Ludzie - Sport

Torbus Waldemar- trener
Urodzony w 1931 r w Sosnowcu. Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Z drużyną AZS Wroclaw zdobył akademickie mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Po studiach pracował w Szkole Hutniczej i Szkole Górniczej w Sosnowcu. Ze sportowcami szkolnymi odnosił wiele sukcesów. Jego podopieczni w wielu dyscyplinach sportu startowali w finałach rozgrywek krajowych i wojewódzkich. Między innymi szkolna drużyna zdobyła Mistrzostwo Polski szkół górniczych, spośród 90- zespołów. Uzyskał tytuł trenera I klasy państowej. Był szkoleniowcem piłkarskim drużyny juniorów sosnowieckiej "Stali" i GKS "Zagłębie" zdobywając brązowy i srebrny medal mistrzostw Polski juniorów do lat 18. Jego wychowankowie niebawem stali się podstawowymi piłkarzami pierwszej drużyny GKS "Zagłębie" i po latach znanymi trenerami. Wśród nich byli zawodnicy, grający w reprezentacji Polski juniorów i seniorów. Do nich należeli: Andrzej Jarosik, Andrzej Gaik, Jerzy Pielok, Jerzy Patoła, Jan Leszczyński, Władysław Bucki, Zbigniew Seweryn, Witold Głowacki i wielu innych. Trenował również reprezentację juniorów Podokręgu Sosnowiec, z którą zdobył Puchar Michałowicza. Jak dotąd jest to jedyny puchar rozgrywek ogólnopolskich, uzyskany przez piłkarską młodzież Zagłębia Dąbrowskiego. Zmarł w dniu 20.08.2014 r. w wieku 83 lat.