku pracy,doradztwa Eures.Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży.Na Targi przybyli zaporoszeni goście: Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia,Poseł na Sejm RP Witold Klepacz,radni Rady Miejskiej:Kalański,Bosak i Kazimierczak,Naczelnicy Wydziałów Urzędu Miejskiego,przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty i Dyrektorzy sosnowieckich szkół.Inicjatywa bedzie kontynuowana w następnych latach.

 Free Image Hosting at www.ImageShack.us

14.04.2008 r.

Nowe boisko ze sztuczną trawą w ZSO Nr 14 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego.

Kończą się prace przy budowie boiska ze sztuczną trawą ,które znajduje się w kompleksie ZSO Nr 14 w Sosnowcu.Młodzież już dzisiaj przeprowadzała zajęcia WF na tym boisku.Obecnie trwają prace mające na celu uporządkowanie otoczenia boiska.Boisko zostało zrealizowane w ramach projektu "Blisko-boisko".

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

14.04.2008 r.

Wizyta u "Motylków" w Przedszkolu Miejskim Nr 45 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego 4

 W odwiedziny do "Motylków" z Przedszkola Miejskiego Nr 45 w Sosnowcu przy ul.Kisielewskiego przybył Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

14.04.2008 r.

Nowy kierunek w "Ekonomiku"

Juz nie tylko technikiem ekonomistą czy handlowcem można zostać po ukończeniu Zespołu Szkół Ekonomicznych ,lecz także technikiem księgarstwa.Gimnazjaliści o zainteresowaniach humanistycznych znajdą tu swoje miejsce,gdyż zdobędą wiedzę,która pozwoli im bez problemu poruszać się w skomplikowanym świecie informacji oraz dowiedzą się,jak pracować z wydawnictwami multimedialnymi.

14.04.2008 r.

Praktyki w Riminii

Najzdolniejsi ,znający dobrze język angielski uczniowie III klas Technikum Ekonomicznego w Sosnowcu odbywają miesięczną praktykę zawodową we włoskim Riminii nad Adriatykiem,wykonując prace administracyjno-biurowe.Od września uczyli się języka włoskiego,uczestnicząc w kursie finansowanym przez program LEONARDO DA VINCI.

12.04.2008 r.
Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprasza:
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu zaprasza nauczycieli przedszkoli na nieodpłatne warsztaty, które odbędą się w Sali Wykładowej CDN.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu "Świat Małego Dziecka".
11.04.2008 r.

"Przyroda w literaturze dla dzieci"

W Szkole Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu odbył się VIII Konkurs Międzyszkolno-Przedszkolny "Przyroda w literaturze dla dzieci".

10.04.2008 r.
Konkurs recytatorski
W Zespole Szkól Ogólnokształcących Nr 8 w Sosnowcu odbędą się Eliminacje Miejskie do Regionalnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I-III Szkół podstawowych.
10.04.2008 r.

Konferencja Metodyczna w "Kilińskim"

 W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im.J.Kilińskiego w Sosnowcu odbędzie się Konferencja Metodyczna na temat:"Praktycznego zastosowania interaktywnych narzędzi w procesie nauczania".

09.04.2008 r.
Nowy konkurs recytatorski !!
Szkolny Klub Przygody przy Szkole Podstawowej Nr 18 organizuje VIII Międzyprzedszkolno-szkolny konkurs recytatorski "Przyroda w literaturze".
09.04.2008 r.

"Wierszyki łamiące języki"

Przedszkole Miejskie Nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi w Sosnowcu zorganizowało III Edycję konkursu recytatorskiego "Wierszyki łamiące języki".Konkurs odbył się w Art Cafe Muza w Sosnowcu przy ul.Warszawskiej 2.

07.04.2008 r.
Gala XIV Festiwalu Małych Form Teatralnych !!
Organizatorzy zapraszają na Galę XIV Festiwalu Malych Form Teatralnych, która odbędzie się w dniu 7 kwietnia o godz.9:00 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
07.04.2008 r.
Festiwal Młodego Teatru o "Laur Roździenia" !!
W dniu 7.04.2008 o godz.10:00 w I LO im.W.Roździeńskiego w Sosnowcu przy ul.Staszica odbędzie się I Edycja Zagłębiowskiego Festiwalu Młodego Teatru. Teatry reprezentujące gimnazja będą walczyć o Mały Laur Roździenia, teatry ze szkół ponadgimnazjalnych będą walczyć o Laur Roździenia.
06.04.2008 r. XII Mistrzostwa Szkół Podstawowych w pływaniu !!Na krytej pływalni Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Sosnowcu przy ul.Czeladzkiej 58 rozpoczną się XII Mistrzostwa Szkół Podstawowych w pływaniu o Puchar Dyrektora ZSO Nr 2.
05.04.2008 r.
II Ogólnopolska Taneczna Gala Pracowników Oświaty !!
Śląski Zarząd Okręgu ZNP wraz z Zarządem ZNP w Sosnowcu zaprasza na II Ogólnopolską Taneczną Galę Pracowników Oświaty, która odbędzie się o godz.17:00 w Hali Sportowej MOSiR w Sosnowcu-Zagórzu ul.Braci Mieroszewskich 91.
05.04.2008 r.
XLI Międzynarodowa Giełda Minerałów


Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu w dniach 5-6.04.2008 odbędzie się XLI Międzynarodowa Giełda Minerałów.
04.04.2008 r.
III Forum Przedszkoli z cyklu..."Wychodząc ponad standard..."
W Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR w Sosnowcu-Zagórzu o godz.13:00 rozpocznie się III Forum Przedszkoli z cyklu "Wychodząc ponad standard...".

Temat przewodni:* Podróże m@łe i duże- projekty edukacyjne w partnerskich działaniach przedszkoli województwa śląskiego.
04.04.2008 r.
Sympozjum Ekologiczne w Zespole Szkół Technicznych w Sosnowcu !!
W Zespole Szkół Technicznych w Sosnowcu odbyło się III Naukowe Sympozjum Ekologiczne "Nowa droga w czystą przyszłość-zmiany klimatyczne".

Sympozjum było organizowane pod honorowym patronatem Prof.Adama Gierka.
04.04.2008 r.

XIII Ogólnopolski Turniej Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich w Jordanowie

Urszula Sokół,uczennica IV Technikum Ekonomicznego,uzyskała tytuł Finalisty XIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich.Do finału,który odbył się w Jordanowie,weszło 60 uczniów w tym Urszula Sokół.

03.04.2008 r.
"Adolescencja. Szanse i zagrożenia"
W dniach 3-4.04.2008 w Wyższej Szkole Biznesu w Dabrowie Górniczej odbędzie się Euroregionalna Konferencja pt" Adolescencja. Szanse i zagrożenia".

Organizatorami Konferencji jest Urząd Miejski w Sosnowcu i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.
03.04.2008 r.
Sukces Patrycji Taborowskiej !!
Patrycja Taborowska podopieczna Ośrodka Pracy Pozaszkolnej Nr 1 w Sosnowcu przy ul.Staropogońskiej została laureatką Międzynarodowej Dziecięcej Wystawy Plastycznej w San Diego/Kalifornia,USA/.

Rysunek trzynastoletniej Patrycji znalazł się w gronie czterdziestu prac plastycznych wytypowanych przez organizatorów do wystawy spośród 1896 prac z 15 krajów:Ameryki,Europy,Azji i Afryki.
02.04.2008 r.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące Janowi Pawłowi II
Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Sosnowca ogłosiło konkurs literacki pod honorowym patronatem JE Bp.Adama Śmigielskiego i Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego pt "Duc in altun-wypłyń na głebię". Uroczyste zakończenie konkursu wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się w czasie FORUM MŁODZIEŻY KATOLICKIEJ w Sosnowcu w czerwcu 2008.
02.04.2008 r.
Prof.Wiesław Banyś -Rektorem Uniwersytetu Śląskiego
Prof. Wiesław Banyś wieloletni nauczyciel akademicki, sosnowieckiego Wydziału Filologicznego UŚ, dyrektor Instytutu Jezyków Romańskich i Translatoryki UŚ-został wybrany nowym rektorem.

Będzię tę funkcję pełnił przez najbliższe 4 lata.

Przekazuję serdeczne gratulacje dla Pana Profesora, a jednocześnie serdeczne podziękowania dla dotychczasowego Rektora Prof.Janeczka.
01.04.2008 r.
"Taniec z klasami"
W Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu odbędzie się II Edycja Konkursu "Taniec z klasami".Ta impreza taneczna odniosła w zeszłym roku ogromny sukces.W tym roku będzie podobnie.
01.04.2008 r.

Certyfikat Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" dla VII LO z Sosnowca !!


Podczas Konferencji odbytej w Katowicach pod patronatem Marszałka Śląskiego Bogusława Śmigielskiegi VII LO im.K.K.Baczyńskiego mieszczące się przy ul.Kisielewskiego w Sosnowcu zostało uhonorowane Certyfikatem Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości".
Konferencja przebiegała pod hasłami:" Kształtowanie podstaw przedsiębiorczości w szkole".

 Ponadto wyróżnione zostało tą nagrodą:

* Zespół Szkół Ekonomicznych z Sosnowca

* Gimnazjum Nr 2 z Sosnowca

31.03.2008 r.
Konkurs przyrodniczy
W II LO im.E.Plater w Sosnowcu odbyła się IV Edycja Drużynowego Konkursu Przyrodniczego "EMILIADA", przeznaczonego dla uczniów III klas sosnowieckich gimnazjów.

Najlepiej się zaprezentowało:* Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu

* Niepubliczne Katolickie Gimnazjum Nr 5 w Sosnowcu
31.03.2008 r.

FORUM PRZEDSZKOLI

W Hali MOSiR w Sosnowcu odbyło się III Wojewódzkie FORUM Przedszkoli pod hasłem "Podróże m@łe i duże-projekty edukacyjne w partnerskich działaniach przedszkoli województwa śląskiego".

Tegoroczne Forum zostało poświęcone problematyce tworzenia projektów współpracy partnerskiej między przedszkolami.W części teoretycznej spotkania przedstawiono prezentacje na temat Programów Comenius i eTwinning.

29.03.2008 r.
Jubileusz Prof. Marii Pulinowej !!
Na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbędzie się XV Sosnowieckie Forum Nauczycieli Przyrody i Geografii połączone z Jubileuszem 70 lecia Urodzin Prof.dr hab Marii Pulinowej- nauczyciela akademickiego UŚ, Kierownika Zakladu Dydaktyki Geografii Wydzialu Nauk o Ziemi UŚ.Pani Profesor życzę dużo zdrowia, i 100 lat !!
29.03.2008 r.
Dzień Indyjski w Szkole Podstawowej Nr 42 w Sosnowcu
Szkoła Podstawowa Nr 42 w Sosnowcu przygotowała Dzień Indyjski. Jest to okazja do przybliżenia tego jakże egzotycznego dla nas kraju. Na spotkanie zaproszono uczniów, nauczycieli i rodziców.
29.03.2008 r.
I LO im.Roździeńskiego najlepsze !!
Drużyna I LO im.Roździeńskiego z Sosnowca zdobyła I miejsce w IV Turnieju Wiedzy i Umiejętności, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Humanitas z Sosnowca.
29.03.2008 r.
Branża odzieżowa - to jest to !!
Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu przy ul.Warneńczyka 9 zorganizował przy współpracy ze Stowarzyszeniem Oświatowców w Toruniu Konferencję Metodyczną dla nauczycieli szkół odzieżowych woj.śląskiego.

Celem Konferencji jest przedstawienie propozycji związanych ze zmianą wizerunku branży odzieżowej, oraz dotarcie do młodych ludzi, przedstawienie im możliwości rozwoju zawodowego w tym kierunku.
28.03.2008 r.
Eliminacje XIV Festiwalu Małych Form Teatralnych !!
Organizatorzy XIV Festiwalu Małych Form Tetralnych zapraszają na Eliminacje Międzyszkolne, które odbęda się 28 marca o godz.10:00 w Gimnazjum Nr 10 w Sosnowcu przy ul.Północnej 61.
28.03.2008 r.
"Człowiek w poszukiwaniu sensu życia...Dworzec uczuć"
Dyrekcja Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu oraz młodzież Szkolnego Koła Teatralnego zaprasza na Wieczorek poetycko-muzyczny "Człowiek w poszukiwaniu sensu życia...Dworzec uczuć", oparty na prozie i poezji Edwarda Stachury, który odbędzie się o godz.18:00 na Dworcu Głównym (czyli na sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 2 w Sosnowcu).
28.03.2008 r.
Konkurs o Żydach Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego !!
W Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu odbyła się II Edycja Wojewódzkiego Konkursu o Żydach na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.

Organizatorem konkursu był Instytut Studiów Żydowskich w Warszawskim Seminarium Teologicznym i Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubiorów w Sosnowcu.

W konkursie brało udział 66 uczniów ze szkół woj.śląskiego.

Zwyciężczynią konkursu została uczennica Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru z Sosnowca Ewelina Janus.
28.03.2008 r.
"Ekologiczny dzień wiosny"
W Szkole Podstawowej Nr 16 w Sosnowcu odbył się cykl zajęć promujących ekologię w ramach obchodzonego "Ekologicznego Dnia Wiosny". Uczniowie i nauczyciele uczyli sie w tym dniu także poprzez zabawę.Było wiele ciekawych konkursów i zabaw.
28.03.2008 r.
Turniej Językowy uczniów sosnowieckich szkół średnich
W II LO im.E.Plater w Sosnowcu odbył się Turniej Językowy uczniów sosnowieckich szkół średnich.Turniej jest jedną z cyklicznych imprez organizowanych przez liceum, tegoroczna edycja była piętnastą z kolei.W kategorii języka angielskiego:1 miejsce- Aleksander Minkacz- ZSO Nr 1

2 miejsce-Łukasz Ratajczyk-II LO

3 miejsce- Maciej Wąs-Prywatne LO Nr 1W kategorii języka francuskiego1 miejsce- Małgorzata Popczyk-IV LO

2 miejsce-Marta Szawala-II LO

3 miejsce-Magdalena Kurek-II LOW kategorii jezyka niemieckiego1 miejsce- Patrycja Buła-II LO

2 miejsce-Katarzyna Tymińska-IV LO

3 miejsce- Filip Parecki-II LOW kategorii języka rosyjskiego1 miejsce- Hanna Makatucha-II LO

2 miejsce-Katarzyna Wach-IV LO

3 miejsce- Justyna Pańszczyk-ZSTiLGratulacje !!
28.03.2008 r.
"Microsoft" w "Elektroniku"
W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu gościli przedstawiciele korporacji Microsoft ze Stanów Zjednoczonych i Czech.Celem wizyty było sprawdzenie funkcjonowania programu Microsoft Authorized Refurbisher/MAR/.
28.03.2008 r.
Sukces młodych muzyków !!
Podczas IV Przeglądu Wokalno-Instrumentalnego "Solo i w duecie" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie bardzo dobrze spisali się młodzi sosnowieccy muzycy, podopieczni Ośrodka Pracy Pozaszkolnej Nr 1 w Sosnowcu:* Stanisław Najmiec-zdobył I miejsce wśród gitarzystów

* Waldemar Kerner-zdobył II miejsce wśród pianistówZajęcia w OOP Nr 1 prowadzi p.Katarzyna Kożuch
27.03.2008 r.
Festiwal Wiedzy i Umiejętności w "Humanitas"
W Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu już po raz czwarty odbędzie się Festiwal Wiedzy i Umiejętności. Organizowany jest w formie zabawy popularno-naukowej dla młodzieży szkolnej.
27.03.2008 r.
"Kwiecień miesiącem kultury ekologicznej"
Szkolny Klub Przygody działający przy Szkole Podstawowej Nr 18 w Sosnowcu już tradycyjnie organizuje "Kwiecień miesiącem kultury ekologicznej". Honorowy patronat nad imprezą objął Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
26.03.2008 r. Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podejmie następującą tematykę:* Zaopiniowanie wykonania budżetu miasta Sosnowca za rok 2007.* Ocena funkcjonowania systemu wynagradzania w szkolnictwie, pod kątem celowości jego modyfikacji.
19.03.2008 r. "Witaminowy raj"- pod takim hasłem w Szkole Podstawowej Nr 15 w Sosnowcu odbył się Tydzień Zdrowia. Chodziło przede wszystkim o poszerzenie wiedzy dzieci na temat zdrowego trybu życia, a przede wszystkim zdrowego odżywiania.
19.03.2008 r.
Jerzy Antkowiak w Sosnowcu
Jerzy Antkowiak ponownie zawitał do Zespołu Szkoł Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. W ramach spotkań z młodzieżą konsultował projekty tegorocznej kolekcji, która zostanie zaprezentowana podczas kwietniowego Święta Szkoły.
18.03.2008 r.
Konkurs językowy dla gimnazjalistów !!
W dniu 18.03.2008 o godz.9:00 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Sosnowcu odbędzie się III Sosnowiecki Konkurs Językowy dla gimnazjalistów.
18.03.2008 r.
Dzień Regionu Zagłębiowskiego w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu !!


W Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu odbył się Dzień Regionu Zagłębiowskiego.
Przedsięwzięcie prezentowało rys historyczny i dorobek kulturalny Ziemi Zagłębiowskiej.
Ponadto w programie znalazły się:

* Historia regionu w miniaturze teatralnej
* Degustacja potraw regionalnych
* Prelekcje dla mlodzieży dotyczące tematyki regionalnej
* Występy tanecznych zespołów młodzieżowych i folklorystycznych.

Gośćmi imprezy byli m.innymi:

* Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia
* V-ce Przewodniczacy Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński
* Radny Jacek Kazimierczak

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
17.03.2008 r.
Konferencja na temat- "Ocieplenie klimatu- zagrożenie dla nas wszystkich"
W Auli Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu przy ul.Będzińskiej 60 o godz.10:00 odbędzie się Konferencja na temat:" Ocieplenie klimatu- zagrożenie dla nas wszystkich".

Wśród prelegentów:* Prof. Jacek Jania

* Prof.Jerzy Buzek i inni
17.03.2008 r.
Michnik w Sosnowcu !!
W Auli Wyższej Szkoly Humanitas w Sosnowcu o godz.12:30 odbędzie się spotkanie z Adamem Michnikiem, redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej". Wizyta publicysty w Sosnowcu ma związek z promocją jego najnowszej książki pt "W poszukiwaniu utraconego sensu".
17.03.2008 r.
I Regionalny Konkurs w SP Nr 8 w Sosnowcu
W Szkole Podstawowej Nr 8 w Sosnowcu w dniach 17-18.03.2008 odbył się I Regionalny Konkurs. Uczniowie szkół podstawowych z: Czeladzi, Dąbrowy Gorniczej i Sosnowca zaprezentowali folklor 8 krajów europejskich.Popisywali się znajomością wiedzy na temat tych krajów.

Konkurs przebiegał pod honorowym patronatem:* Prof. Genowefy Grabowskiej -Posla do Parlamentu Europejskiego* Kazimierza Górskiego Prezydenta Miasta Sosnowca.Gościem Konkursu był Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.
15.03.2008 r.
Duże środki finansowe na zakup nowości dla Biblioteki Pedagogicznej w Sosnowcu !!
Dzięki wsparciu:* Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

* Urzędu Miejskiego w Sosnowcu

*New Technology Katowice

* Wyższej Szkole HumanitasWojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach Filia w Sosnowcu wzbogaci się o sumę 30.000 zł przeznaczonych na zakup nowości wydawniczych-książek i czasopism pedagogiczno-psychologicznych dla nauczycieli , studentów i innych kształcących się z terenu Sosnowca.
15.03.2008 r.
"Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka"


W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu o godz.9:00 rozpocznie się Konferencja Sekcji Szkolnictwa Specjalnego "Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka".

Organizatorem jest mgr Maria Nowacka Przewodnicząca Sekcji Szkolenia Specjalnego Zarządu Oddziału ZNP w Sosnowcu.
14.03.2008 r.
"Osłodź święta chorym dzieciom"
Po raz kolejny przed Świętami Szkoła Podstawowa Nr 18 w Sosnowcu zorganizowała Akcję Pomocy dzieciom chorym na nowotwory, z oddziałów onkologii i chemioterapii. Akcja przebiega pod hasłem "Osłodź święta chorym dzieciom". Paczki ze słodyczami trafią na szpitalne oddziały tuż przed Wielkanocą. Akcja zainicjowana i koordynowana przez nauczycielkę SP nr 18 Edytę Uchnast prowadzona jest również w zaprzyjaźnionych placówkach: Gimnazjum Nr 16 oraz w Przedszkolu Nr 50. W tym roku po raz pierwszy do akcji włączył się Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych.
14.03.2008 r.
Młodzież z Komarom w Sosnowcu !!
W Sosnowcu gościliśmy młodziez z węgierskiego Komarom, które jest miastem partnerskim Sosnowca. Organizatorem wizyty był Zespół Szkół Technicznych w Sosnowcu. Pobyt mlodzieży był połączony z bogatym programem turystycznym.
14.03.2008 r.
Dyplomy dla zdobywców stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego !!


W dniu 14.03.2008 w Auli im.Kazimierza Lepszego na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia dylomów stypendystom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za wybitne osiagnięcia w nauce i w sporcie.
Dyplomy wręczał JM Rektor UŚ Prof.Janeczek.Łącznie wręczono 66 dyplomów.
W uroczystościach brały udział delegacje władz samorządowych: Katowic, Sosnowca i Rybnika.
Miasto Sosnowiec reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia.

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
13.03.2008 r. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Sosnowcu odbyła się uroczystość tozstrzygnięcia konkursu oraz wręczenia nagród i wyróżnień finalistom pierwszej edycji Międzyszkolnego Konkursu na Multimedialną Prezentację z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza" "Twórca i jego dzieło".
13.03.2008 r.
Konkurs Bibliotekarski
W Szkole Podstawowej Nr 6 im.J.Słowackiego w Sosnowcu odbył się II etap(rejonowy) IV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Bibliotekarskiego z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej dla klas VI szkoły podstawowej i I-II klas gimnazjum.
12.03.2008 r.
XII Konkurs Wiedzy Technicznej
W dniu 12.03.2008 o godz.9:00 w Auli budynku Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się II etap XII Konkursu Wiedzy Technicznej. W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba 40 szkół z 19 miast województwa śląskiego.
11.03.2008 r.
"Bieg po zieloną gałazkę "
Szkoła Podstawowa Nr 29 w Sosnowcu zaprasza do udziału w Regionalnym Ekologicznym Turnieju Klas Trzecich "Bieg po zieloną gałązkę" pod honorowym patronatem Zbigniewa Jaskierni Zastępcy Prezydenta Sosnowca.
11.03.2008 r.
DNI FRANKOFONII w Uniwersytecie Śląskim !!
W dniach 11-14.03.2008 w Uniwersytecie Śląskim odbęda się Dni Frankofonii. Organizatorem jest Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ i Kolo Naukowe Romanistów ASSOSOSNO.
10.03.2008 r.
IV Festiwal Nauki !!
Od dzisiaj do najbliższej soboty Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej przygotowała IV Festiwal Nauki.

Szczegóły na stronie szkoły.
10.03.2008 r.
"Dzień Kobiet" w Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Sosnowcu !!


Zarząd Oddzialu i Zarząd Sekcji Emerytów i Rencistow ZNP w Sosnowcu byli organizatorami uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Na program uroczystości złożyły się :

* Wręczenie odznaczeń z okazji 50 lecia przynależności do ZNP. Te odznaczenia otrzymali: Otylia Pochwalska i Ludwik Kasprzyk.
* Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych
* Przedstawienie planu pracy i planu przedsięwzięć na cały rok 2007.

W imieniu władz samorządowych Miasta Sosnowca życzenia dla wszystkich pań działających w ZNP przekazali obecni na uroczystości:

* Zastępca Prezydenta Miasta -Zbigniew Jaskiernia
* Przewodniczący Komisji Oświaty- Andrzej Madej.

Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
08.03.2008 r.
Pokaz makiet kolejowych !!
W dniach 8-9.03.2008 w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych przy ul.Kilińskiego w Sosnowcu odbędzie się ogolnopolski pokaz makiet kolejowych
07.03.2008 r.
V Festiwal Piosenki Angielskiej
W dniu 7 marca w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu odbędzie się V Festiwal Piosenki Angielskiej. Na Festiwalu wystąpią uczniowie "Elektronika" i innych sosnowieckich szkół, takich jak Liceum Ogólnokształcące im.St.Staszica, LO im.B.Prusa, LO im.Plater.
07.03.2008 r.
Warsztaty z Antkowiakiem !!
W Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubiorów w Sosnowcu odbędzie się cykliczne spotkanie młodzieży ze znanym kreatorem mody Jerzym Antkowiakiem, przyjacielem szkoly. W ramach spotkania uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach na temat najnowszych trendów w modzie. Zostanie przeprowadzona również konsultacja z twórcami tegorocznej kolekcji, której prezentacja odbędzie się w kwietniu br.
07.03.2008 r.
Siatkarskie trójki !!
UKS "Kazimierz Płomień" i V LO im.Schumana zorganizowało Turniej Trójek Siatkarskich o Puchar Dyrektora V LO dla Sosnowieckich Gimnazjów. Turniej odbył sie w dniach 3-4.03.2008 w V LO. Pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum Nr 1, pokonując Gimnazjum Nr 5. Trzecia lokata przypadła Gimnazjum Nr 2.
06.03.2008 r.
"Konkurs informatyczny"
Koło Nauczycieli Informatyki działające przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Sosnowcu oraz Polskie Stowarzyszenie "Dom Europejski" Oddział Sosnowiec są organizatorami Konkursu Informatycznego "Komputerowy Guru" pod hasłem "Unia Europejska".
05.03.2008 r.
Walne Zebranie Delegatów !!
W dniu 5.03.2008 o godz.11:00 w Auli Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sosnowcu odbyło się Walne Zebranie Delegatów NSZZ "Solidarność" POiW.

Organizatorem Walnego Zebrania była Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" POiW.Władze Samorządowe Sosnowca reprezentował :Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia, Naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Wesołowski, a władze okręgowe NSZZ "Solidarność" Lesław Ordon.

Władze miejskie NSZZ "Solidarność" reprezentowała Przew. Alicja Błaszczyk.

Podczas spotkania poruszono wszystkie sprawy nurtujące środowisko oświatowe skupione w NSZZ "Solidarność"
04.03.2008 r.
X Ogólnopolskie Targi Edukacyjne 2008 !!
W katowickim "Spodku" w dniach 4-6.03.2008 odbędą się Ogólnopolskie Targi Edukacyjne. Ofertę na nich zaprezentują także wszystkie uczelnie działające na terenie Sosnowca.Zapraszamy !!
04.03.2008 r.
Rektorzy w Sosnowcu
W Sosnowcu w Wyższej Szkole Humanitas odbylo się spotkanie Kolegium Rektorów i Założycieli Uczelni Zawodowych. Gościem specjalnym byl Prof. Jerzy Błażejowski Przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, członek nowo powstałej Prezydenckiej Rady d/s Edukacji i Badań Naukowych.
03.03.2008 r. Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła następującą tematykę:* Kształcenie osób dorosłych w ramach działalności oświaty niepublicznej w Sosnowcu. Potrzeby w zakresie kształcenia doroslych w publicznych placówkach oświatowych.* Informacja na temat działań na rzecz powstania systemu kształcenia ustawicznego w Sosnowcu z uwzględnieniem koncepcji funkcjonowania Centrum Ksztalcenia Ustawicznego.
02.03.2008 r. Szkoła Podstawowa Nr 42 w Sosnowcu w godzinach 10:00-14:00 zaprasza na Wielki Świąteczny Festyn Rodzinny.
29.02.2008 r.
Dni Otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych !!


W dniach 29.02-26.04.2008 w sosnowieckich szkołach ponadgimnazjalnych odbędą si e DNI OTWARTE. Jest to doskonala okazja do zapoznania się ze szkołą, oraz jej ofertą edukacyjną
29.02.2008 r.
Ambasador Republiki Słowenii w "Humanitas"
W ramach programu "Humanitas" w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu gościem spotkania pt "Priorytety prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej" będzie Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Słowenii Jozef Drofenik.

Spotkanie rozpocznie się o godz.11:00.
29.02.2008 r. Milena Lupa- uczennica klasy drugiej II LO im.E.Plater z Sosnowca została laureatką drugiego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Magic Hour". Laureatka rozwija swoją pasję i talent fotograficzny w grupie fotograficznej "Kontrast", nad którym opiekę artystyczną sprawuje sosnowieckie Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 1.

Konkurs organizowany był przez Międzynarodowe Targi Łódzkie.
27.02.2008 r. Muzeum w Sosnowcu zaprasza uczniów szkół podstawowych z terenu Zagłębia Dąbrowskiego do udziału w konkursie ekologicznym "Pomaluj Zagłębie na zielono".
26.02.2008 r.
Rosyjskie święto pożegnania zimy- Maslenica
W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im.Walentego Roździeńskiego w Sosnowcu w ramach "Dnia Rosyjskiego" uczniowie zaprezentowali -rosyjskie święto pożegnania zimy- tzw "Maslenicę".

W trakcie prezentacji uczniowie stoczyli wiele pojedynków, sportowych i wokalnych. Zaprezentowali piękną bajkę, a także uraczyli nas czastuszkami. Nie zabrakło tradycyjnych tańców rosyjskich i smakowitych blinów. To kolejna wspaniała prezentacja uczniów z ZSO Nr 1 w Sosnowcu.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
26.02.2008 r.
Wyróżnienie dla Prof. Jacka Jani !!
Profesor Jacek Jania Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu został mianowany na stanowisko członka Komitetu Narodowego d/s Współpracy z Międzynarodową Radą Nauki. Komitet działa w ramach PAN.
26.02.2008 r.
"Sosnowiec nocą"
W dniach 26.02-7.03.2008 w Szkole Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu odbędzie się wystawa fotograficzna autorstwa Konrada Szlęzaka "Sosnowiec nocą". Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego realizowanego przez klasy 0-III mającego na celu zapoznanie się z rodzinnym miastem.
23.02.2008 r. Uczniowie Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubiorów z Sosnowca wezmą udział w Targach Kosmetyki Profesjonalnej LADY WIOSNA 2008. Targi odbywają się w katowickim "Spodku" w dniach 23-24.02.2008. Uczniowie zaprezentują kolekcję mody.
18.02.2008 r. Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła m.innymi takie tematy:* Miejski system opieki nad dziećmi do 3 roku życia i dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym* Ocena zaawansowania realizacji boisk przyszkolnych.
18.02.2008 r.
"Magia żywego słowa"
Został zakończony Konkurs Recytatorski -"Magia żywego słowa" organizowany przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr 1 w Sosnowcu i Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.Wśród laureatów znaleźli się:* Emilia Stachurska- Szkola Podstawowa Nr 8 w Sosnowcu

* Arkadiusz Lacek- Szkola Podstawowa Nr 8 w Sosnowcu

* Piotr Sadowski- Szkoła Podstawowa Nr 6 w Sosnowcu

* Izabela Porębska- Gimnazjum Nr 25 w Sosnowcu

* Natalia Zatorska- Gimnazjum Nr 11 w SosnowcuGratulacje !!
18.02.2008 r.
Światowy Dzień Kota !!
Przedszkole Miejskie Nr 57 w Sosnowcu uroczyście obchodziło Światowy Dzień Kota. Przedszkolaki przebrały się za koty, kotki i koteczki. Pomysłów nie zabrakło, a zabawa była przednia.
16.02.2008 r. W dniach 16-21.02.2008 w V LO im.Schumana w Sosnowcu gościła delegacja uczniów z belgijskiego Mol w ramach realizowanego przez placówki projektu edukacyjnego "Obywatelstwo europejskie".
13.02.2008 r.
Nowe pracownie w "Elektroniku"
W Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu powstały dwie nowe pracownie komputerowe dla uczniów i nauczycieli. Stworzono ponadto trzy Multimedialne Centra Informacyjne. Jedno z nich znajduje się w czytelni biblioteki szkolnej. Uczniowie mają do dyspozycji w godzinach dopołudniowych i popołudniowych cztery nowoczesne stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do internetu, drukarkę sieciową, kserokopiarkę i skaner.
12.02.2008 r.
"Matematyczny slalom"


W Szkole Podstawowej Nr 46 odbył się pierwszy etap VIII Miejskiego Konkursu dla uczniów klas czwartych "Matematyczny slalom". W konkursie wzięły udział drużyny z 18 sosnowieckich szkół.
08.02.2008 r.
Jan Strzelecki - Zasłużony dla Miasta Sosnowca!!
W IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu odbyło się wspólne świętowanie 90 rocznicy urodzin honorowego patrona szkoły, Pana Jana Strzeleckiego.

Z rąk Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Daniela Miklasińskiego odebrał Odznaczenie Zasłużony dla Miasta Sosnowca.

Młodzież przygotowała piękny montaż artystyczny. Pan Jan odebrał wiele życzeń od gości zaproszonych na uroczystość i społeczności szkolnej.

Panu Janowi życzę 200 lat !!Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
08.02.2008 r. Delegacja młodzieży szkolnej z I LO im.W.Roździeńskiego w Sosnowcu złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą krwawe wydarzenia z 1905 roku pod Hutą "Buczka" (dawna Huta "Katarzyna"). W tych dniach obchodzimy w mieście 103 Rocznicę tych wydarzeń.Free Image Hosting at www.ImageShack.us
06.02.2008 r.
Kolejny sukces Elizy Beniowskiej !!
Eliza Beniowska jest absolwentką Zespołu Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu. Od wielu lat pod opieką merytoryczną pani Zofii Metto z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 1 rozwija swoje umiejętności wokalno-muzyczne. Tym razem zajęła I miejsce podczas finału VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości-Teatralno-Muzycznej "Albertina", który odbył się na deskach Teatru "Słowackiego" w Krakowie.

Gratulacje dla Elizy i Panii Zofii.
05.02.2008 r.
Jak pracować z młodzieżą uzdolnioną ?
Nauczyciele Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu już od wielu lat wyłaniają spośród grona uczniów tych, u których zauważają wyjątkowe zdolności. Motywują ich do działania, wskazują cele i możliwości, rozwijając nie tylko zdolności naukowe swych wychowanków, ale także literackie, teatralne, muzyczne, plastyczne, artystyczne i sportowe. W dniu 14.02.2008 o godz.17:00 odbędzie się IV edycja przeglądu.
05.02.2008 r.
"Opowiadanie bajek ponad granicami"
Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Sosnowcu przystąpił do udziału w międzynarodowym projekcie edukacyjnym-"Opowiadanie bajek ponad granicami". Uczestnikami projektu są uczniowie z Poski, Włoch, Rosji, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy w wieku 12-19 lat, uczący się języka niemieckiego. W projekcie uczestniczą dwie polskie szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Sosnowcu i Zespół Szkół Ekonomicznych z Bielska-Białej.
04.02.2008 r. Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła następującą tematykę:* Ocena zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych.* Informacja o realizacji inwestycji w roku 2007 w dziale oświata* Informacja na temat bazy sportowej sosnowieckich placówek oświatowych oraz na temat oferty zajęć pozaszkolnych.* Ocena zaawansowania realizacji boisk przyszkolnych.* Na Komisję zaproszeni byli Dyrektorzy Ośrodków Pracy Szkolnej Nr 1 i 2, oraz Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Omówiono szczegółowo działalność tych placówek.
01.02.2008 r. W Zespole Szkół Specjalnych Nr 1 w Sosnowcu odbyło się Spotkanie Noworoczne dla przyjaciół szkoły.
31.01.2008 r.
Współpraca z SC Lauenforde
W dniach 30.01-2.02.2008 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 14 w Sosnowcu z gościnną wizytą przebywała delegacja stowarzyszenia piłkarskiego SC Lauenforde (Niemcy).

Na czele delegacji niemieckiej stał Pan Matthias Bergmann.

Celem wizyty było podjęcie długoterminowej współpracy obejmującej wymianę doświadczeń w dziedzinie pracy z młodzieżą oraz wspólne organizowanie imprez.

Obaj partnerzy są również zainteresowani udziałem w programie organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, zajmującej się finansowym wspieraniem polsko-niemieckiej wymiany młodzieży oraz projektów, których celem jest wzajemne poznanie oraz ścisła współpraca uczniów z Niemiec i Polski.

W dniu 1.02.2008 z delegacją spotkał się w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia.Free Image Hosting at www.ImageShack.us
31.01.2008 r. Szkola Podstawowa Nr 8 w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie "Dom Europejski" zapraszają do wzięcia udziału w I Regionalnym Konkursie o tematyce europejskiej "Nasz wspólny dom-Europa". Konkurs skierowany jest do klas zerowych, klas I-III i IV-VI szkół podstawowych.
30.01.2008 r. Biblioteka Pedagogiczna w Sosnowcu i Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem byli organizatorami wystawy poświęconej pamięci więźniów Oświęcimia z terenu Zagłębia "Pozostał po nich ślad..." oraz wykład Adama Cyry.

Wystawa została zorganizowana w Galerii "U Belfrów" w Sosnowcu przy ul.Zegadłowicza 1.
29.01.2008 r.
Odznaczenia dla sosnowieckich nauczycieli
W Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach ponad trzystu nauczycieli zostało odznaczonych odznaczeniami przyznanymi przez Prezydenta RP.

Wsród odznaczonych znaleźli się nauczyciele z Sosnowca.

Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali:

* Danuta Dziewięcka- Gimnazjum Nr 7

* Dorota Hajdas-Gimnazjum Nr 7

* Małgorzata Sobaszek- Zespół Szkół Technicznych i Licealnych.

Odznaczonym przekazuję serdeczne gratulacje !!
25.01.2008 r.
XXXIV Olimpiada Wiedzy Technicznej
Na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyła się XXXIV Olimpiada Wiedzy Technicznej. W naukowej rywalizacji uczestniczyła młodzież z 21 szkół z całego województwa.
21.01.2008 r. Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu podjęła tematykę poprawy stopnia wykorzystania bazy sportowej w Sosnowcu, z uwzględnieniem obiektów szkolnych.

Dyskutowano na temat rozwoju bazy boisk przyszkolnych.
19.01.2008 r.
Do KANY hej uczniowie...
Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu ogłasza rekrutację na kursy językowe w II semestrze zajęciowym. Wolne miejsca czekają na listach rekrutacyjnych z języka: angielskiego, niemieckiego, francuskiego oraz hiszpańskiego.
17.01.2008 r.
Nowa sala masażu w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu
W dniu 17.01.2008 otwarto w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 przy ul.Franciszkańskiej 5a w Sosnowcu salę masażu mechanicznego. Będzie ona służyła 106 niepełnosprawnym uczniom placówki.

Sala wyposażona jest w :* Fotel SANYO HEC- DR 7700

* Łóżko Ceragem

* Mata Ceragem BIG KudulcangZ okazji tej podniosłej uroczystości młodzież przygotowała program artystyczny. Następnie Pani Dyrektor Durek-Sypek i Zastępca Prezydenta Miasta Zbigniew Jaskiernia dokonali uroczystego przecięcia wstęgi.Free Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.usFree Image Hosting at www.ImageShack.us
15.01.2008 r.
Sosnowieckie Ognisko Muzyczne
Sosnowieckie Ognisko Muzyczne w Sosnowcu przy ul.Wawel 2, ogłasza całoroczne zapisy na naukę gry na instrumentach.

Dla zainteresowanych telefon do ośrodka: 2926287
10.01.2008 r. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu zorganizowała XLII spotkanie w ramach programu "Humanitas".

Gośćmi spotkania pt "Wyspiański o sztuce, Polsce i Polskości" byli: Dorota Wyspiańska-Zapędowska wnuczka Stanisława Wyspiańskiego oraz Prof zw dr hab. Włodzimierz Wójcik (emerytowany prof. UŚ).
10.01.2008 r. W Przedszkolu Miejskim Nr 28 w Sosnowcu przy ul.Kruczkowskiego 9 odbyło się Przedstawienie Jasełkowe.
10.01.2008 r. Wybrani uczniowie ze Sportowej Szkoły podstawowej Nr 17 w Sosnowcu zostali objęci dlugofalową opieka finansową w ramach programu "Skrzydła". Inicjatorem programu jest Caritas Polska, natomiast sponsorem Carrefour. W dieceji sosnowieckiej hipermarket funduje stypendia ośmiorgu z nich.
07.01.2008 r. Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Sosnowcu na swoim posiedzeniu oceniła funkcjonowanie i rozwój systemu zajęć pozalekcyjnych.
04.01.2008 r. W Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki odbył sie V Turniej Oratorski. Był skierowany do uczniów gimnazjów i szkół, ponadgimnazjalnych, a jego organizacją zajęło się Gimnazjum Nr 10 w Sosnowcu.
02.01.2008 r.
Centrum Informacji Multimedialnej


W Bibliotece Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu uruchomiono Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Ośrodek utworzono dzięki przystąpieniu szkoły do programu MEN wspołfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu biblioteka szkolna została wyposażona w sprzęt komputerowy oraz edukacyjne oprogramowanie multimedialne typu atlas, encyklopedia i słowniki.