Ludzie - SportWszołek Franciszek- działacz sportowy, były wiceminister górnictwa i energetyki

Urodził się w dniu 6.IV.1923 r w Gorlicach. Na Śląsku pojawił się po II wojnie światowej. W 1945 r byl jedynym polskim sztygarem w kopalni "Ludwik" w Zabrzu. Tam zetknął się z Wincentym Pstrowskim, słynnym przodownikiem pracy. Potem trafił do Katowic, gdzie w 1955 r został dyrektorem kopalni "Wujek". Był także dyrektorem naczelnym Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, wiceministrem górnictwa i energetyki. Odpowiadał m.in. za polską naftę i gazownictwo. Budował kopalnie w NRD i Nigerii.Był Prezesem klubu GKS Zagłębie Sosnowiec.Pełnił funkcję prezesa zarządu w firmach "Polcarbon" i "Magma".Zmarł w dniu 23.08.2021 r. w wieku 98 lat. Pogrzeb odbył się w dniu 25.08.2021 r. w rodzinnych Gorlicach.

To co najważniejsze dla sosnowieckiego sportu to fakt, iż w latach 1962-1966 był prezesem Zagłębia Sosnowiec. Propozycja objęcia funkcji prezesa była pomysłem Edwarda Gierka ówczesnego I Sekreatrza KW PZPR. Franciszek Wszołek nie chciał się tego podjąć, ale Gierek postawił na swoim.

Jak wspomina ten okres Franciszek Wszołek: "Jak Stal zamienialem w GKS Zagłębie, to klub posiadał 14 graczy i rozwalający się stadion. Piłkarze myli się po meczach w betonowym korycie, w którym pojono zwierzęta...Jak po czterech latach odchodziłem z Zagłębia, to klub miał 490 zawodników i 19 sekcji. Mieliśmy wielkie sukcesy, chociażby zdobycie Pucharu Interligi".

Do najważniejszych sekcji należały: piłka nożna, hokej na lodzie, koszykówka, siatkówka, szermierka, tenis ziemny, tenis stołowy, hokej na trawie, gimnastyka, boks, pływanie, lekkoatletyka, szachy. Był to bardzo dobry okres dla sosnowieckiej piłki nożnej oraz rozwoju sportu w Sosnowcu, a owoce były zbierane przez wiele lat.

Miał wielkie zasługi dla powstania Klubu GKS Tychy.