Ludzie - KulturaDrążkiewicz Tadeusz-artysta malarz, grafik

W dniu 18.10.2009 zmarł Tadeusz Drążkiewicz- wybitny artysta, wspaniały człowiek, charyzmatyczna osobowośc i wielka postać Zagłębiowskiej i Polskiej sztuki. Od kilku kat zmagał się z ciężką chorobą. Jego cierpienie oraz heroiczna walka o życie są dla nas niezwykłym przykładem humanizmu i poświęcenia. Był osobą niezwykle pogodną i ujmującą, gdziekolwiek się pojawił zawsze promieniał życzliwością i uśmiechem. Głęboko ludzki wymiar Jego prac na długo pozostanie w naszej pamięci. całym sercem i duszą oddany Zagłębiu, które kochał i uwielbiał, był Wielką ikoną zagłębiowskich i sosnowieckich twórców. Wielki przyjaciel i promotor całej rzeszy młodych adeptów sztuk plastycznych.

Urodzony w 1932 r w Dąbrowie Górniczej, od 50 lat mieszkał w Sosnowcu. Wypracował własny styl artystyczny. Uprawiał grafikę, malarstwo i ukochany rysunek. Brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych oraz 50 prezentacjach indywidualnych.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i kolakcjach prywatnych w kraju oraz m.innymi: Belgii, Ukrainie, Rosji, Anglii, Armenii, Gruzji, Niemczech, Holandii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i we Włoszech.

Niezmordowanie uwieczniał w grafikach Sosnowiec , który odchodził w przeszłość.

Opracowano z wykorzystaniem tekstu: Zbigniewa Podsiadło wygłoszonego na pogrzebie artysty.