Ludzie - KulturaFilus Jacek- radiowiec, kompozytor, autor tekstów
Urodzony w 1956 r. w Katowicach. Od dzieciństwa mieszka w Sosnowcu. W 1980 r. ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kiedy był uczniem LO im. St. Staszica w Sosnowcu występował w Domu Kultury "Metalowiec" w amatorskim zespole teatralnym, prowadzonym przez kolegę szkolnego Andrzeja Dziuka, późniejszego twórcę i dyrektora Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W 1978 r. rozpoczyna pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. W 1982 r. zostaje zwolniony na mocy dekretu o stanie wojennym. Współpracował z Radiem Wolna Europa i BBC.Przez okres pięciu lat pełnił funkcję zastępcy kierownika  USC w Sosnowcu. Potem był kierownikiem działu w Wydawnictwie "Książnica". W 1989 r. wraca do Polskiego Radia, gdzie jest dziennikarzem i zastępcą szefa programów informacyjnych, koordynując również pracę zespołu studiów lokalnych w Bielsku- Białej, Częstochowie, Gliwicach i Zawierciu. Prowadził redakcję "Śląskiej Fali". W latach : 1997-1998 i 2001-2005 był pełnomocnikiem prezesa Radia Katowice ds. audycji wyborczych ( wybory prezydenckie, parlamentarne, samorządowe, referendum europejskie).
W latach: VI 2006-V 2011- członek Zarządu Radia Katowice S.A, w okresie: IV 2009-30.10.2011 Redaktor Naczelny Radia Katowice SA. Od 1.11.2011- szef Anteny Polskiego Radia Katowice.
Prowadzi zajęcia z zakresu: "Podstaw warszatatu dziennikarskiego", "Język radia", "Media i komunikacja społeczna", "Reklama multimedialna" na Uniwersytecie Śląskim oraz w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Jacek Filus dał się poznać jako autor tekstów piosenek i kompozytor , współpracując z orkiestrą Jerzego Miliana. Jest laureatem kobnkursu na opiosenkę jubileuszową dla "Spodka". W 1997 r. otrzymał wyróżnienie, a w 2000 r. drugą nagrodę w konkursie na reportaż "Polska- Świat". W 2001 r. zdobył "GRAND PRIX" Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w dziedzinie reportażu. W 2005 r. otrzymał nagrodę "Mały Feniks"- Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Prowadzi w Sosnowcu wiele uroczystości i Gali w Teatrze Zagłębia i innych placówkach kultury. W latach 1990-1995 członek Rady Naczelnej i Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego i V-ce Przewodniczący SD. W 1-szej kadencji samorządowej V-ce Przew. Rady Miejskiej w Sosnowcu.